Ene bene

Komedie

Česko, 1999, 104 min

Český Lev 1 : Herečka VR - Eva Holubová + 1 nominace: Herečka HR - Iva Janžurová(6.9.2004)

Tenhle film Alice Nellis opět vyniká obyčejností - ale rozhodně ne filmařskou, ale lidskou, protože jí zobrazuje tak, jak to prostě na malém městě chodí. Leoš Suchařípa je naprosto fantastický, Eva Holubová také úžasná jako vždy, totéž platí i o Ivě Janžurové. V tomhle filmu jsem mnohokrát poznala věci, které se kolem mě občas dějí, zejména hádka manželů mi nebezpečně připomněla "rozhovory" mých rodičů :-)(3.7.2005)

Pokud by měl někdo najít někoho, kdo píše nejlepší dialogy, byla by to bez pochyby Alice Nellis. Konverzační tragikomedie par excellence.(9.7.2005)

Slibný debut, který autenticitou postav a dialogů stojí na opačném konci než poslední film Alice Nelis (Perfect Days). 75% Zajímavé komentáře: ad, Hebča(8.7.2005)

Naprosto dokonaly pohled do zakulisi voleb v jednom malickem meste s dokonale vykreslenymi postavickami a absolutne famoznim Leosem Sucharipou(31.7.2002)

Scénář: Alice Nellis .. Volební povinnost! Hurá k urně..(12.3.2004)

Silně nedoceněný film. Gradující metafora o falešné iluzi, kterou občanu přináší institut voleb.(10.10.2013)

Velmi dobrá černá komedie o různých druzích trapnosti všech postav. Eva Holubová je brilantní.(23.2.2003)

Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo.(21.5.2011)

Zajímavé postavy, výborné dialogy, přesní herci. A v roli běžce Petr Lébl, který se v prosinci roku 99 oběsil.(29.4.2010)

• viperblade

Po průměrných Tajnostech a podprůměrném Výletu jsem dal Alici Nellis poslední šanci, takže jsem si pustil tuto "bravurní" (dle mnohých) prvotinou Ene bene. A po tomhle filmu jsem si definitivně potvrdil, že její filmy nejsou pro mě. U tohoto filmu pomíjím fakt, že Nellis v životě neseděla ve volební komisi (kdyby ano, tak by věděla, že tam sedí docela normální lidi, kteří by určitě zadrželi dceru Janžurové, kdyby chtěla trhat nesprávné kartičky). A ne, tohle neberu jako spoiler, protože to musí být každému jasné, co se stane. A tohle je velký problém tohoto filmu "ze života"… Postavy (či ty geniální dialogy?) šustí nehorázně papírem. No a (zřejmě díky scénáři) mi poprvé byla hodně nepříjemná Iva Janžurová. A to já tuto paní herečku opravdu mám rád, takže doufám, že tohle se mi stalo naposled. Zkrátka a dobře - film je to nudný, zasmál jsem se asi dvakrát. Zato nudit jsem se stihl skoro pořád. Jak říkám, potvrdil jsem si, že Nellis je nejpřeceňovanější českou režisérkou současnosti. 40 %.(28.5.2011)

Dopadly výsledky voleb ve vaší obci přibližně stejně jako v té sousední? Pak je jednou z možných variant to, že volební komise přistoupila ke státem placené činnosti se stejnou svědomitostí, jako v tomto snímku. Pokud se někdy stanu váženým přepočítávačem volebních lístků vysypaných z urny, tak možná budu nucen pod tíhou autentického zážitku hodnocení zvýšit.(28.12.2009)

Jedna z posledních rolí herce Suchařípy po boku skvělé Ivy Janžurové však příliš podivínský příběh nezachraňuje.!(29.1.2009)

Alice Nellis má vzásný dar vystihnout ve svém filmu přirozené lidské reakce, přirozené lidské chování. Ene bene sice vypráví jen o maličkostech našeho, pro zahraniční diváky zřejmě nezajímavého, přežívání, ale činí tak pohledem vnímavé, bystré scénáritky a režisérky. Navíc podání naší neochoty účastnit se voleb je velice přesné a hodno delší debaty někde v hospůdce.(7.10.2007)

Ene bene je obyčejný tragikomický příběh o obyčejných lidech v obyčejné české vesničce.(31.12.2011)

• mat.ilda

Někde jsem vyčetla, že filmy odrážejí realitu země, ze které pocházejí - náturu obyvatel, zvyky, prostředí , životní úroveň, inteligenci... Jestli nás ostatní vidí pouze takto zprostředkovaně, očima Alice Nellis, není to tragikomedie, ale tragédie, a jestli skutečně režisérka vidí dobře, pak zcela nevlastenecky dodávám: My bychom neměli šéfovat jen Evropě, ale celému světu, aby všichni prozřeli, že TAKTO má vypadat oceněný film, a také jim pomoci chápat povedený vtip. Abychom se mohli opravdu předvést, potřebujeme více než půl roku, který je nám vyměřen, a vězte, že by už nebyly žádné války, protože my bychom je neuměli zorganizovat, podobně, jako komise volby v tomto snímku. P.S. A zálibu v obsazování T.Remundové má Nellis proč?Jestli kvůli znechucenému výrazu, který je jejím jediným výrazem, pak to chápu, lepší by opravdu nenašla.(1.3.2009)

Nedoceněný film. Nádherně obyčejný, skvěle obsazený, s nečekanou pointou. Ně, že by byl bez chyb, ale rozhodně patří ke zhruba deseti nejzajímavějším českým filmům za posledních dvacet let... 8/10 Zajímavé komentáře: Galadriel, Matty(15.2.2009)

Zrcadlo české malosti je svým způsobem také ojedinělým odrazem české polistopadové společnosti, propadávající se do neutěšených společenských dilemat doby. Výtečné herecké kreace Janžurové, Holubové, Javorského i mladé Remundové jsou předběhnuty zde excelujícím Leošem Suchařípou a jeho portrétem zásadového muže mdlého těla a bystrého rozumu. Veškeré polemiky, padající na vrub autentičnosti volební komise, jsou v tomto případě pomíjivé a pro Alici Nellis představuje Ene bene zásadní mezník v její filmové kariéře.(8.8.2014)

Když mezi Janžurovou a Suchařípou vyplavou na povrch všechny životní frustrace, spalující výčitky i léty tlumené bolístky, stojí i Sám Mendes v koutě. Síla. 85%(30.10.2011)

Bylo jí pouhých 29 let a už jít o jde od ruky, jakoby točila pět desetiletí. Řeč je samozřejmě o Alici Nellis, která báchorku Ene Bene obdařila půvabem a lehce formanovskou poetikou. Bolesti se hledají lupou, ale časem vyplavou na povrch a donutily mě nakonec snížit o jeden stupeň. Chce být Ene Bene komedií nebo dramatem? Chce po divácích pláč nebo smích? Všechno to tak kolem herců víří a míchá se to, až to vytváří značné množství WTF momentů a zbytečně to kazí minimalistický dojem. Ale na druhou stranu jsem rád, že se Nelliska těmto chvilkám později vyhýbá, ve Výletu jich bylo podstatně méně, v Tajnostech se už nevyskytovaly. Ať jí to vydrží. P.S.: Leoš Suchařípa by MĚL dostat Českého lva a Theodora Remundová si měla vyoperovat tu bradavici, taková vada na kráse se jen tak neodpouští!(7.2.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 5