Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

gogo76

Starší, ale stále skvelý film o slávnom generálovi. Je fajn, že sa tvorcovia nezamerali iba na jeho úspechy, ale dali priestor aj jeho výbušnejšej povahe a "hube" z ktorej často vypustil výroky, ktorými si dokázal znepriateliť významných ľudí okolo seba. Ten sa mal narodiť o 1000 rokov skôr. Každopádne je to veľkofilm ako sa patrí, niekoľko veľkých bojových scén tu je a sú výborné, len nie dostatočne dlhé. Predsa len ide skôr o vykreslenie situácie, ako ukážku krviprelievania. Najlepšou správou je, že napriek tomu, že sa vo filme dosť kecá, tak sú to dialógy dosť zaujímavé a takmer 3-hodinový film mi zbehol ako voda. Jedinú výhradu mám k jemne naivnému zobrazeniu toho, že Patton všetkým prechádzal ako nôž maslom. Nemci spisujú mŕtvych a zajatých v tisícoch a pár krátkych záberov ukazuje akoby Patton stratil 20 mužov.Tak jednoduché to zas nebolo. Nemci bojovali na niekoľkých frontoch a boli roztrúsení takmer po celom svete. Je takmer isté, že proti plnej nemeckej sile by nemal šancu a nikdy by nedovolili menu Patton presláviť sa. Jeho opovrhovanie Rusmi ma tiež prekvapuje, pretože je slávny hlavne preto, že Nemci čelili silnému tlaku z východného frontu. Ale film je super. 90%. ()

Falko

Reziser Franklin J. Schaffner ma potesil nielen PLANETOU OPIC (1968) ale aj MOTYLKEM (1973) a preto som si bol isty, ze ma nesklame ani tymto skvelym vojnovym filmom. George C. Scott si svojho generala doslova herecky vychutnaval, bolo to citit cely film, preto si mozno aj Oscara zasluzil, len ma prekvapila jeho ignoracia prevziat si zlatu sosku, po ktorej napriklad tuzila taka Sharon Stone, ktora sa sla v CASINE (1995) roztrhat, len aby ho ziskala a aj tak ho nedostala. Film je zaujimavy hlavne vdaka kontroverznej postave Generala Pattona, ktory sa spraval ku svojim vojakom ako k robotom, nesmeli byt zranitelni, alebo mat strach, inac su to zradci a podobne... Pacil sa mi aj sposob natacania i z viacerych pohladov, teda od Rusov, Francuzov, alebo aj od Nemcov a vojnove zabery bombardovania s tankami boli tiez perfektne natocene. Proste na rok 1970 je to kvalitny vojnovy film a z historie pocas druhej svetovej vojny som sa opät nieco navyse dozvedel. Mozno len ta minutaz bola trosku pridlha... 23.06.2009 ___ George C. Scott - (Generál George S. Pattonm Jr.) +++ Karl Malden - (Generál Omar N. Bradley) +++ Stephen Young - (Kapitán Chester B. Hansen) +++ Michael Strong - (Hobart Carver) +++ James Edwards - (Serzant William George Meeks) +++ Lawrence Dobkin - (Plukovník Gaston Bell) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

Arsenal83

Pragmatickejší film, bez zbytočne prehnaného oslavného pátosu. Osobnosť, ku ktorej Američania vo veľkom vzhliadajú a je naozaj hrou osudu, že prežil vojnové útrapy, ale hneď po vojne zahynul pri autonehode. Bol svojrázny, má rôzne pamätné výroky a tak bol aj stvárnený v tomto filme. Tá jeho povaha nebola vždy slušná a hrdinská. Film bol ale natočený na propagáciu vojny vo Vietname. A tým pádom u mňa hodnotovo klesá. ()

Snorlax

Básník mluvící slovníkem spodiny, geniální stratég s impulzivním jednáním a válečník, tak je v kostce vykreslen Patton. I přes poněkud delší stopáž film neztrácí na tempu, nepoužívá berličky patosu, když touží z diváka dostat emoce, zkrátka funguje přesně dle mého gusta. Vše je dokonale zahrané, zrežírované a český dabing je překvapivě dobrý především zásluhou Pavlaty. ()

Flego

Film zobrazuje posledné 3 roky z druhej vojny. Do deja vstupujeme po prehranej bitke pri Kasserine v Maroku, vtedajší americký veliteľ Fredendall utrpel značné škody, a bolo načase ho vymeniť. Už úvodné rozkazy nastupujúceho generála Pattona zvyšovali disciplínu a povzbudzovali morálku mužstva... Bezpochyby bol Patton počas celej vojny znamenitým dôstojníkom, nechýbala mu dravosť, nekompromisnosť, disciplinovanosť, ale dokázal ukazovať aj ľudskú tvár básnika a nadovšetko stál za svojími ľuďmi. Neváhal strieľať po útočiacich lietadlách svojim revolverom, neváhal robiť regulovčíka, neváhal robiť všetky kroky, aby jeho vojská napredovali. Lebo uznával jedine napredovanie. Presne všetky tieto historicky známe skutočnosti sú obsiahnuté aj v tomto veľkolepom filme. A že ide o parádny vojnový film svedčia aj realisticky natočené tankové boje. Chvíľami som nechápal, prečo nemohol byť snímok premietaný ešte v socialistických kinách, na záver som to pochopil.:) Treba ešte podotknúť, že výkon Georgea C. Scotta je obdivuhodný, ukázal nám postavu generála v celom jeho spektre charakteru, od poéta po prehnaný ambicionizmus. ()

• Snímek byl natočen na motivy knihy "A Soldier´s Story" Omara N. Bradleyho a knihy "Patton: Ordeal and Triumph", kterou napsal Ladislas Farago. (Hans.)
  • Jedním z účelů vytvoření filmu byl nábor vojáků do armády Spojených států. (Kamiiik)
  • Téměř polovina rozpočtu byla vynaložena na vojáky a zařízení pronajaté od španělské armády. (Herr_Flick)