Operace Spodnička

Operation Petticoat

Komedie / Válečný

USA, 1959, 124 min

Oscar 1 nominace: Scénář(12.5.2004)

"Jsme sice růžoví, zachránily nás dámské podprsenky, ale vracíme se domů!"(7.5.2011)

Cary opět boduje. Jako kapitán lehce vrakoidní ponorky se musí vypořádat s novým důstojníkem Tonym Curtisem, který sice nemá disciplínu, ale sežene cokoliv, a jako by nestačilo, že celé plavidlo drží pohromadě maximálně silou vůle, nabere Curtis během výpravy na palubu ještě pět ženských, které uvízly na jednom z ostrovů uprostřed Pacifiku. Lodní morálka tak okamžitě začne povážlivě klesat a chudák Cary musí krom nově vzniklých problému ala "kde sušit dámské spodní prádlo" a "jak udržet ženy dál od torpédometů" řešit i jednu nešikovnou (avšak dobře vyvinutou) spolucestující, kterou potkává v úzkých chodbách častěji, než by bylo záhodno. Když si přičtete Curtisovu eskapádu s prasetem převlečeným za vojína nebo ponorku natřenou na růžovo, vyjde vám z toho hodně fajn komedie, díky které si Edwards otevřel cestu k legendární panteří sérii. "When a girl is under 21, she's protected by law. When she's over 65, she's protected by nature. Anywhere in between, she's fair game."(31.8.2008)

"Fuj!, 20 rokov v námorníctve, ale také niečo som ešte nevidel. Ružová ponorka..."---- "A nie je to roztomilý odtieň ružovej? , prepáčte slečna, rád by som dojedol..." Takýmito výbornými hláškami je film prešpikovaný úplne celý. Podarená dvojica Grant a Curtis sa skvele dopĺňa a množstvo vedľajších postáv, hlavne ženských, pomáha humorný tón roztočiť na plné obrátky. Akčné scény tu nie sú vôbec dôležité. Ja som si užil celý film, pretože v ňom zhruba každú minútu zaznie nejaká dobrá hláška a to pri dnešných komédiách nebýva zvykom. Zlodejina a ich vynaliezavosť ma bavili najviac. Rozmýšľal som aj nad plným hodnotením, no nakoniec silné štyri. Videné s českým dabingom na čt2. 80%.(28.10.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $23,300,000Tržby Celosvetovo $-(22.1.2010)