Detektiv Dee a záhada smrtícího ohně

• Čína Di Renjie: Tong tian di guo (více)

Na konci siedmeho storočia za dynastie Tchang v čínskom meste Luojang sa na oslavu pripravovanej korunovácie prvej cisárovnej Číny dokončuje stavba gigantickej sochy Budhu. Jej hlavný staviteľ Jia-ji (Yan Qin) záhadne zomrie – pred zrakmi stoviek dvoranov náhle vzplanie a nakoniec z neho zostane iba čierny popol. Nie je to však jediné podobne tragické úmrtie. Na čínsky trón má usadnúť ako prvá žena v histórii mocná a intrigánska Wu Zetian (Carina Lauová). Úmrtia svojich verných služobníkov považuje za ohrozenie vlastnej moci a obyvateľstvo si začína pošepkávať o tom, že jej inaugurácia prinesie krajine nešťastie a úpadok. Wu preto urýchlene povolá sudcu Deehoho (Andy Lau), presláveného vyšetrovateľa zločinov, ktorého pred siedmimi rokmi poslala do väzenia, pretože proti nej viedol vzburu. Wu však veľmi dobre vie, že Dee bol verným služobníkom jej predchodcu a cisárstva. Dee sa poslušne ujme vyšetrovania a odhalí čoraz znepokojujúcejšie skutočnosti. Zistí, že sily, ktoré bojujú proti cisárovnej sú mocné a nebezpečné a priamo ohrozujú existenciu cisárskej dynastie... (TV JOJ)

elizabeth_ba

Nebylo to nijak špatné, až na toho generála Říše římské krátce před rokem 700 po Kr. A, i když klasické čínské historické filmy se mi zamlouvají o dost více a co se týče povahy a příběhů soudce Ti (nebo Dee jak zní anglický přepis) bych dala přednost té evropské van Gulikově knižní verzi, i tenhle film se mi, zejména po vizuální stránce, celkem líbil. ()

type_B

Celkem zajímavej film. Detektivní zápletka ujde. Výhodu slovenského dabingu jsem proměnil v celovečerní simultánní pucování kola. :) ()

Chen

Má to onu zběsilou bizarní atmosféru, kterou Tsui Hark umí, ale vše dobré se ztrácí ve zmatku a snaze být šokujícím a zamotaným detektivním příběhem. Pokud jde o akční složku, pak klasicky došlo na Harkova oblíbená závěsná lana, kterým jsem nikdy nepřišel na chuť. Vcelku zklamání, 50 %. ()

majo25

Ak niekto čaka historickú detektívku, nedočká sa. Miesto nej zakopne o fantasy rozprávku prešpikovanú všemožnými efektami, kde klasické wuxia je oproti tomuto len slabším odvarom. Keď sa o slovo prihlásili hovoriaci i na povel atakujúci rozrúrení jeleni a transfigurálne akupuntúrne body, mal som dosť. Áno, vyšetruje sa tú záhadný zločin, aj čínsky "Sherlock" je dobre obsadený, len je to celé rozprávkovo tajomné a prezradím, že vrahom je záhradník, vlastne vrahov/záhradníkov je tam podstatne viac. O hviezdu naviac dávam kvôli vydarenej záverečnej polhodine a ešte kvôli zdarilým efektom. ()

mortak

Případy Soudce Ti známe v Evropě díky van Gulikovi a jeho detektivním románům. Jejich čtenáři asi ohrnou nad tímto zpracováním nos. Magie, nadpřirozené prvky... Jenže v v originálním historickém Soudcovi Ti ze kterého van Gulik opisoval, jsou tyto prvky dominantní. Tento film je vlastně ten pravý nefalšovaný Soudce Ti, a díky barevným kompozicím Hark Tsuiho se na něho i hezky kouká. Zapomeňte na van Gulikovo převyprávění racionálním Evropanům, a ponořte se do originálu. ()

Pump

Překvapení se konalo a pro mě veliké, nečekal jsem od tohoto filmu žádnou velkou zábavu a dostal snad na pár drobností příjemně natočenou detektivku s prvky bojových umění. Komu nevadí létání a chození po vodě a tak dále je tento film dobrou volbou pro středeční večer, kdy se Vám nechce dělat do práce referát. :) ()

Autogram

Keď sa fešná Číňanka v zápale boja vyzliekla a rovnako ostrými pohybmi naložila aj so svojim prekvapeným partnerom, tak to začalo byť zaujímavé. No v najlepšom, teda tesne predtým, ich zasypali tisíce šípov prilietajúcich zo všetkých strán, zo stien a zo stropov. Nikto nebol prepichnutý a zvrtlo sa to späť k otravnému zdĺhavému pátraniu v štýle Da Vinciho kódu na čínsky spôsob. Exteriéry a postavy sú vizuálne prepracované, ale to určite nestačí a 122 minútová prehliadka čínskej architektúry s trochou ohňa je príliš. ()

Šakalík

Zpočátku zajímavě se rozvíjející detektivní případ ze staré Číny tak trochu umírá na své vlastní velikášství, protože si na paškál bere spiknutí proti samotné čínské císařovně Wu, která byla svého času nejmocnějším člověkem na Zemi. Sázky v této hře jsou zkrátka příliš vysoké a filmu nesluší. Jinak samotné filmové zpracování je dle čínské tradice velkolepé, i když pohříchu se žádné větší bitvy nedočkáme, což je určitě škoda. Nebyl by to ale asijský historický film, kdyby v něm chyběly ty létající souboje odporující fyzikálním zákonům a přiznejme že i zdravém rozumu, které ale na druhé straně jsou velmi svižné a oku lahodící. Jenomže kromě nich se ten příběh sype jako ta socha Buddhy na konci. Je to plytké, místy nelogické a ve výsledku příliš jednoduché. Přesto tenhle film své kvality určitě má, jenom se v tom divák nesmí moc vrtat. ()

ZkuKol

Tsui, Tsui, Tsui, fantasy a ještě z historie není tvůj šálek čaje. Držské drsného městského prostředí, špinavé akce a jednoduchých příběhů. Stavět si exteriéry v animačních programech, interiéry ze sádrokartonu a scénář z hajzlpapíru taky moc nepomůže. Zpomalené záběry bych taky nepoužíval tím archaickým způsobem a opřel bych se o přehledné snímání akce, spolehlivého Andy Lau a solidní zápletky. Furt nechápu proč víc (rozuměj aspoň ještě jednou) netočíš filmy jako Time and Tide nebo nezůstaneš u produkce. V Číně se začali chlapum zapalovat lítka - doslova ... 50% ()

enyama

Zatím mám rozporuplný názor. Napínavá dějová linka mě zaujala. Stejně tak krásně provedené scény, kostýmy atd. Jenže jsem se v začátku zapletla a pak přišla únava a ztráta nitě..:-( Takže asi ještě raz :-DD ()

TERRORDROME

Keď začnú v číne vyčíňať spontánne vzplanutia ľudí, cisárovná povolá zo žalára geniálneho kungfáckeho detektíva aby to vyšetril. Tento čínsky Colombo potom zistí že na vine nie sú zastavené vetry v kombinácií s chilli papričkami, ale premyslený komplot siahajúci až do neviemkam. Dej sa typicky ázijsky zamotáva, detektív Dee prichádza každou minútou k protichodným zisteniam a okolo sa zjavujú zbytočné vedľajšie postavičky a spolky s rôznymi plánmi. Našťastie sa to nevlečie, hrdinovia ( detektív+nejaký albín+ženská s dlhým bičom ) každú chvíľu s niekým bojujú využívajúc svoje kungfácke superschopnosti, k tomu nejaká tá podvraťácka mágia, hovoriace jelene, bojový robot s cirkulárkami ovládaný špagátikmi a premieňanie podôb pomocou akupunktúrnych ihiel zapichnutých v hlave. Celé to vyzerá dosť výpravne, s peknými digiefektami a v kombinácií s podarenou choreografiou wire-fu súbojov to dáva veľmi slušnú fantasy detektívku. Tsui Hark určite nesklamal a predvádza svoj solídny štandard. ()

Prochy38

Klasický sobotní večer na JOJke. Pohoda u TV. Ale co to? Tento film nevypadá vůbec špatně! Na to, že jde o asijský film, je tu řada velmi kvalitních herců a hlavně dobrých výkonů. Nesnáším totiž typickou asijskou divadelní scénu, kterou rvou vší silou na plátna. Jejich styl umění mě vážně míjí, ale tohle není ten případ! Film, který na výpravě vůbec nešetřil, vrazil solidní detektivní příběh o skoro 1500 let zpět a co z toho vzniklo? Párádní podívaná! A. Lau je skvělý, to nejde říct jinak. A na krásnou C. Lau se fakt moc dobře dívá. Trochu mi vadí "asijské popírání fyzikálních zákonů", ale s tím se nic dělat nedá. MOc dobře udělaný film, efekty nadmíru dobré a příběh ještě lepší! Dobře to končilo, fakt moc dobře! ()

Puol

Robert van Gulik by sa veru nestačil diviť ako si historickú čínsku detektívku predstavuje Tsui Hark. Jedna sa o vcelku veľkolepé dielo plné CGI (na honkogské pomery celkom zvládnuté), s dobrým hereckým obsadením, plné súbojov a drátovanej akcie s takmer fantasy prvkami. Bavil som sa a vedel by som si to predstaviť aj v kine. ()

Tamten

Film typově podobný Fantomovi Paříže či Bratrstvu vlků, ale zasazený do starověké Číny. Detektivní příběh se spoustou zvratů protkaný akčními scénami. Neuškodilo by v soubojích používat méně triků a více umění bojovníků, ale na druhou stranu toto pojetí více zapadá do zbytku filmu, který je schválně "digitálně přeháněný" (neboť udělat takto působící reálné scény by bylo příliš drahé). Herecky neurazí ani nenadchne, stejně jako po hudební stránce. Možná by neuškodilo trochu zkrátit začátek, ale i tak se jedná o nadprůměrnou detektivku z netradičního prostředí. ()

Acrobat

Feministkou ovládané cisárske intrigy obalené do papundekľových interiérov s pomerne mizernými CGI efektmi Made in China. Záhadu smrtiaceho ohňa a jeho príčinného pôvodcu nech rieši Animal Planet. Detektív Dee ako pohŕdač Issaca Newtona nemôže kvôli mystifikácii ani len zaviazať šnúrky na topánkach Sherlocka H. Film sa rúca ako tá socha. Ako socha boha Dia, ako Babylon, ako dvojičky, ako projekt EÚ...ale čo to tu vlastne trepem. Antigravitačný miš-maš s komediálnym nádychom bez trocha ľútosti nad zúčastnenými. (videné 18.05.2013, JOJplus) ()

Lavinia

Groteskní, fantasmagorická, pomatená story, ale vůbec mi to nevadilo. Strhující pohádkový svět, se soudcem Ti nemá společného nic. Ani to nevadí. Nabízí vše, co tak obvykle od tohoto žánru očekávám - kostýmy, historizující děj, nějaké to nadpřirozeno a prapodivné, cizí myšlení, místy nepochopitelné. Rozhodně jsem si ty peníze užila a čas neproplýtvala. ()