poster

Ene bene

Komedie

Česko, 1999, 104 min

Komentáře uživatelů k filmu (97)

 • Houdini
  ***

  Český Lev 1 : Herečka VR - Eva Holubová + 1 nominace: Herečka HR - Iva Janžurová(6.9.2004)

 • Galadriel
  ****

  Tenhle film Alice Nellis opět vyniká obyčejností - ale rozhodně ne filmařskou, ale lidskou, protože jí zobrazuje tak, jak to prostě na malém městě chodí. Leoš Suchařípa je naprosto fantastický, Eva Holubová také úžasná jako vždy, totéž platí i o Ivě Janžurové. V tomhle filmu jsem mnohokrát poznala věci, které se kolem mě občas dějí, zejména hádka manželů mi nebezpečně připomněla "rozhovory" mých rodičů :-)(3.7.2005)

 • Tosim
  *****

  Pokud by měl někdo najít někoho, kdo píše nejlepší dialogy, byla by to bez pochyby Alice Nellis. Konverzační tragikomedie par excellence.(9.7.2005)

 • Matty
  ****

  Slibný debut, který autenticitou postav a dialogů stojí na opačném konci než poslední film Alice Nelis (Perfect Days). 75% Zajímavé komentáře: ad, Hebča(8.7.2005)

 • gouryella
  ****

  Naprosto dokonaly pohled do zakulisi voleb v jednom malickem meste s dokonale vykreslenymi postavickami a absolutne famoznim Leosem Sucharipou(31.7.2002)

 • Renton
  ****

  Scénář: Alice Nellis .. Volební povinnost! Hurá k urně..(12.3.2004)

 • Radek99
  ****

  Silně nedoceněný film. Gradující metafora o falešné iluzi, kterou občanu přináší institut voleb.(10.10.2013)

 • Oskar
  ****

  Velmi dobrá černá komedie o různých druzích trapnosti všech postav. Eva Holubová je brilantní.(23.2.2003)

 • Karlos80
  ***

  Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo.(21.5.2011)

 • Morien
  ****

  Zajímavé postavy, výborné dialogy, přesní herci. A v roli běžce Petr Lébl, který se v prosinci roku 99 oběsil.(29.4.2010)

 • viperblade
  **

  Po průměrných Tajnostech a podprůměrném Výletu jsem dal Alici Nellis poslední šanci, takže jsem si pustil tuto "bravurní" (dle mnohých) prvotinou Ene bene. A po tomhle filmu jsem si definitivně potvrdil, že její filmy nejsou pro mě. U tohoto filmu pomíjím fakt, že Nellis v životě neseděla ve volební komisi (kdyby ano, tak by věděla, že tam sedí docela normální lidi, kteří by určitě zadrželi dceru Janžurové, kdyby chtěla trhat nesprávné kartičky). A ne, tohle neberu jako spoiler, protože to musí být každému jasné, co se stane. A tohle je velký problém tohoto filmu "ze života"… Postavy (či ty geniální dialogy?) šustí nehorázně papírem. No a (zřejmě díky scénáři) mi poprvé byla hodně nepříjemná Iva Janžurová. A to já tuto paní herečku opravdu mám rád, takže doufám, že tohle se mi stalo naposled. Zkrátka a dobře - film je to nudný, zasmál jsem se asi dvakrát. Zato nudit jsem se stihl skoro pořád. Jak říkám, potvrdil jsem si, že Nellis je nejpřeceňovanější českou režisérkou současnosti. 40 %.(28.5.2011)

 • petaspur
  ***

  Dopadly výsledky voleb ve vaší obci přibližně stejně jako v té sousední? Pak je jednou z možných variant to, že volební komise přistoupila ke státem placené činnosti se stejnou svědomitostí, jako v tomto snímku. Pokud se někdy stanu váženým přepočítávačem volebních lístků vysypaných z urny, tak možná budu nucen pod tíhou autentického zážitku hodnocení zvýšit.(28.12.2009)

 • LiVentura
  ***

  Jedna z posledních rolí herce Suchařípy po boku skvělé Ivy Janžurové však příliš podivínský příběh nezachraňuje.!(29.1.2009)

 • Legas
  ****

  Alice Nellis má vzásný dar vystihnout ve svém filmu přirozené lidské reakce, přirozené lidské chování. Ene bene sice vypráví jen o maličkostech našeho, pro zahraniční diváky zřejmě nezajímavého, přežívání, ale činí tak pohledem vnímavé, bystré scénáritky a režisérky. Navíc podání naší neochoty účastnit se voleb je velice přesné a hodno delší debaty někde v hospůdce.(7.10.2007)

 • johnn333
  ****

  Když mezi Janžurovou a Suchařípou vyplavou na povrch všechny životní frustrace, spalující výčitky i léty tlumené bolístky, stojí i Sám Mendes v koutě. Síla. 85%(30.10.2011)

 • mat.ilda
  **

  Někde jsem vyčetla, že filmy odrážejí realitu země, ze které pocházejí - náturu obyvatel, zvyky, prostředí , životní úroveň, inteligenci... Jestli nás ostatní vidí pouze takto zprostředkovaně, očima Alice Nellis, není to tragikomedie, ale tragédie, a jestli skutečně režisérka vidí dobře, pak zcela nevlastenecky dodávám: My bychom neměli šéfovat jen Evropě, ale celému světu, aby všichni prozřeli, že TAKTO má vypadat oceněný film, a také jim pomoci chápat povedený vtip. Abychom se mohli opravdu předvést, potřebujeme více než půl roku, který je nám vyměřen, a vězte, že by už nebyly žádné války, protože my bychom je neuměli zorganizovat, podobně, jako komise volby v tomto snímku. P.S. A zálibu v obsazování T.Remundové má Nellis proč?Jestli kvůli znechucenému výrazu, který je jejím jediným výrazem, pak to chápu, lepší by opravdu nenašla.(1.3.2009)

 • iamek
  ***

  Ene bene je obyčejný tragikomický příběh o obyčejných lidech v obyčejné české vesničce.(31.12.2011)

 • Šandík
  ****

  Nedoceněný film. Nádherně obyčejný, skvěle obsazený, s nečekanou pointou. Ně, že by byl bez chyb, ale rozhodně patří ke zhruba deseti nejzajímavějším českým filmům za posledních dvacet let... 8/10 Zajímavé komentáře: Galadriel, Matty(15.2.2009)

 • Baxt
  ***

  Bylo jí pouhých 29 let a už jít o jde od ruky, jakoby točila pět desetiletí. Řeč je samozřejmě o Alici Nellis, která báchorku Ene Bene obdařila půvabem a lehce formanovskou poetikou. Bolesti se hledají lupou, ale časem vyplavou na povrch a donutily mě nakonec snížit o jeden stupeň. Chce být Ene Bene komedií nebo dramatem? Chce po divácích pláč nebo smích? Všechno to tak kolem herců víří a míchá se to, až to vytváří značné množství WTF momentů a zbytečně to kazí minimalistický dojem. Ale na druhou stranu jsem rád, že se Nelliska těmto chvilkám později vyhýbá, ve Výletu jich bylo podstatně méně, v Tajnostech se už nevyskytovaly. Ať jí to vydrží. P.S.: Leoš Suchařípa by MĚL dostat Českého lva a Theodora Remundová si měla vyoperovat tu bradavici, taková vada na kráse se jen tak neodpouští!(7.2.2009)

 • Marthos
  ****

  Zrcadlo české malosti je svým způsobem také ojedinělým odrazem české polistopadové společnosti, propadávající se do neutěšených společenských dilemat doby. Výtečné herecké kreace Janžurové, Holubové, Javorského i mladé Remundové jsou předběhnuty zde excelujícím Leošem Suchařípou a jeho portrétem zásadového muže mdlého těla a bystrého rozumu. Veškeré polemiky, padající na vrub autentičnosti volební komise, jsou v tomto případě pomíjivé a pro Alici Nellis představuje Ene bene zásadní mezník v její filmové kariéře.(8.8.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 5