První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

classic

Ako výhodu beriem, že v bravúrnom životopisnom filme režiséra Michaela Apteda o šikovnej a úspešnej country speváčke Lorette Lynn hrá fenomenálna SISSY SPACEK, ktorá je najprv ako 15 ročná ! Tak herečka, ktorá má počas nakrúcania 30 rokov, hrá mladú Lorettu, kde je o polovicu mladšia ako v skutočnosti ! Aj to sa dá ? Veru, že áno, či skôr občas, ak máte po ruke šikovnú herečku, tak dokáže divy. Po druhé, Sissy si naspievala všetky pesničky, čo je obdivuhodné. Po 3. bol som zvedavý na oscarový výkon, lebo viem, že je talentovaná herečka z Malickovho Zapadákova, alebo prelomového De Palmovho Carrie a som extrémne nadšený a spokojný, tak Sissy sa svedomito prevtelila do Loretty Lynn, o ktorej som nič nevedel, a teraz ju práve počúvam pri písaní komentáru. Ďalej výborné obsadenie o Tommy Lee Jonesa, ktorý občas lezie na nervy, ale inak som nemal voči nemu žiadne výhrady, určite na seba týmto výkonom upozornil. Zahral si manžela Doolittla Lynna. Film má taktiež dobrú kameru, strih, výpravu, scenár, zvuk a samozrejme aj hudbu. Ešte spomeniem sympatickú Beverly D'Angelo, ktorá si zahrala jej konkurentku Patsy Cline, pričom z obidvoch dám sa stanú priateľky, ale Patsy tragicky zahynie, a tak Loretta vyčerpaná do extrému spieva a spieva, zrúti sa, lebo nevládze, ale po čase sa postaví na pódium slávneho Grand Ole Opry. Krásny hlas krásnej ženy rovnako krásny hlas jej predstaviteľky s krásnou tvárou herečky Sissy Spacek, ktorá mi svojim výkonom vytrela nadobro zrak ! Ďakujem Vám Sissy Spacek. PS: Ešte k originál názvu filmu, posledné slovo je samozrejme dcéra, ale ona je dcéra baníka, alebo baníková dcéra, názov odkazuje k profesii jej otca, ktorý makal v bani, tam sa zodral, kde prišiel o zdravie. Na filme je vidieť zápal po veci, lebo sú tu okamihy, keď si len tak zaspieva, po čase dostane gitaru, spieva najprv pred deťmi, potom sa zbaví stresu, aby ohúrila sálu s 10 000 ľuďmi. Začiatky sú všade ťažké. ()

pakobylka

Co by byla ... bez něj. A co by byl on ... bez ní. Jejich vzájemný vztah sice nebyl ani zdaleka ideální, ale musel být velice silný, když přestál dokonce i její slávu. Neboť opravdová láska není jen čarokrásnou, něžnou a choulostivou růží, pečlivě opečovávanou a s citem zalévanou kdesi v závětří růžového sadu. Mnohdy vykvete jako tuhý, nepoddajný a otužilý plevel, který musí tvrdě bojovat s nepřízní osudu někde při kraji prašné cesty, sužovaný spalujícím letním žárem i krutými zimními mrazy. Snímek se přidržuje okamžiků, které jsou důležité - pro kariéru hlavní hrdinky i pro její osobní život, a naplňuje tak všechno, co správný životopis naplnit má. ()

zette

Priznam se, ze nez jsem si tento film pustil, zadnou Lorettu Lynn jsem neznal. Vlastne ani jeji pisnicky mi nebyly povedome. Country mi ale nevadi (pokud se nejedna o ceske mutace) a pisnicky i atmosferu filmu jsem si celkem uzil. Hezky zivotopisny film, hodne se mi libilo vykresleni hornickeho mestecka v Kentucky, kde se Loretta narodila. Herecke vykony taky dobre. ()

Willy Kufalt

Životopisný film o slavné zpěvačce mě hodně bavil zejména do chvíle, než se z Loretty Lynn ve filmu ta slavná zpěvačka stala. Nepovažuji to za paradox, protože děj se pak přesune k typickému dění po závratném vzestupu hvězdy na vrchol včetně všech slastí a strastí ve světě showbyznysu, jak to lze vidět v skoro každém hudebním filmu s hlavní postavou zpěváka nebo zpěvačky a trochu jsem se původně obával, aby nebyl v tomto duchu úplně celý film. První polovina ve znamení rodinného a vztahového dramatu mě hodně vtáhla, nesla v sobě krásnou atmosférou amerického venkova, dokázala v zkratkovitém podání převést na mě spoustu vzájemně odlišných emocí. Druhá polovina plynula alespoň za doprovodu pěkných písniček Loretty Lyn a k závěru mj. pěkným způsobem navázala na linku s rozmanitým manželským vztahem mezi Lorettou a Doolittlem. A po celý čas zde zůstává silnou devizí bravurní výkon Sissy Spacek, která po třicítce dokázala na velkém prostoru hravě ztvárnit 15-tiletou holku a všechny písně navrch se zdařilým napodobením hlasu původní interpretky i nazpívala. Moc pěkné. [75%] ()

• Doolittle tiež nebol určený pre Tommyho Lee Jonesa. V hre bol Joe Don Baker, ale bol zaneprázdnený. Padlo i meno Harrisona Forda, proti Jonesovi potom bol pre zmenu reálny manžel Loretty. Až keď Tommy Lee prejavil záujem naučiť sa šoférovať traktor a všetko skončilo divokou jazdou na jeepe, po ktorej Oliver Lynn prepadol hercovmu kúzlu. Mimochodom ten Jeep Willys MB z roku 1947 patriaci producentovi Otisovi Adamsovi Jones po nakrútení totálne zničil. (classic)
  • Všechny písničky Loretty Lynn a Patsy Cline použité ve filmu byly nazpívány jejich představitelkami. (VMa)
  • Scénář k tomuto filmu pomohla připravit sama Loretta Lynn. (VMa)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted