Ene bene

Komedie

Česko, 1999, 104 min

Styl, jímž Theodora Remundová pronese "se na to můžu vysrat", je dokonalý. A agitátorské nasazení Evy Holubové je bezchybné. Sám jsem několikrát seděl ve volební komisi a tenhle film mi mluví z duše.(4.7.2014)

Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo.(21.5.2011)

Bylo jí pouhých 29 let a už jít o jde od ruky, jakoby točila pět desetiletí. Řeč je samozřejmě o Alici Nellis, která báchorku Ene Bene obdařila půvabem a lehce formanovskou poetikou. Bolesti se hledají lupou, ale časem vyplavou na povrch a donutily mě nakonec snížit o jeden stupeň. Chce být Ene Bene komedií nebo dramatem? Chce po divácích pláč nebo smích? Všechno to tak kolem herců víří a míchá se to, až to vytváří značné množství WTF momentů a zbytečně to kazí minimalistický dojem. Ale na druhou stranu jsem rád, že se Nelliska těmto chvilkám později vyhýbá, ve Výletu jich bylo podstatně méně, v Tajnostech se už nevyskytovaly. Ať jí to vydrží. P.S.: Leoš Suchařípa by MĚL dostat Českého lva a Theodora Remundová si měla vyoperovat tu bradavici, taková vada na kráse se jen tak neodpouští!(7.2.2009)

• - Iva Janžurová byla nominovaná za hlavní roli na Českého lva. (cariada)

• - Scéna, odehrávající se ve volební místnosti, byla natočena v kulturním domě v Přibyslavi. Dále se filmovalo ve Světlé nad Sázavou. (M.B)

• - Eva Holubová získala Českého lva za vedlejší roli. (cariada)