Operace Spodnička

Operation Petticoat

Komedie / Válečný

USA, 1959, 124 min

Tohle je skutečně komedie, která není pro každého. Homor je zde nutno spíše dohledávat v narážkách, není vždy prvoplánovitý. Každopádně já byl spokojen. Díky svému na plavbu urychleně velením dodanému pobočníkovi je nucen kapitán ponorky Gary Grant řešit nejednu lapálii, které způsobí noví cestující na ponorce. Pobočník není klasickým důstojníkem z povolání, jehož hlavním cílem je zasazování ran nepříteli. Jedná se o chlapíka, který válku bere jako zádrhel ve svých plánech na budoucnost. Je rozhodnut ji nejen bez újmy přežít, ale když už nastala, vytřískat z ní co nejvíce ve svůj propěch. Z nařízení, rozkazů a vojenských řádů si tento pobočník nic nedělá což už samo o sobě ostře kontrastuje s postavou kapitána, který je skutečným důstojníkem válečného loďstva a jehož pobočník dohání k šílenství. Jeho nabídka k evakuaci sestřiček z jednoho ostrovů vedoucí setře je kladně přijata a díky tomu se kapitánovi po ponorce začnou procházetpohledné mladé dívky... Už jen považte jaké problémy asi mužská osádka (dlohodobě mimo domov) zažívá, když se musí v úzkých spojovacích chodbách mezi jednotlivými sekcemi ponorky míjet s tváří v tvář se setřičkami s dmoucím se poprsím...A jen díky přítomnosti žen na palubě dokázala ponorka Mořský tygr zasáhnou torpédem japonský náklaďák na souši :-))) Šedesátá léta se touto a podobnými komediemi stále ještě léčila z traumat války. Navíc v roce 1959 musela být komedie obzvláště lechtivá. Snímek však rozhodně nevyznívá vulgárně. Gary Grant podobně jako Gregory Peck jsou prototypy mužských hrdinů a nasazení Granta do role kapitána se mimořádně povedlo. Chválím i český dubbing! Doporučuji shlédnout! :-) Dávám pěkné čtyři spodničky * * * *(7.10.2011)

• RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jedna z 18 nejlepších válečných komedií a satir - 18 Greatest Comedy / Satire War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.7.2010)

Druhá světová válka si zažila spoustu vtipných zpracování, mnohá jsou i podařenější, ale útok na divákovu bránici byl málokdy přímočařejší, než ten z růžovoučké ponorky. Suchost hlášek velitele Shermana je totiž naprosto příkladná, poručík Holden ohromí geniální kreativitou při shánění nesehnatelného zboží a dámská přítomnost ve stísněných prostorách kovové potápky rovněž činí válku tak nějak snesitelnější. Já se při tom bavil královsky a rozhodně se případné repríze nebudu bránit.(21.2.2012)

Samozřejmě : klasika. Tenhle humor však nesedí zrovna každému. Převážně jde o roztomilé sexuální narážky včetně závěrečného "prádelního poselství". Díky zvoleným mužským představitelům to však vypadá, jako by se film sám řadil spíše k britskému stylu. Mně takovýto styl vyhovoval, i když k vyloženému popukání to už zase nebylo.(8.4.2005)

Cary opět boduje. Jako kapitán lehce vrakoidní ponorky se musí vypořádat s novým důstojníkem Tonym Curtisem, který sice nemá disciplínu, ale sežene cokoliv, a jako by nestačilo, že celé plavidlo drží pohromadě maximálně silou vůle, nabere Curtis během výpravy na palubu ještě pět ženských, které uvízly na jednom z ostrovů uprostřed Pacifiku. Lodní morálka tak okamžitě začne povážlivě klesat a chudák Cary musí krom nově vzniklých problému ala "kde sušit dámské spodní prádlo" a "jak udržet ženy dál od torpédometů" řešit i jednu nešikovnou (avšak dobře vyvinutou) spolucestující, kterou potkává v úzkých chodbách častěji, než by bylo záhodno. Když si přičtete Curtisovu eskapádu s prasetem převlečeným za vojína nebo ponorku natřenou na růžovo, vyjde vám z toho hodně fajn komedie, díky které si Edwards otevřel cestu k legendární panteří sérii. "When a girl is under 21, she's protected by law. When she's over 65, she's protected by nature. Anywhere in between, she's fair game."(31.8.2008)

• - Postavu sestričky Barbary, ktorá bola milostným záujmom Nicka Holdena (Tony Curtis), v remaku filmu z roku 1977 stvárnila Jamie Lee Curtis, dcéra Tonyho Curtisa. (Michal74)

• - Cary Grant se k filmu dostal přes Tonyho Curtise, který si ho osobně vyžádal jako kolegu. Kvůli rozpočtu ale studio Universal doufalo, že se Curtisovi podaří herce rozmluvit. (Pavlínka9)

• - Jeff Chandlerovi nabídli roli kapitána, kterého nakonec hrál Cary Grant. Sám Grant se zprvu zdráhal, protože si myslel, že je na tuto roli již příliš starý. (Mol)