Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

LabySo69

Nevidim žádnej obrovskej rozdíl mezi originálem a remakem, snad jen ty konce se liší. Takže se dá americká verze považovat za celkem v pohodě film, pomineme-li teda fakt, že je remake totálně zbytečnej. Z principu ale doporučuju originál, protože byl prostě první. Ale pokuď máte rádi Whitakera, tak se tomu nebraňte, protože tady je skvělej. ()

Mouchal

Mám rád psychologické filmy, který jsou soustředěny na chování lidí v určitých situacích, a proto mě tento film dost zajímal a po jeho shlédnutí jsem si vyhledal několik informací o skutečném průběhu stanfordského experimentu, z kterého děj filmu čerpá. K mému nepřekvapení (vzhledem k častému nelogickému chování některých postav) jsem zjistil, že se skutečností toho tento snímek moc společného nemá, což je podle mě škoda. Forest zde hraje obyčejného chlápka, který se do experimentu přihlásí kvůli své nemocné matce, je pobožný a přátelský, ale už po pár dnech nově nabité autority se mu postaví "nakládací rampa" a začne psychicky i fyzicky trýznit ostatní účastníky - vězně. Bohužel (i přes opětovné skvělé herectví Foresta) jeho postava nedostala dostatek času (vzhledem ke krátké stopáži filmu) na to, aby jeho změna chování vyplynula více realisticky a nedostala se do extrému tak náhle. Další zbytečnou chybou byla "milostná" linka, která se do takového filmu nehodí, je zbytečná a já jí nevěřím (amíci holt musejí hodit i holku tam, kde nemá co dělat). Dále ale dostáváme už opravdu precizní (leč velmi neoriginální) filmařinu, která potěší každého psychologického fandu. Adriena Brodyho jsem nikdy rád nemusel a ikdyž zde předvádí celkem zdatnou hereckou práci, asi ho ani mít rád nezačnu. Nicméně já se při sledování experimentu ani chvíli nenudil a to je u filmu to hlavní. Film pro pesimisticky smýšlejícího jedince ohledně lidské populace jako dělaný, protože tento film vás ve vašim životním postoji ještě více utvrdí a pro optimisty je to zase důvod k řádnému zamyšlení. 80% ()

Nix

Netušil jsem, že je to remake. Až do nedávna. Každopádně to nebylo nic moc. Adrien se snaží a Forest je drsnej bachař. Námět jako takový není špatný, ale rozhodně to není nic šokujícího ani převratného. Dokonce jsem se i nudil chvílemi, což by se u takového filmu stávat nemělo. Za mne je to průměr, kterej stačí vidět jednou. ()

john.h

Moc dobrá jednohubka se špičkovým Forestem Whitakerem v roli 42 letého panice žijícího u maminky, který náhle získá v životě nepoznanou autoritu, což ho doslova vzruší a začne si to pořádně vychutnávat. Adrien Brody se ale taky snaží. Pod čtyři nemůžu jít a nechápu zdejší dvouhvězdičková hodnocení. ()

Grissom

No takze na zaciatku som sa bal nakolko som si pozrel samozrejme hodnotenie tu....ale nechapem opakujem nechapem preco je doteraz tak nizke??? Adrien Brody velmi slusny vykon a bez debaty najlepsi vykon Foresta Whitakera , ktory hra nabozneho fanatika (ktoremu trosku dost prepne) naozaj bravurne!!! ()

Baru.89

No naprostá pecka! Nevím kdy naposledy jsem koukala na něco, co by semnou tak citově házelo jako právě u The Experiment. Whitaker hrál skvěle, měla jsem strašnou chuť mu jednu taky vrazit, Gigandet už hajzl od pohledu a scéna kdy "vězni" beží na "bachaře" nemá chybu. ()

dydl1

Aneb když se slabší jedinec dostane na místo alfa samce.To nemůže dopadnout dobře,všechny ty životní komplexy a najednou moc.Auvej.Líbilo. ()

vozralec

O něco slabší než původní německý film. Přišlo mi, že to nebylo tak propracované a dotáhnuté. Umlácení hasičákem taky chybělo. ()

sWONDER

Dobré, ale originál je lepší, práve vďaka originalite. Tu ma už nemalo čo prekvapia a to je hlavný problém. Možno je to miestami prehnané, ale stále je tento remake slušná, nátlaková a nepríjemne drsná sonda do ľudského vnútra. Herci tiež výborný. Keďže som však nemeckému originálu, ktorý ma okrem iného celkovo lepšiu a dusnejšiu atmosféru dal 4, tu môžem ist max na tri. ()

create

Dle mého názoru lepší zpracování a celková atmosféra oproti Experimentu z roku 2001. Adrien Brody se prostě do této role hodí více. ()

denulik

Svojmu nemeckému kolegovi nesiaha tento americký film ani po členky. Nemci sa s tým nepárali a známy Stanfordský experiment zobrazili na plátne tak dobre, že je tento snímok absolútne zbytočný. Jediný dôvod jeho vzniku bola asi nechuť amerického publika čítať titulky:-) ()

Kukolar

Charakterová zmena whitakera z mamičkinho maznáčika na psychpatického konečne zdanlivo mocou oplývajúceho človeka bola z celého filmu najlepšia. Brody neprekvapil ani nesklamal. Ostatné postavy tupé a o ničom. Síce celá podstata originálneho psychologického výskumu je totálne zlá (predpokladám, že aj pán profesor bol riadny hnusák a chcel sa iba pozerať na partičku chlapov ako sa mlátia) tak na filmové spracovanie to poslúžilo akuraát. ()

viky13

Tohle zpracování Stanfordského experimentu mě nudilo. Tak se mi zdá, že američané vůbec neznají význam slov gradace či vrcholení napětí. Snaží se lidi děsil už od začátku strašidelnou hudbou a pochybnými fotkami. Oproti německému Das Experiment je tohleto úplná máčka. ()

Shitonit

Tak to bylo jasný od začátku, že Ježíš dostane pěknou sodu. Naštěstí nebyla česká, tak bylo na co koukat. Od začátku týhle šílenosti jsem měl pocit, že někomu došli prachy, a tak zřejmě za pár kaček, sehnal pár herců-neherců, nacpal je do sklepa, a s hromadou otazníků nám je naservíroval celovečerně. Nežeby se nebylo na co dívat. Takovou sračku člověk málokdy vidí, bylo to zas trochu jiný, k zamyšlení, pravda, pro ty, kdož se nezamýšleli v průběhu, nám celá parta na závěr ukázala JAK se správně zamýšlet.. Nu, inu, co k tomu? že člověk člověku vlkem jest od pradávna zřejmý. Že nikdo žádný prachy nedostane to bylo snad taky jasný, vždy se najde nějakej netvor, kterej to ostatním v zájmu dobra posere. V našem případě to byl Ježíš, kterej záhy zapoměl svou roli, a hrál si na poloboha. Bohužel neměl koule na to, aby si přiznal, že bude lepší čtrnáct dnů držet tlamu a nesrat okolí. Bohužel všude okolo v naších životech takový zmrdi jsou, který v zájmu dobra, zpustošej co se dá. podle mého jasného nezahuleného rozumu tedy činím závěr: Jako film bezesporu zajímavý, jako natočení atd...sračka. Což nevadí, vezmeme li přiměřeně v úvahu, původní záměr autorů, rozjasnění v mysli každého z nás, tím chci říct, že jsem to pochopil tak, že nemrdej ostatní tak, že by měli posléze chuť mrdati Tebe, neboli v přeneseném slova smyslu zkráceně drž hubu a krok a vše bude fajn. Nebo tak nějak. Pokud se mýlím, a pochopil jsem to poněkud chybně, rád si o tom něco přečtu ve své poště, neboť mě toto dílo zanechalo v poněkud řekl bych rozporuplném rozpoložení. A pokud je to tak, že ve stejné poněkud podivné náladě autoři týhle šlamastiky zanechali vícero z nás, tak ať jdou do prdele :-) ()

Kuzmik

Experiment podle mého názoru má fantastický příběh. Pár lidí, kteří chcou získat peníze dokážou už v 5 místo 14 dnů, že když má člověk větší postavení než druhý tak to dlouho nevydrží. Adrien Brody a Forest Whitaker slušný výkon a Paul T. Scheuring předvedl, že po seriálu Útěk z vězení ho stále umí udržet krok se špičkovými filmy. ***** ()