foto

Blake Edwards

  • nar. 26.7.1922
    Tulsa, Oklahoma, USA
  • zem. 15.12.2010 (88 let)
    Santa Monica, California, USA

Biografie

Známý americký režisér a scénárista Blake Edwards (narozený jako William Blake Crump) je dodnes pro většinu diváků spojen hlavně s komediální sérií Růžového Pantera. Jeho filmografie však obsahuje mnohem více snímků než jen ty, v nichž vystupuje natvrdlý inspektor Clouseau. A i když bychom většinu z nich zařadili do kategorie filmů, které na rtech diváků vyvolávají úsměv, můžeme směle říct, že tento režisér několikrát zakotvil i ve vodách jiného žánru.

Sotva Edwards dosáhl dvaceti let, již měl možnost, díky svému nevlastnímu otci Jacku McEdwardsovi, nakouknout pod pokličku továrny na celuloidové sny. Jeho otčím mu jako vedoucí produkce zprostředkoval na začátku 40. let příležitostné hraní rolí statistů. Edwards si však brzy uvědomil, že tudy cesta k hollywoodskému úspěchu nevede, a tak se rozhodl přesunout na opačnou stranu kamery. A již na konci této dekády začal psát scénáře k filmům a rozhlasovým hrám.

K režii se dostal až v polovině padesátých let. Než se ale jeho jméno stalo známé v souvislosti s plátny kinosálů, Blake zabodoval u televizních diváků a to konkrétně jako scénárista a režisér krimi seriálu PETER GUNN (1958). Díky této příležitosti začala dlouholetá spolupráce s hudebním skladatelem Henrym Mancinim, který pro tento seriál složil muziku. Již o tři roky později tato dvojice společnými silami vytvořila legendu. Edwardsova adaptace knihy Trumana Capoteho SNÍDANĚ U TIFFANIHO sklidila na plátnech kin veliký úspěch a ústřední píseň „Moon River“ natolik okouzlila akademiky, že za ní Mancini získal pozlacenou sošku. V následujícím roce Edwards natočil drama DNY VÍNA A RŮŽÍ, které mu vyneslo nominaci na Zlatý glóbus za režii a kterým dokázal, že se umí pohybovat i v jiném než komediálním žánru.

V roce 1964 se v kinech objevuje první díl kultovní série pojednávající o trampotách polodementního inspektora Jacquese Clouseaua. Z hlavní role se na poslední chvíli omlouvá Peter Ustinov a do rozjetého vlaku nasedá Peter Sellers. RŮŽOVÝ PANTER se stává komerčním hitem. V průběhu budoucích let se Edwards i Sellers vracejí k natáčení dalších dílů „Pantera“, hlavně když potřebují vydělat peníze. Celkem vznikne ještě sedm pokračování. V pěti z nich se objeví Sellers, a to včetně STOPY RŮŽOVÉHO PANTERA, která byla v kinech uvedena dva roky po Sellersově smrti (pro scény s Clouseauem použil Edwards vystřižené záběry z předchozích dílů). Poslední tři pokračování však již v kinech ani u kritiků příliš nezabodovala, což se obecně dá říct o většině režisérových filmů z osmdesátých a devadesátých let. A tak se jeho posledním větším komerčním úspěchem stal snímek SCHŮZKA NASLEPO, v kterém hlavní role ztvárnili Bruce Willis a Kim Basinger.

V roce 2004, v 82. letech Blake Edwards obdržel čestného Oscara za celoživotní práci ve filmovém průmyslu. Nikdy předtím se mu cenu akademie získat nepodařilo. Roku 1983 získal za nejlepší adaptovaný scénář k filmu VIKTOR, VIKTORIE pouze nominaci na tuto cenu. Televizní předělávka tohoto muzikálu byla v roce 1995 jeho poslední prací ve filmové branži.

Od roku 1969 je ženatý s herečkou Julií Andrews, která je známá především jako představitelka kouzelné chůvy Mary Poppins. V sedmdesátých letech společně adoptovali dvě malé vietnamské holčičky. S předchozího manželství má Blake Edwards ještě jednoho syna a jednu dceru.

Matěj "decouble" Šonka

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)
1983 The 55th Annual Academy Awards (TV pořad)
1973 The 45th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(55)