Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

djbarrel

Sci-fi jako hrom ! Fakt bomba, tohle se mi líbilo, mělo to atmosféru, spád a nemělo to žádné kompromisy. Prostě skvělé. 94 % ()

Phex

Nápady: F.Kafka PROMĚNA + seriál lebkouni ve velmi kvalitním podání. Efekty, kamera, střih....prostě paráda. Plné hodnocení nedávám jen kvůli rasovému moralizování, příliš lidskému chování mimozemšťanů a pár (u sci-fi těžko uvěřit) težko uvěřitelným blbostem zejména co se týče chování garnitury. ()

reAnimat0r

Velke prekvapenie. Vyborne striedanie rezimou kamery. Az velmi uveritelne spracovane Sci-Fi, na temu, co ked pride navsteva z vesmiru. Napad "krevetakou" sa mi az tak nelubil, no ziskali si moje sympatie, hlavne maly krevetacik :) Sharlto Copley zvladol paradne svoju ulohu tak trochu pomateneho zanieteho reportera, ktory sa stal obetou systemu. Este dotez mam v pamati ulozeny obraz megalode nad Johannesburgom, paradna sceneria. Filmu uz chyba asi hudobna dokonalost. 9/10 ()

gotham

Řemeslně skvěle natočené sci-fi drama, kterému ohromně pomáhá, že zde nehraje žádná hollywoodská star, která by na sebe strhávala pozornost a hlavní roli tudíž hrají - kreveťáci. Musím říct, že právě kreveťáci a vůbec celkově trikové efekty jsou zde na vynikající úrovni, navíc film má skvělé tempo, atmosféru, i délka filmu je tak akorát. Plné hodnocení jsem nedal jen pro to, že pro mě jako filmového fandu je téměř vždy převelice důležitý kvalitní příběh a rozkreslení jednotlivých postav, a to je to, co zde bohužel pokulhává. 80% ()

Bredly

Tak tento film mě dostal. Ve všech ohledech je to výborný film. Ze začátku dokumentaristická forma dodala filmu na autentičnosti, která se zhruba po půlhodině, naprosto plynule, přeměnila v akční inferno. Film na mě nečekaně zapůsobil i po emoční stránce a to hlavně díky výbornému hereckému výkonu hlavního protagonisty. Triky byly, vzhledem k nízkému rozpočtu, na vysoké úrovni. Hodně mě překvapil soundtrack (Clinton Shorter), který je velmi kvalitní. Tento film můžu jenom doporučit. ()

Yambo

Umístění děje do Johannesburgu nebylo jen pokusem o originalitu a vyhnutí se ohraným americkým či světovým metropolím. Kde jinde by se mělo vykreslit povýšení problémových vztahů mezi rasami. Je to tam kde se dnes a deně řeší problém rasismu, budování ghet a izolování obyvatel. Ale je toho tu víc, vraždění, pokusy, nucené potraty, to jsou témata ze současnosti i historie rasismu. A tady aplikovaná na vyšší úroveň člověk versus mimozemšťan. To vše zabalené do originálního příběhu s hromadou akce, kde nenajdete hluché místo. Africké prostředí se zvukovým podkreslením ala černý jestřáb dodá třešničku na dortu. A máme tu podle mě nejlepší sci-fi od dnu nezávislosti a asi i lepší. Dodám že při projekci v kině si to sice člověk užije nejvíc ale ani druhé zhlédnutí na PC mi nepřišlo nudné a nezajímavé. ()

Mr.Lojza

Sharlto Copley je velice zajímavý herec a to mi nikdo nevymluví. Samotný film bych chtěl ocenit za svou neotřelost a tou kuráží s jakou vyšel na trh. Filmaři si nedělali servítky s klasickým zpracováním a vyplatilo se! ()

cmotdibbler

Pět hvězdiček za neuvěřitelnou originalitu (i přes vcelku nijak originální příběh) a realističnost, která člověka naprosto neúprosně vtáhne do děje. Možná to dělá částečně dokumentární pojetí, možná vědomí, že tak nějak by to skutečně mohlo být i v reálu - nevím. Každopádně jsem snad kromě BSG ještě neviděl sci-fi, které by bylo tak "ze života". ()

zdeci

Po prvním zhlédnutí mě napadá jediné: AKČNÍ SLÁTANINA! Čímž nehci nikterak shazovat kvalitu zpracování atp., ale naklonovat Zoidberga (ten frajer z Futuramy) a narvat ho do kulis hodných Avataru (i ten avatarovský robotický zabiják byl takřka stejný), to vše nasadit do prostředí apartheidu; prostě NIC MOC! Akce dobrá, ale originalita mi tam díky výše uvedenému prostě chyběla. I když to mnohým půjde proti srsti resp. klepetům :-) ()

Nowasek22

Jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. Působí tak neuvěřitelně, až bych tomu všemu uvěřil. Nějak takhle si představuju USA, kdyby nás "navštívili" mimozemšťani. Okamžité útoky, zkoumání, manipulování s nimi apod.. Na tomhle filmu se mi hodně líbí, že je to napůl film a napůl takový vyprávěný dokument, což filmu dodává to kouzlo. ()

Crybaby

Konecne jedno poriadne sci-fi ktore ma dokazalo zaujat, ktore som sa neodvazil zapauzovat ani nicim prerusit jeho sledovanie. Film sa nevliekol ale ponukol mi presne to co som cakal. Dufal som len, ze to bude trochu viac hororove, ale ajtak je to sci-fi ako ma byt. ()

megajalec

Prekvapenie! Nebyť scén, kde hlavného hrdinu netrafí ani jedna z guliek, ktoré okolo neho len tak svištia a podobných, bolo by to za plný počet. Nenápadné dielo s nikým známym hercom, o to pôsobivejšie. ()

Lajty

Děj jakoby Vás vtáhnul přímo do Johannesburgu a vy by jste byli součástí tohoto příběhu. Moc povedený snímek a jednoznačně nejlepší film s mimozemšťany v poslední době. ()

sunjata

Skvělý nápad, ale s mnoha logickými děrami. Celkový dojem ale výborný. Vybavil se mi Trierův DogVille, lidi prostě nejsou hodní ... Esence problémů dnešního světa - xenofobie, slumy, korporace, obchod se zbraněmi, gangy, psychopati, násilí, manipulující masmédia, sobečtí hajzlíci, ... ()

cguio

Už od začátku je sympatické a napovídá to tak trochu i film, že děj se neodehrává jako vždy v NY nebo LA, ale prostě mimo USA. Mimozemšťani nepřišli ani vyhubit lidstvo a ani poskytnout technologie, ale přišli sežrat všechno krmení pro kočky. To vše v mixu reportáže, dokumentu a filmu. Nikdo se zaručeně nudit nebude. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)