foto

Joe Don Baker

  • nar. 12.2.1936 (84 let)
    Groesbeck, Texas, USA

Biografie

“Peckinpah mi byl úplně ukradený. Byl jedním z těch malých chlápků, kteří se snaží potýrat hromotluky a když si na mě něco zkusil, tak většinou dostal na frak. Pokaždé, když jsem se mu chystal ubrat trochu kyslíku, objevil se Steve McQueen a uklidňoval mě jako vlastního bráchu.”

Americký filmový herec Joe Don Baker se narodil v texaském Groesbecku, promoval na North Texas State (dnes Univerzita Severního Texasu) a navštěvoval Herecké studio (Actors Studio) v New Yorku, na které navázal službou v armádě. Jeho manželkou byla Maria Dolores Rivero-Torres. Brali se 25. prosince 1969, později se však rozvedli. Joe Don Baker byl dosud (2008) nominovaný na čtyři různé herecké ceny.

Vysoký ramenatý Texasan (měří 189 cm) s typickým protahovaným akcentem se v polovině 60. let objevoval ve vedlejších westernových rolích, do jeho filmografie patří i slavné vězeňské drama s Paulem Newmanem FRAJER LUKE (1967), skutečně o sobě ale dal vědět až rolí mladšího bratra Steva McQueena z Peckinpahova westernového dramatu JUNIOR BONNER (1972).

Zazářil v hitu WALKING TALL (1973), ve kterém představoval Buforda Pussera, což byl skutečně žijící šerif z Tennessee, který se lumpům postavil s velkou dřevěnou pálkou. Bylo mu nabídnuto cameo v remaku, ale on odmítl. Za jeho největší úspěch se zatím považuje film CHARLEY VARRICK (1973) Donyho Siegela. Vyzdvihovali zde jeho odvážné a nekonvenční ztvárnění sadistického vraha Mollyho (v titulní roli bankovního lupiče zazářil Walter Matthau a film získal cenu Britské akademie.)

Následovaly méně významné role, až přišel rok 1978 a s ním policejní detektiv Earl Eischied z televizního thrilleru TO KILL A COP (1978), kterého si pak zopakoval v seriálu "Eischied"(1979). V roce 1980 se díky němu stal pro zajímavost prvním hercem, který obdržel milión dolarů za účast v televizním seriálu. Od té doby ztvárnil hezkou řádku právníků, vojáků, politiků... dokázal se však uplatnit i v komediální poloze.

Hrál Whammera, baseballového hráče zřetelně inspirovaného postavou slavného Babe Rutha, v dramatu PŘIROZENÝ TALENT (1984) s Robertem Redfordem. Rok nato ztvárnil zkorumpovaného policejního šéfa Jerryho Karlina: krimikomedie FLETCH (1985) s Chevy Chasem. Herec Carroll O'Connor byl nucen podstoupit srdeční operaci a Baker ho vystřídal v roli kapitána Toma Duggana v seriálu “In the Heat of the Night” (1988).

V té době se v “Mystery Science Theater 3000” (1988) dočkaly parodie jeho postavy z akčních krimi MITCHELL (1975) a FINAL JUSTICE (1985) - po prvním zparodování tvrdil, že kdyby potkal autory, tak jim nakope prdel, později se mírnil a svoji výhružku označil za žert. Martin Scorsese ho režíroval jako soukromého detektiva v thrilleru MYS HRŮZY (1991), kde si ho najmul Nick Nolte, jehož rodinu ohrožuje bývalý trestanec, psychopatický Robert DeNiro.

V roce 1987 získal Baker roli zlomyslného generála Brada Whitakera v bondovce DECH ŽIVOTA s Timothy Daltonem a v letech 1995 a 1997 se Baker do série vrátil, tentokrát už ovšem v roli agenta CIA Jacka Wadea, ve filmech ZLATÉ OKO a ZÍTŘEK NIKDY NEUMÍRÁ s Piercem Brosnanem, se kterým se během “pauzy” sešel při natáčení Burtonovy akční sci-fi komedii MARS ÚTOČÍ! (1996).

Rolí Wadea se zařadil jako teprve druhý herec, který si zahrál jak Bondova spojence tak protivníka (druhým je Charles Grey). Postava Wadea je podobná agentu Dariovi Jedburghovi, kterého si Baker vystřihl v seriálu televize BBC “Edge of Darkness” (1986) a za kterého byl britskou filmovou akademií nominován na “nejlepšího herce.” Seriál režíroval Martin Campbell a byl to také on, kdo Bakera obsadil do “Zlatého oka.”

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky