The Divide

• Německo The Divide – Die Hölle sind die anderen (více)

New York City, obyčejný den. Ovšem jen do chvíle, kdy je celé město paralyzováno nekonečnou sérií výbuchů. Skupinka několika rozdílných lidí nachází útočiště v suterénu obytného domu, kde byl (zásluhou paranoidního správce) vybudován provizorní protiatomový kryt. Jídla a vody je dostatek, strach, naprostá absence informací a sílící ponorková nemoc si však začínají vybírat svou daň a z bezpečného útočiště se tak velmi brzy stává klaustrofobická past. A venku zatím vyčkává "zlo", které předčí i ty nejhorší představy. Dokážou se naši hrdinové spojit proti společnému nepříteli a přežít? (Allien.9)

mcb

Degradace lidské důstojnosti a zároveň ukázka toho, jak nudný může být film o lidech zavřených ve sklepě. Přehlídky zvrhlostí a nechutností se u Ganse nedivím, ale to že film bude naprosto odporovat elementární logice a budovat schematickou výstavbu děje s typizovanými postavami, jsem u filmu s tak nadějným námětem nečekal. Nehledě na to, že jsem si během sledování musel asi třikrát zajít do ledničky a pětkrát podívat z okna, se však posledních pět minut náramně povedlo. Škoda, že mu předcházela dvouhodinová tortura. ()

mat.ilda

Stalo se mně nejspíš poprvé, že jsem se u filmu přistihla se zaťatýma zubama. Opakovaně. Způsobil to nenápadně se tvářící psychologický thriller, který pojal začátek konce našich dnů hezky bez rukavic, u milovníků apokalyptických "co kdyby, kdyby" však může dojít ke zklamání - snímek se evidentně nechce zaobírat exteriéry, ale psychologickou stránkou prozatímních přeživších. A má, kromě dávícího reflexu, rozhodně co nabídnout. Je až děsivé si uvědomit, jaký kus cesty za falešnou iluzí civilizačního procesu muselo lidstvo ujít a stačí jen krátký čas mimo širší dohled, rázem se vracíme do hlubokého středověku, někteří pravěku... a k proměně lidských bytostí v monstra celkem úsporně postačuje, krom hereckých výkonů, použít jedničku make up a rozkapat oči. A doslov gradujícího závěru bez šťastných náhod? Tak tomu říkám být po krk ve sračkách... Doslova. ()

lola3121

Pro mě sice až moc nechutné, čekala jsem přece jenom víc psychologie a místo toho se dočkala naturalistického zobrazení toho, jak se celkem normální lidi v nestandardních podmínkách změní tak nějak ve zvířátka. Přesto jsem vydržela sledovat celé, doufaje, že se dozvím odpovědi aspoň na nějaké otázky. Nestalo se tak, protože o ty odpovědi asi tolik nešlo, šlo o to, co se dělo uvnitř. Čili slabším povahám nedoporučuji, ale pokud rádi sledujete odřezávání prstů či přímo čtvrcení mrtvol tupou sekyrkou, pak je to podívaná přímo pro vás. ()

lillien

Překvapivá chuťovka zejména pro ty, kteří nebudou očekávat čistokrevné sci-fi, ale spíše nenápadný survival thriller. Pokud nejste pacient v terminálce rakoviny, který už nemá čas na pomalejší rozjezdy, zkuste překousnout počáteční zdlouhavější vykreslení postav a atmosféry, ono se to pomalu začne smradlavě vkrádat z obrazovky až k vám do obýváku, nebojte.Patálie skupinky přeživších uvězněných v krytu jsou navíc rozhodně poučnější než předrevoluční branné dny, kdy jsme si sice při navlíkání plynových netěsnících zpuchřelých masek užili spoustu legrace, ale zase nám nikdo účinně nevysvětlil, co si počít s mrtvým frajerem a tedy tlejícím tělem, když se z toho krytu nemůžete dostat. Pokud jste si vždycky jako my ostatní uchylové přáli vědět, jak se takový rozklad psychiky ve skupině z dlouhodobě bezvýchodné situace projeví na hygieně, sexu a schopnosti přežít, nebudete zklamáni. Já jsem si po shlédnutí peripetií hrdinů o to víc užila každodenní sprchu, zubní pastu a kupodivu se těším i na vymoženost menstruačních tamponů.Nečekejte nějaká hlubokomyslná poselství, sci-fi akčnák nebo brutální expolitation. Prostě jen masité psycho a budete si olizovat prstíky:) ()

Flego

Veľké sklamanie. Úvodné minúty naznačovali solídny thriller, ale do pol hodiny bolo jasné, že pôjde o onanistický výron scenáristickej dvojice, ktorá sa na ploche dvoch hodín absolútne netrápi budovaním charakterov, či dodržiavaním logiky. Hneď na úvod postihne klaustrofóbia skupinku idiotov, akoby boli zavretí v suteréne týždeň. Následne sa príbeh dostane do vyfabulovaných drsných koľají, čo nemá žiadny zmysel. A tak som sledoval to rúbanie sekerou do mŕtvoly, sexuálne hrátky, mučenie, prechod cez sračky a na večne vyškereného Michaela Biehna a neveril som vlastným očiam, kam sa sľubný námet dostal. Moje sklamanie hraničilo s hnevom, preto také nízke hodnotenie. ()

anais

Lákavě nastíněná sci-fi zápletka se změní v tradičně rozvržený příběh o dvou úchylech, kteří terorizují celkem sympatickou skupinku (Funny Gemes, Strangers...). A v tom žánrovém odbočení to je nakonec dost laciné, protože celý film abdikuje na vyprávění příběhu, a zaměří se na fyzické zobrazování psychického rozkladu těch dvou mladíků... ()

honajz

Hm, úžasný. V podstatě obyčejná vyvražďovačka ve sklepě, která ale začne až po hodině, aby film měl neskutečně dlouhé, nudné a hnusné dvě hodiny. Všechny sci-fi motivy jsou v podstatě hozeny pod stůl pod dvaceti minutách, a že by mne sakra zajímalo, co se s těma dětma dělo a proč chlapi v oblecích přeživší nechtěli zachránit, jak by se za normálních okolností slušelo (kde je herdek statečná americká armáda a hasiči?), ale spíše je postřílet. Závěrečná scéna se tak dala čekat, že místo nějakého mrazení z další „pasti“ jsem si říkal, no jo, jasně, vždyť o tom to celou dobu je, no a co? Některé herecké výkony jsou vynikající, ale jinak poslední půlhodina je hodně ulítlá. A celou dobu jsem přemýšlel, odkud jim tam jde vzduch, že pořád mají co dýchat. Mimochodem, na naprosto stejné téma vznikl český film http://www.csfd.cz/film/234810-pasians/, který to zvládl psychologicky dokonale, hororově - a překvapivě zcela bez nechutností! ()

TheEvilTwin

V mlálokterém filmu se dá vidět tak dokonale provedený a zárověň naturalisticky nechutný přerod postav jako v The Divide. Deprese až letargie spolu se základními lidskými pudy, které se v průběhu filmu dostávají vlivem osamocenosti do popředí, jsou zde vykresleny tak výborně a nepřijemně, že pokud si divák bude film užívat, dostane plnohodnotný zážitek. Téma lidí na povrchu a radiace či příčiny shození bomby se zde moc neřeší (ani by na to nebyl čas), což je možná trochu škoda, ale právě díky tomu má film dostatek prostoru na svoji hlavní myšlenku a ta se mu zde daří skvěle. Zajímavé a různorodé postavy, šikovní herci, špinavé prostředí bunkru spolu s řezáním těl a mučením přidávají filmu už jen další body za vizuál a technickou stránku. Čím dál se film ubírá, tím depresivnější je a samotné finále je vygradováno mistrovsky. Za mě jeden z nejdepresivnějších filmů a v tomhle žánru bych řekl rovnou masterpiece. ()

jonyyy

V rámci očekávání asi docela zklamání. Čekal jsem víc záběrů a informací zvenčí (minimálně těch cool oblečených vojáků mohlo být víc), ale na druhou stranu deprese a nechutnost na maximu, napětí se tam taky objevilo a hudba byla pro dotvoření atmosféry víc než dobrá. 70% ()

Pítrs85

Jak daleko byste byli schopni zajít vy? Hodně tíživá podívaná, nenechte se odradit pomalejším rozjezdem (btw filmu by slušelo, kdyby byl tak o dvacet minut kratší), protože zhruba v polovině se Divide zlomí a začnou se dít věci vskutku nečekané. Špinavý, stísněný, vycukaný, drsný a krvavý- takový je film Divide. A jediné, co mě vážně nas..., je, že SPOILER! se nedočkáme vysvětlení, kdo za tím masivním výbuchem vlastně stojí (anebo mi to uniklo) KONEC SPOILERU. A ještě překvapil Milo Ventimiglia a to hlavně právě ve druhé půlce snímku, skvělý výkon. ()

Rattus Rattus

Schválně, kdo z Vás dopřednu odhadne, jaký je kód do skladu s potravinami? Jinak, střihač je asi fanoušek zbraní, zbytečné záběry na sekeru, pušku, kdy vše naprosto nevěrohodné a nudné! ()

SOLOM.

Xavier Gens mě nějak závratně nepřesvědčil ani u vychvalovaných Frontiére[s], takže jsem od tohoto nečekal absolutně žádné zázraky a jak se po dvou dlouhých hodinách ukázalo, mé tušení mne nezklamalo ani tentokrát. Francouzský režisér opět doslova „vypotil“ průměrnou podívanou, které by mnohem více slušela kratší stopáž, protože některé pasáže jsou dost nezáživně natahovány. Lhal bych ovšem, kdybych tvrdil, že se mi film nelíbil alespoň, co se do průměru vleze. Přestože všechno zprvu nasvědčovalo tomu, že půjde zas o další klasické „postapo“, tvůrci se rozhodli přece jenom zaexperimentovat a veškeré své úsilí vrhli na psychologické hrátky s divákovou myslí. Těm se během filmu dle ohlasů vytvořila v hlavě spousta otazníků (stejně jako mě), ale jen na málokterý z nich, jsme během průběhu filmu dostali odpovědi. Což mě na tom všem sralo asi nejvíc. Ty týpky v ochranných oblecích si klidně mohli odpustit… Tudíž jsem musel vzít s povděkem alespoň onu pověstnou ponorkovou nemoc, která se osvědčila již v mnoha jiných filmech a i zde si tvůrci počínali docela slušně. Podařilo se jim vytvořit depresivní atmosféru zmaru, která se zhruba v polovině promění v hotové psychologické peklo (no hlavně pro samotné postavy), ve kterém není místo pro lidskou důstojnost, lítost či pochopení. Měl bych sice k některým momentům pár výhrad, ale nechce se mi v tom dneska nějak zbytečně pitvat. Obrázek si o tom jistě udělá každý sám, až film shlédne (trapný závěr plný klišé mluví snad za vše)... ()

SLOTH odpad!

divide. tak moc me zklamalo ze jsem nechtel ani psat komentar. jedna se o film bez deje, s postavami, ktere se chovaji naprosto nesmyslne. film je jen uchylnym pohledem do reziserovy mysli bez jakekoliv pointy. ()

Beastmaster4

Celkem podařený katastroficko-psychologický thriller, který nemá obdoby. Krutý snímek o lidské proměně v čisté zlo, když se ocitá na pokraji přežití a není nikoho, kdo by krotil zvrhlé touhy plynoucí z tiranské mysli. Film ukazuje zrůdnou vlastnost člověka, který je pro přežití a následně i pro vlastní potěšení schopen téměř čehokoliv, když není žádný řád, nikdo, kdo by určoval, co je správné a co není. Nicméně i tak se mi film jako celek moc nelíbil, některé scény byly příliš zdlouhavé a záporné postavy měly na můj vkus víc prostoru na úkor těch kladných. Chápu, že bylo záměrem ukázat právě odvrácenou stranu lidskosti, ale 2 hodiny takové deprese byla velká porce. Jako psychologický film pro milovníky nechutných záběrů doporučuji. Těm, kteří čekají klasičtější podání katastrofického filmu určitě ne. ()

JASON_X

Asi nejdepresivnější postapo jaké jsem kdy viděl, a proto mu dávám plný počet. Výbuch atomové pumy uprostřed velkoměsta zůstane nevysvětlený, stejně jako ozbrojenci v protiradiačních oblecích, kteří se vynoří a pak zase nadobro zmizí; ve filmu se zkrátka neřeší otázky typu "kdo" a "proč", ale jeho děj se soustředí pouze na skupinu lidí zavřených ve sklepním krytu jednoho věžáku. Počáteční drobné rozepře přerostou v nelítostnou šikanu a vzájemné útoky, přičemž všichni pomalu ale jistě chátrají nejen charakterově, ale i fyzicky. Porcování nahnilých nafouklých mrtvol sekerou mi nepřišlo vůbec tak odporné oproti sexování nemytých, zpocených a všelijakým sajrajtem oblemcaných těl. Ale postupná přeměna Rosanny Arquette na živou (dočasně) šukací loutku mě přece jen zvráceně pobavila. Beznaděj, ošklivost a hnus - to je stručná charakteristika děje (takže tím pádem film podle mého gusta). Kromě Michaela Biehna a Rosanny Arquette se mi líbila i Lauren German v roli Evy (a její závěrečná scéna v ruinách města byla výborná). ()

Morholt

První polovina nic moc. Partička lidí různých charakterů uvězněná na izolovaném místě není žádnou novinkou a tvůrci se nesnažili ani nic vylepšovat. Až na občasné malicherné půtky se nic zvláštního nedělo. Když ovšem začala řádit ponorka, která se u některých sklepních obyvatel vyvinula v totální psychózu, začal jsem spokojeně mlaskat. Ale i tak mi připadalo, že těch hluchých míst tu bylo až příliš. Zkrátit to na hodinu a půl a mohla z Divide být absolutní pecka. Takhle jde jen o lepší průměr. 60% ()

Genero

Každé pravé Husákovo dítě dobře ví z branné výchovy, že nejbezpečnějším způsobem jak čelit jadernému výbuchu je nasadit plynovou masku, pláštěnku a v neposlední řadě igelitové sáčky na ruce a nohy stažené na zápěstích a kotnících gumičkami od zavařeniny, pak ulehnout na břicho čelem k atomovému hřibu a rukama si zakrýt hlavu. Amíci jsou k vlastní škodě takovými progresivními poučkami nedotčeni a proto v rozhodujícím okamžiku zbytečně zmatkují a bez rozmyslu se nechávají zavařit do sklepa s bláznivým domovníkem. Mám rád filmy o nesympatických intelektuálech, kterým začne pod tlakem hrabat, kašlou na dobré vychování, bloudí po příbytku v ženských šatech a s uřezanými prsty coby módním doplňkem, serou pro legraci na linoleum a ti obzvláště otrlí dokonce sahají padesátileté šeredě v prochcané noční košili na švába. Z takových příběhů bývám rozjařený a naplněný škodolibou radostí. ()

maseer2

i přes nemálo logických děr a do očí bijící demenci postav byla první hodina vcelku zajímavá a já v napětí očekával, co se bude dít dál.. no, potom přišla do extrémů vyhnaná až absurdní druhá polovina, ve které část postav zmagoří a zbuzní (a část pro změnu nedělá vůbec nic) a které rozhodně uškodilo skoro úplné zmizení Michaela Biehna ze scény.. potenciál, který se nabízel po scéně s vojáky, nevyužit, pointa žádná.. slaboučká trojka ()

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům

28.11.2011

Půjde po vás Hitman 2

Půjde po vás Hitman 2

26.05.2010

Přestože jednička nenadchla ani fanoušky hry firmy Eidos, ani „běžné diváky“, s rozpočtem 30 milionů vydělala jen v kinech rovnou stovku, takže zabiják s kódovým označením 47 se vrátí. Scénář Kylea… (více)