Ene bene

Komedie

Česko, 1999, 104 min

Na debut veľmi slušné. Len je stále cítiť, že je to "iba" debut. Pekne vykreslené charaktery, slušne zahraté. Ale menej by bolo viac. Dĺžka je totiž neúmerná, takže sa dej občas vlečie a ja som mal potom pocit, že je Nelis doslovná, pretože necháva situácie zbytočne doznievať a niekedy trvajú dlhšie, ako je nutné. Potom nestačí, keď vidím krysy v televízii, rozpráva sa o politike a pochopím, že predstavujú politikov, ale musím to aj počuť. Chyby filmu ale pripisujem aj 90. rokom, vtedy sa takto v Českej republike točilo.(16.6.2015)

Svým způsobem prostý, ale o to upřímnější vhled do obyčejných problémů mladých i starých, všeho toho nesváru, který mají v sobě lidé v dlouholetém manželství, ale i vzájemné úcty, v kombinaci s hledáním se mladé dívky a s hledáním vlastního já, vlastního místa. To vše na pozadí voleb a účasti ve volební komisi, což samo o sobě je prostředí leda tak pro depresi. Myslím, že psychologii postav se povedlo dokonale zvládnout.(5.9.2013)

• claudel

Kdo někdy seděl ve volební komisi, byť na malém městě, nemůže konstatovat nic jiného než, že je Ene bene pořádná pičovina. Připadá mi, že Alice Nellis nemá ani základní vědomosti o tom, jak volby probíhají a jaká jsou pravidla a případné sankce. O satiru ani parodii se pravděpodobně nepokoušela, takže se vlastně docela dost ztrapnila. Nicméně, jak jsem psal už k Mamas a papas, díky tomu, že natočila Tajnosti, nemusí už nic dokazovat.(21.4.2010)

Tak takhle se to s těma hlasovacíma lístkama dělá ?! V tom případě se nedivím, kdo kde sedí.(22.5.2014)

Ene bene aneb Život jsou jedny velké volby! Celovečerní prvotina Alice Nellis vyniká svou obyčejností a upřímností. Všichni herci hráli skvěle, přesvědčivě a od srdce - zejména Iva Janžurová, Leoš Suchořípa a Eva Holubová. Volby zde slouží pouze jako pozadí pro zobrazení lidských charakterů, lidských radostí a strastí. Zkrátka na první pohled skromný, ale velice dobře natočený a lidský snímek, jehož velká část se mj. natáčela ve městě, kde bydlím "od kolébky".(4.7.2013)