Rusko v 16. století zachvátil chaos. V jeho čele stojí Ivan Hrozný, který je přesvědčen, že mu byla svěřena svatá úloha a že dokáže porozumět a interpretovat božská znamení. Poslední soud se podle něj blíží. Nastoluje absolutistickou moc a je odhodlán zničit každého, kdo se mu postaví do cesty. Během této krutovlády je Ivan ochoten naslouchat jedinému člověku, svému příteli z dětství, opatu Filipovi, který si dovolí mu oponovat. Dochází ke střetu dvou zcela odlišných vizí morálky a spravedlnosti, Boha a lidstva. (Filmbox)

diodoros

Tento film (z nejakého dôvodu rozdelený na 4 časti) nie je o Ivanovi Hroznom, ale skôr o jeho vzťahu k moskovskému metropolitovi Filipovi (a zároveň pravoslávnom svätcovi) a o tomto mníchovi samotnom. Dej sa odohráva po založení Opričniny a zobrazuje tento stav Ruska pomerne verne. Kostýmy sú výborné, hudba dobrá, je tu jedna krátka malá bitka proti Poliakom, mučenia a popravy sú zobrazené zblízka a celkom naturalisticky, herecké výkony ako u koho - niekde lepšie, niekde horšie. Zádrhelom je konverzačný scenár a dej, ktorý má síce pár silných momentov, ale väčšinu času obsahuje iba rozhovory s Ivanom a Filipom a rôzne reči o konci sveta, spáse, viere, spravodlivosti, Bohu atď, atď... O Ivanovej osobnosti sa toho veľa nedozvieme, akurát, že to bol šialenec s vypúlenými očami a jedným zubom, čo sa hodiny modlieval za svoju dušu, potom vyšiel von a nechal popraviť koho sa mu zachcelo. Do istej miery je to pravda, ale na druhej strane tu nepadne ani zmienka a bojaroch a vnútroštátnych intrigách, jediný zlý je tu vyšinutý Ivan a jeho opričníci. A tie zázraky ku koncu filmu na realistickosti tiež veľmi nepomáhajú, rovnako ako deju veľmi nepomáha uťatý záver. Očividne to bola neveľkorozpočtová produkcia, ktorej sa síce podarilo naturalisticky zobraziť teror a procesy počas Opričniny, ale ktorá viac ako verný dokument zameraný iba na krátke historické obdobie neponúka a spúšťa sa skôr do sféry pravoslávnej vierouky, náboženskej filozofie a úvah. ()

Tormentor665

Tohle je náhodou moc super. I když to nebude moc přínosné po historické stránce (i když výprava parádní), jako psychopatické drama pro pochopení ruské duše to funguje na výbornou! ()

1mArc0

Pavel Lungin sprevádza diváka devastujúcim a hrozným pohľadom Ruska v 16.storočí, doprevádzaným geniálnym výkonom Pjotra Mamonovha. Možno to nie je ten najdokonalejší film, na druhej strane sa bohato Pavel pohral s vyobrazením Ivana Hrozného. /75%/ ()

jack_scott

Jeden z nejlepších historických filmů, a nejmrazivějších. V podstatě mě nenapadí nic, co bych filmu vytknul. Je prostě super, jakkoliv komerčnímu publiku to fakt tak nepřijde. ***** a 100%. ()

sidcom

To byl ale divny film! Celou dobu jsem mel takovy ten "dafuq did I just watch" pocit jako u poloviny ruskych filmu, nicmene Ivan urcite obsadi vysoke pricky na me osobni "mad king chart" tabulce, bonus body za originalni popravy, sezrani za ziva medvedem nebo velice originalni "pout hruzy" s tanecnim parketem kombinovanym s mucicim nastrojem kdy jsou chudaci prispendleni drevenymi kuly pod nim! ()

carl.oesch

I kdyby v tomhle filmu nebylo nic jiného, než ona scéna s "přiznáváním se" vojáků, kteří byli naprosto nesmyslně obviněni, že prohráli bitvu, kterou ve skutečnosti vyhráli, následně brutálně mučeni a nakonec sadisticky popraveni, byl by ten film vypovídající víc než dost. O čem? O Rusku, o děsivém opakování jednoho a toho samého pořád dokola. Znalost ruských dějin a reálií samozřejmě vede k tomu, že člověk celý film vnímá jinak, než pouze jako podívanou nebo jako film, spíš je to znepokojivé poselství. Jistě, Ivan Hrozný vládl paralelně s Filipem II., za jehož vlády bylo obyvatelstvo jižního Nizozemí stejně brutálně mučeno a vyvražďováno vévodou s Alby a ve jménu katolické víry a boje proti protestantům, jenže jestli z téhle události vyšla Evropa díky vítězství Severního Nizozemí na cestu vpřed, která se projevila pokrokem a rozvojem, v Rusku se nezměnilo nic. Ona scéna s bojary - vojáky a moskevské procesy za Stalina ve třicátých letech to ukazují více než jednoznačně. Rusko vstřebalo v raném středověku mongolský nápor na Evropu a zachránilo jí tím možná před devastací, která by tuto část kontinentu postihla s velkou pravděpodobností, ale zaplatilo za to obrovskou cenu (a platí ji dodnes a doplatila - doufejme, že ten minulý čas je definitivní, na ni i ona velká část střední Evropy) mimo jiné tím, že do své mentality vstřebalo i onu zvrácenou zákeřnost a pro nás těžko pochopitelnou brutalitu, kterou Mongolové svými výboji přinesli všude, kam se dostali. A je nesporně dobře, že tuhle věc si někteří Rusové sami uvědomují, autoři filmu dle mého názoru zcela jednoznačně a nejsou zdaleka jediní, sami a to nejen v dnešní době....a to je na druhou stranu asi to nejoptimističtější, co se v souladu s filmem dá říct, či spíše napsat. Jinak u histrorických filmů jsme spíš stoupenec a vděčný divák maximálně realistických postupů a historické přesnosti, nicméně jistá míra stylizace tady mi rozhodně nevadila. A vizuelně a herecky se jednalo or ozhodně jeden z nejzdařilejších ruských filmů z poslední doby co jsem viděl, po desetidílném Mistrovi a Markétce od Bortka rozhodně..... ()

my38k

Ze začátku to bylo velké zklamání, protože jsem čekal historický film o prvním carovi,dobyvateli Kazaně, který to dotáhl až na vraha vlastního syna a ničeho takového jsem se nedočkal. Ale nakonec jsem zklamán nebyl, film zachycuje zajímavý souboj dvou mužů rozdílným pojetím služby bohu i ostatním. Na pozadí se mezitím roztáčí kolotoč mučení, poprav a šílenství, ve kterém má Ivan dost práce s vymýšlením nových způsobů poprav. Jeho neustálé čekání na konec světa, doprovázené patřičnými proslovy hezky kontrastuje s pasivním odporem patriarchy. Je škoda, že film neukazuje alespoň část carova mládí, aby nepůsobil jako úplný cvok, ale to je jen malá vada na kráse téhle exkurze do duše Ruska. Navíc po tomhle filmu vím, proč je mesvěd symbolem Ruska. ()

aannemer

Velké zklamání. Tak velké téma, tolik možností pro tvůrce se realizovat a ve výsledku tu vidíme dvouhodinovou černoprdelnickou onanii jednoho starýho magora, co jen vzývá nějakého Pána, aby se mu už konečně ukázal. Totální nuda, měl jsem zkažený celý večer. Jednu hvězdičku za originální ruský zvuk, kdybych to viděl v televizi s dabingem, dal bych tomu hodnocení "odpad". ()

jopal

Tak vaham medzi 3 4*, mne sa to pacilo. Bolo to realisticke, poucne a vyborne herecky zahrane. Prenste sa do ruskeho stredoveku a poucte sa, aku mal zivot cenu. 02.2011 ()

miza

Nezkutečná doba zla.A v ní pomatenec vládnoucí lidem kteří se bojí.Hladájí svoji útěchu v duchovnu ale jejich snaha je marná.Jak kruté byly časy na velké Rusi.A je to dodnes v jejich krvi a dobro někde v koutku srdce čeká a čeká..... ()

croftak

Moc hezky natočená nuda, která místy nabízí opravdu moc hezké obrázky, doplněné o dobrý hudební doprovod. ()

Mukade

dobry film o jednom z najodpornejsich sadistickych psychopatov na kralovskom stolci v dejinach. ovsem prospela by max 90 minutova stopaz a dalsi nedostatok dobre vystihuje jura-roy: "Měl jsem pocit, že Moskva má 200 obyvatel a celé rusko tak 500. Toto měl být velkofilm, bohužel to je vesnická bajka" ()

krijka

Jedno se Rusům upřít nedá. Když chtějí, dokáží natočit film, který se výpravou vyrovná bez problémů hollywoodským špektáklům a Ivan Hrozný je toho skvělým důkazem. Opravdu, Rusko 16. století je zde vystřiženo velmi věrohodně, nešetřilo se na stavbách ani kostýmech. Profesionalitu snímku podtrhují i odpovídající herecké výkony hlavně Pjotra Mamonova v rolu cara. Velmi dobře je zde vystihnuta i duševní rozpolcenost, snad až porucha, která velkého ruského panovníka pronásledovala. Je to krutý muž, pro něhož slovo „milost“ znamená rychlou popravu na místo dlouhého mučení a který si „boží soud“ představuje tak, že na neozbrojeného muže vypustí krvelačného medvěda. Na druhou stranu je to muž, jemuž nechybí charisma a jsou chvíle, kdy lze uvěřit, že to je člověk, za nímž jdou opričníci bez sebemenšího zaváhání. Zdárně mu sekunduje i Oleg Jankovskij jako spravedlivý metropolita Filip. Má to těžší, protože tak charakterní role se hrají těžko, ale vypořádává se s tím zdárně. A neztrácí se ani menší postavy. Pro mě je to povedený film, který je na ČSFD dost podhodnocený, ale chápu, že divák odchovaný Hollywoodem, má s takovým filmem problém. ()

Nick321

Skvělý historický film o krvežíznivém carovi, který působil dojmem  neskutečně zbožného panovníka, později se ukáže, že mu ale ani náboženství nesmí stát v cestě. Postavit se proti carovi vší Rusi znamená velmi krutý trest. ()

augustin43

vynikající film. Asi není vhodný pro zblbnuté Hollywoodem s jeho supermany. Jenže skutečný život a skutečný car vypadal jako v tomto ruském snímku. Podle skutečných, historicky doložených událostí lze předpokládat, že car byl skutečně tak šílený, jak předvedl v herec v hlavní roli. Výborný výkon, srovnatelný s kýmkoliv ve filmech všech dob. ()