Dobře placená procházka (divadelní záznam)

Walk Worthwhile, The

Hudební

Česko, 2009, 85 min

• TheRaven

Humor Suchý / Šlitr mi nikdy moc neseděl a ani Miloč Forman na tom nedokázal nic změnit. (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

videl jsem to na MFFKV, 2 hvezdicky za scenu, 1 hvezdicka za tetu z liverpoolu. jinak nechapu naproste silenstvi okolo toho zaznamu, nijak extra skvely mi neprisel. Chce to jit do divadla.(7.7.2009)

Osobně nechápu, co za významnou režijní práci na tomto záznamu Miloš Forman odváděl, protože natočit si pod úvodní titulky scenérii Prahy a pavučiny na historických kandelábrech dovede každý, stejně jako později stříhat záběry kamer pořízené při představení... nicméně jelikož všichni víme, že nejde o film, ale skutečně o záznam divadelní inscenace, budiž hodnocena ona inscenace. Formanovic scéna je naprosto úžasná a sborové zpěvy ji využívající téměř berou dech. Totéž je možné říct o hřmotné figuře advokáta hraného Petrem Píšou, jakož i - ze zcela jiných důvodů;) - o Dáše Zázvůrkové a - opět z jiných důvodů, zejména z obdivu k životní energii - Jiřím Suchém. Ovšem tím, kdo boduje nejvíce, je teta Terezy Hálové. Tato dáma v některých záběrech vypadá jako mix toho nejlepšího z Hany Hegerové a Marty Kubišové, a to myslím už samo o sobě stojí za vidění (a poslech, samozřejmě...). Toto zpracování Dobře Placené Procházky zkrátka hodnotím osmdesátkou...a doplňuji, že pokud chcete vidět opravdový masakr (opravdu opravdový masakr, v němž krev stříká a advokáti coby sebevražední atentátníci explodují) a nebojíte se prznění klasiky, navštivte úletové představení Klicperova divadla v Hradci Králové. Nezaručuji, že nebudete znechuceni a zklamáni, ale rozhodně je to kus hodný zaznamenání:)(26.10.2010)

Jsem zmlsaný staromilec, hlasy dam Hegerové a Pilarové jsou natolik výjimečné, že je není možné jen tak překonat. A také se to nepodařilo. Petr Stach nedokázal ani náhodou nahradit šarm René Gabzdyla, takže většina obsazení mi nesedla. Naopak Petr Píša byl vynikající. Okouzlila mě scéna i režijní zpracování Miloše Formana.(27.4.2012)

• Vančura

Uvážím-li, že mě neoslovuje ani původní verze, těžko čekat, že to s jejím novým provedením bude jiné. Vysloveně mi zde nesedlo obsazení - a ačkoli jsem jindy na jakékoli ageistické poznámky alergický, zde nemám problém prohlásit, že stařičký Suchý v roli Listonoše je vážně trapas, obzvláště ve scéně, kdy ho Vanilka stáhne do vany a svádí. To je vážně nedůstojná fraška, nehodná toho úctyhodného pána. Celkově se nemohu u tohoto počinu zbavit dojmu strašlivé zbytečnosti, jíž na mě působí - proč jen, proč muselo vzniknout něco takového? Ale co už, své diváky si to jistě našlo, a Formanovi těžko zazlívat jeho chutě vrátit se ke svým uměleckým začátkům ze zlatých šedesátých. Jak už to tak ale bývá, i zde se potvrdilo, že dvakrát do stejné řeky vstoupit nelze.(6.5.2013)