Ostrov smrti

Horor / Thriller / Mysteriózní / Drama
USA, 2009, 9 h (Minutáž: 39–44 min)

Tvůrci:

Ari Schlossberg

Elaine Cassidy, Christopher Gorham, Matt Barr, Gina Holden, Katie Cassidy, Brandon Jay McLaren, C.J. Thomason, Cameron Richardson, Harry Hamlin (více)

Epizody(13)

Harper's Island jen nový americký krimi-mystery seriál, který napsal Ari Schlossberg pro televizi CBS na sezónu 2008-2009. Seriál by se dal zaškatulkovat jako slasher-horor / krimi. Tvůrci ho sami přirovnávají k sérii "Scream" nebo k románu "Deset malých černoušků" od Agathy Christie. Seriál má 13 epizod a v každé epizodě bude zavražděna alespoň jedna postava.
Ústředním motivem je vražda sedmi lidí, která se stala před sedmi lety na ostrově poblíž pobřeží Seattlu. Právě na tomto ostrově plánuje svatbu Henry Dunn se svou přítelkyní Trish Wellingtonovou a připlouvají spolu s přáteli a rodinou na ostrov. Každá postava má své tajemství, nevíme kdo je vrah, ale postupně umírá "jeden za druhým"....
Současně se seriálem probíhá v Americe promo kampaň, kdy je každý pátek na stránkách www.fancast.com online rozhovor s obětí vraždy. Fanoušci tak mohou dostat odpovědi na své otázky a odkrývat střípky, kdo může být vrahem. (djtoko)

Santino7

Rozbeh to malo vcelku sľubný, avšak záver bol žiaľ naozaj nesmierne domrdaný. A vlastne, ono sa to v podstate celé začalo tak nejak nepríjemne domrdávať už zhruba niekde uprostred, alebo možno aj skôr. Síce nepoznám žiadne základné pravidlá slasherov resp. "vyvražďovačiek" (mimochodom, tieto označenie sa mi absolútne nepáčia ale čo už), to poviem kľudne na rovinu. Naozaj neviem aké parametre sú v týchto žánrov (alebo subžánroch?) podstatnými. Ani nechcem. Ostatne nebyť popisu tu na čsfd, sám by som si to ani nevedel nijak presnejšia žánrovo zadefinovať - z každého rožku trošku... Prejdime ale k samotnému seriálu. Musím povedať, že tak, ako sa mi to spočiatku pozdávalo, tak zhruba tak isto ma to aj po chvíli začalo otravovať. A srať. Dôvod je prostý, štvali ma všetky tie zbytočnosti, stupídnosti a taktiež nepotrebná vata, ktorou to bolo vyplnené skutočne hojne, čo v konečnom dôsledku tak nejak zrážalo všetok ten potenciál, ktorý daný námet nepochybne mal. A poviem vám, ten potenciál tam skutočne bol, a dokonca si dovolím tvrdiť, že celkom značný. A čo mi teda vlastne prekážalo? Nebol to ten pochybný humor, ktorý sa mihol prakticky v každej jednej časti (aspoň v prvej polovici), to vôbec nie - práve naopak, keď už som sa zmieril s faktom, že o nič mystické, temné či atmosferické nepôjde, tak mi tie humorné vsuvky vcelku aj vyhovovali (teda aspoň väčšinou), šlo o také príjemné, neškodné odľahčenia. Nedostatky som však pociťoval inde, tak napríklad v obrovskej stupídnosti scenáru. Neviem, nakoľko za to môže to spadanie pod žáner slasher (alebo teda vyvražďovačka, "jak je libo"), či to s tým malo nejaký priamy súvis, či naozaj museli každých cca 5 až 10 minút prinášať niečo "prevratné", prelomové, nejakú vyhrotenú hraničnú situáciu s hrozbou smrti niektorých z aktérov alebo hocičím iným. Fakt je však ten, že po chvíli som u seba spozoroval takú presýtenosť všetkých tých "kľúčových dejových zvratov" a "šokujúcich" odhalení atď., že som k nasledujúcemu vývoju začínal byť miestami tak trochu ľahostajný, apatický. A to teda pre pánov scenáristov v žiadnom prípade nie je nijak oslňujúca vizitka... Podobne nepodstatný (a stupídny) bol aj význam mnohých replík, celučičkých dialógov, scén, či dokonca postáv, ktoré takto vytvárali tu už spomínanú vatu. Nevadí. Ale vadí, a kurva riadne! Keď už som ale spomenul tie postavy, nedá mi to a prejdem rovno k ďalšej veci, ktorá mi naozaj prekážala - bolo to obsadenie. Neviem a koniec koncov ani vedieť nechcem a nepotrebujem, čo za indivíduum malo na starosti casting k tomuto seriálu, no treba povedať, že dopadol vcelku katastrofálne. A obrazne by sa dalo povedať, že toto je jeden zo základných faktorov, ktoré seriálu takpovediac "lámali väz". Takmer nikto z obsadených hercov nebol dostatočne charizmatický, aby človeka dokázal nejakým spôsobom zaujať. Čo z toho, že všetci pôsobili ako vystrihnutí zo všelijakých módnych časopisov, či dokonca odtiaľto (a vecí podobného rázu) ale čo z toho, keď na to drvivá väčšina z nich po hereckej stránke proste nemala? Pôsobili tuctovo, nezaujímavo, všedne... No proste bieda. A aspoň stručne k tým výnimkám - je síce pekné, že sa našli (Jim Beaver, Katie Cassidy a zopár ďalších, ktorých mená však nepoznám a zisťovať momentálne ani nemám záujem), no už menej pekné je to, že poväčšinou šlo o vedľajšie postavy, ktoré dostali len malý priestor a poniektorí sa navyše ešte aj chybou toho scenáru dosť strácali. Ono tých nedostatkov by sa dalo vypísať kľudne aj viac, nelogického počínanie postáv bez štipky rozumu je fakt to najmenej - to je dokonca v danom žánri už akási rutina, pri ktorej sa ani neoplatí pozastavovať. No a to záverečné rozuzlenie bolo kapitolou samou o sebe, dokonalá "čerešnička na torte", ktorá len hrubo podčiarkla tvrdenie o prudko klesajúcej kvalite seriálu, ukázalo sa to tam naozaj v plnej paráde a posledná časť bola des a hrôza, brak, ktorý ani nestojí za reč (dokonca si myslím, že bez nej by to vo mne zanechalo asi aj lepší dojem). Ako to ale už pri seriáloch (aspoň tých obstojných) býva, prešlo zopár častí a a chtiac-nechtiac som všetky tieto nedostatky musel prekusnúť a zvyknúť si. Občas treba prižmúriť oči, holt nedá sa nič robiť... Dlho som zvažoval, že dve hviezdičky by tentokrát naozaj asi aj bohate stačili a nikto by proti tomu nemohol absolútne nijak namietať, no nakoniec sa predsalen prikláňam ku konečným trom, s riadne odretými ušami (alebo skôr úplne bez uší). Chcete dôvod? Napriek všetkým tým chybičkám a stupídnostiam ma aj tak stále zaujímali otázky typu kto-ako-prečo, bol som svojím spôsobom nedočkavý na konečné rozuzlenie a dal som to (takmer) na jeden hlt. Spätne však musím povedať, že ma to celkom dosť sklamalo, očakávania som mal kdesi úplne inde. No a tiež boli úplne iné - čakal som temný, dynamický a štipku mysteriózny thriller, no a dostal som akýsi "slasher", polostupídnu vyvražďovačku pre tínedžerov. Z tohto pohľadu sa u mňa jedná žiaľ o jedno veľké sklamanie. 3/5 () (méně) (více)

BlackHood

První dva rozjezdové díly nudily, málo vražd (tak to u slasherů bývá), ale pak se to rozehraje, potavy, které sledujeme od pilotu začnou umírat a o to je to smutnější, když je známe už od prvního dílu, takže si myslím, že slasher jako seriál je skvělý nápad. Taky mě překvapila hromada zajímavých zvratů. Jen finální díl mohl být lepší. Strašidelnost 0/4 Brutalita 3/4 ()

biskin

Když člověk pomine pár kiksů v chování lidí, tak je to velice příjemné sledování. Tento "nový" žánr v seriálové tvorbě je neokoukán a napětí celkem lehce udržuje po celých 13 epizod. Závěrečný twist je trochu creepy, ale přesto dobrý. Autoři se vždy snaží házet nějaké stopy, ale diváka nenechají vraha uhodnout, dokud to není potřeba. Kdo má slashery rád, tak tomu mohu seriál doporučit. Své prvotní hodnocení nechávám, možná jen konstatuju, že jsou to o něco slabší 4* ()

edie sedgwic

Ja vlastne ani neviem, preco som to dopozerala. Po asi 290tej vrazde ma to aj prestalo bavit a pustala som si to ako background k nudnym domacim pracam. Utvrdila som sa v nazore, ze som uz podobnych serialov naozaj presytena a musi to byt naozaj nieco vynimocne aby ma to zaujalo. ()

Loooki

Ja neviem ako toto skomentovať, pretože sa to začalo dobre, no potom sa z toho vykľula taká somarina! Keby slovenská televízia Joj nedávala 3 po sebe idúce víkendy Ostrov smrti maratón (dávala víkendy po 3, 5 a 5 častí) tak by som to nepozeral. Ak by moja "svokra" mi nehovorila že to mám pozerať, aby vedela, o čom to bolo (ona to vydržala pozerať do 22.00, potom šla spať), tak by som to nepozeral. Ak by o tom všetci moji známy nevraveli a z každej strany som o tom, niečo nepočul, nepozeral by som to. Jediný seriál u ktorého som si dal predsavzatie, že si nepozriem spoilere ani žiadne ďalšie info k tomu aby som si vychutnal šialene groteskno nechutný záver. Napriek tomu, že som nevedel čo si o tom seriály myslieť. Postupne škrtanie postáv a napätie z toho kto je vrahom ma bavilo. ()

Étienne

Škoda, rozbeh, stred aj tendencia dojazdu mali na to, aby to všetko dobre dopadlo. Ale odhalenia mali za následok stratu kvality a posledné chvíľky zaváňali takým klišé a ešte k tomu absolútnym popretím predchádzajúceho profilu, že sa mi to chcelo okamžite vypnúť. Avšak atmosféra bola po celý čas veľmi dobre gradovaná a motívy možného vraha boli naozaj rozmanité. ()

Kingjiri

Sympatická minisérie, kterou doprovázela zajímavá kampaň na internetových stránkách projektu. Nápad není originální, ale slasher rozdělený do několika dílů formou seriálu, to tu asi ještě nebylo. Při sledování jsem se docela bavil i přes nějaké ty logické nedostatky a celou dobu si dokázal tenhle projekt udržet mou pozornost. Trochu mě zklamal konec, resp. odhalení vraha, které bylo trochu krkolomné. Velmi oceňuji, že šlo jen o 13. epizod, což je v dnešní době donekonečna natahovaných seriálů sympatické zjištění. Dávám zasloužené tři hvězdy. ()

Cryptkeeper

Nudné postavy,zápletka,celkově styl,jakým jsou díly natočené... Na tohle jsem se těšil,ale čekalo mě bohužel zklamání.. ()

Negatif

Představte si podprůměrný teenage-slasher s trochou krimi, špatnými herci a dementními dialogy, roztáhněte ho do třinácti nudných dílů a dostanete Harper's Island. ()

Ajvngou

Moc nechápu hodnocení 73% (8.8.09), protože Harper's Island je obyčejná teenage vyvražďovačka, která se snaží tvářit děsně cool aniž by na to měla a LOGIKA vraha i lidí a vůbec MOTIV je někde daleko za hranicí Říše pohádek. Bída. A konec v podobě odhalení? Raději se ani neptejte... obzvlášť když se někdo něco snaží vysvětlit. ()

Alexandre

Srdcová záležitost, na kterou nikdy nezapomenu. Není to zdaleka úplně dokonalé, ale já si to jednoduše vychutnávál. S koncem každého dílu jsem s napětím očekával díl další. Ten ostrov se pro ten seriál snad přímo zrodil. Krásné a temné prostředí v sobě skrývá zlo, které na sebe nenechá dlouho čekat. Atmosféra je místy opravdu silně mrazivá, děj některých scén stupňuje na maximum a když k tomu přidám sympatické postavy, které jsem si hned z prvního dílu velmi oblíbil, tak tomu ani nemám co vytknout... Jeden z nejlepších seriálů, které jsem měl možnost sledovat. ()

djtoko

Po 1. epizodě dávám plnej počet, protože se napnila moje očekávání. Na seriál jsem se těšil skoro 6 měsícu a čekání se vyplatilo. K hodnocení se tak po 6. dílu vrátím, ale zatím to vypadá na parádní slasher vyvražďovačku....."One by one.....One by one" 75% za první polovinu....zbytek seriálu mne neuchvátil a konec tvůrci potopili.... Na seriál navazuje také internetová minisérie HARPER'S GLOBE, která je o třídu lepší a zajímavější než samotný seriál ()

mirak2

Napad bol vyborny, k dokonalosti chybali lepsi herci, skratenie a zdynamizovanie, lepsie a skusenejsi scenarista atd atd atd. Celkovo mam velmi velmi velmi zmiesane pocity. ()

Miss_Jones

Já se bavila dobře. Ten konec tedy raději bez komentáře, ale vyvražďování se drželo všech zaběhnutých klišé béčkových hororů (beru jako plus:)), z postav mi žádná nelezla na nervy (což je v poslední době u seriálů docela div:)) a nakonec ani toho vraha jsem netipla správně, jak jsem si celou dobu myslela :) ()

Mamlas odpad!

Telenovela a občas tam někoho mimo záběr kamery usmrtí, aby to nebyl až takový shit. Ale je. Proklikány 3 díly, strašné, stačí. ⬇️ 2% ()

Simo16

Musím povedať, že seriály takýchto kategórii moc nemusím a po pravde bál som sa, čo za sprostosť to americká produkcia opať natočila, ale tento seriál ma milo prekvapil hneď po prvej časti.Príjemne chladné, skvelé napatie, ktoré by sa dalo krájať, pár neodhalených tajomstiev (práve to najviac milujem) a pár dokonalých vrážd sľubujú a ja čakám po dlhšej dobe opať jeden skvelý mrazivý mini seriál s krvavou tématikou.Nestáva sa často, aby som hodnotil hneď po prvej časti,ale keď to takto pojde ďalej,inak ani dať nemožem. 1.časť ***** ()

Cechyno4

První díly byly vážně parádní. Atmosféra a způsoby zabíjení, kdy každá oběť byla zabita jinak (originálním způsobem). Přišel jsem tomuto seriálu na chuť. Ovšem tak jak na začátku seriálu stoupla pro mě kvalita Harper´s Islandu, stejně tak u posledních dílů i padá. Na konci se to moc protahuje, jen aby se z toho vymačkalo co nejvíce dílů. A to docela nelogicky. Vraha mohli xkrát zabít. Ale neudělají to. Ten jim uteče a vraždí vesele dál. Vím, že hororových seriálů je jako šafránu, ale za tu nudu na konci dávám **. Což je u mě průměr ! ()

Joe16210

Tento kvalitní vyvražďovací seriál mě uchvátil již po pár prvních dílech. Slibované vyvražďování minimálně 1 postava / díl funguje a dělá to seriál napínavějším. Místy nastává mnoho překvapení a nečekaných zvratů, jak bývá u podobných děl zvykem. ()

ArNEtis

Já nevím jak vás, ale mě to fakt bavilo. A to i přes ten otřesný slovenský dabing ve kterém jsem to sledovala. Obrázek sem si vytiskla, zemřelé vyškrtávala a překvapivě fandila tomu špatnému.. :) ()