Mumie

(festivalový název)
  • Velká Británie The Mummy (více)

V roce 1895 tým britských archeologů objeví neporušenou hrobku egyptské princezny Ananky. Vědci jsou varováni, aby nerušili klid mrtvých, ale toto varování ignorují a při prozkoumávání hrobky přivedou zpět k životu velekněze Kharise, který princeznu miloval a byl pohřben spolu s ní, aby navždy strážil její klid. Oživlá mumie se nyní vydává pomstít se narušitelům princeznina posmrtného klidu… (liquido26)

Martin741

Taxa konecne dostavam k starym filmom, tentokrat od Hammer a film sa volal Mumie 1959. Film ma len slabsi rozjazd,a le potom herecka dvojka peter Cushing a Christopher Lee slapu naplno, akurat strasidelna atmosfera miestami dost kriva . Samotna ozivena mumia nevzbudzuje hrozu, pekne vidno, ze to mozno toho cloveka ani velmi nebavilo hrat. Rezisersky vsak Terence Fisher /Pes Baskervilský 1959, Dracula 1958/ svoje remeslo ovladal, na filme je to pekne poznat. Kulisy vsak pre mna boli len priemerne, dialogy tiez : 68 % ()

Rodriguez

Škoda, že ta princezna Tatranka, teda chtěl jsem říct Ananka není tak pěkná i za mrtva :-D Jinak si Hammer pěkně vyhrál na písečku a to doslovně. Mě se filmová tvorba Mumie líbila a byl jsem potěšen, že konečně vidím něco "normálního" bez triků a podobných hovadin. Čistokrevná hororo-dobrodružná podívaná na nedělní odpolko, kdy vypnete mozek a jen se spokojeně díváte! A vo tom to je! 80% ()

filmmovier

Zatraceně povedené. Mumie je rozhodně jednou z nejlepších hammerovek vůbec. Klasika, která má skvělou atmosféru a ohromující výpravu (jistě, stále studiovou, ale Egypt je zde skutečně působivý) a samozřejmě famózního Petera Cushinga v hlavní roli. Christopher Lee je také vynikající, leč po většinu času zafačovaný od hlavy k patám, flashbackům ale kraluje. Příběh samozřejmě velmi zajímavý, zpracování parádní- Původní verze s Karloffem je sice lepší (Mumie 1999 je pak vůbec nejlepší, ale zároveň je taky úplně jinde), ale i tahle adaptace je prostě filmový skvost (nejen) své doby. Ostatně kromě příběhu jsou skvěle napsané i samotné (všechny) postavy a ta vizuální stránka je prostě báječná. Doporučuji. 80%. ()

drackula

Spracovanie príbehu o múmii z dielne britského Hammeru ma príjemne prekvapilo. Plný počet si určite zaslúži Peter Cushing, ktorého herecký výkon úplne zatienil ostatných, nemenej sympatických hercov. Samostatná kapitola je Christopher Lee a jeho postava múmie. Tá trošku nevyužila svoj potenciál, keďže zabandážovaná Lee-ho hlava nemala šancu pracovať s mimikou tváre a nosná časť jeho postavy je tak postavená na pohyboch, deformovanej chôdzi a uprených pohľadoch. Trošku menej obväzov na tváry a mohlo to byť dokonalé. Príbeh ma zaujal a historické vsuvky z Egypta boli príjemným spestrením. Vizuálne sa mi toto spracovanie páčilo nesmierne a aj vďaka tomu sú moje pocity viac ako pozitívne. Na spracovanie z dielne štúdia Universal /Mummy - 1932/, ale jemne stráca, najmä v porovnaní múmie Karloff-Lee 85 % ()

Dreadd

Srovnávání s původní Mumií není na místě, neboť studio Hammer se očividně nepokoušelo o remake filmu z roku 1932 (přestože motiv reinkarnace dávné lásky pochází právě z něj), namísto toho natočili variaci na pokračování Mumie ze čtyřicátých let. Co mi na téhle Mumii chybí, je autenticita a atmosféra. Kulisy egyptské hrobky (a egyptský flashback) jsou jeden velký kýč, vše vypadá uměle, stejně tak kostým Kharis je odbytý (až po průchodu bažinou vypadá přijatelně). ()

Han22

Zklamání a nuda. Po skvělém Frankensteinovi a bezchybném Drákulovi jsem čekal další výborný Hammerovský remake. A ona je to taková staroanglická komorní konverzačka. Většina filmu se odehrává v dialogové rovině v kulisách, egyptské záběry z minulosti působí spíše jako nudný dokument na ČT2. A dokonce ani Cushing to nijak výrazně nezachraňuje. Jediné co se povedlo je samotná mumie, který i když nepředvede nic lepšího než škrcení je celkem hrůzostrašná a finále v bažinách má konečně trochu grády. Ale zbytku filmu chybí trocha toho spádu a napětí. PS: Potěšilo mě, že už vím kde se inspirovali tvůrci jednoho z dílů Neuvěřitelných příběhů. ()

Spectre

Tento film nehodnotím práve najlepšie. Prvý dôvod je ten, že mi daná téma moc nesedí (pravdu povediac, nadhľad mi pokazil film z roku 1999, ktorý /nie vlastným pričinením, ale okolie s tým bohužiaľ terorizuje/ poznám snáď naspamäť). Moje hodnotenie ale vychádza najmä z porovnania Múmie s Borisom Karloffom z roku 1932. Ako som už písal u staršej adaptácie, je to celkom fajn snímok a predovšetkým ten hlavný predstaviteľ je vynikajúci (aby aj nie), ale v porovnaní s inými výbornými filmami z tej doby predsa len trochu zaostáva, takže u mňa dostal iba 4*. Teraz prejdime k tomuto filmu: K námetu už som sa vyjadril, téma mi jednoducho nesedí (subjektívny stav, viď. vyššie). Veľká škoda je ale to, že hlavné karty Hammerovských filmov, Peter Cushing a Christopher Lee, tu dostanú akosi málo priestoru. Cushing je napríklad vynikajúci herec, avšak jeho postava mu nedovoľuje prejaviť svoj talent. Lee sa tu ukáže iba nachvíľu, zbytok filmu behá zabalený v handrách. Postava Múmie ako taká tu nemá žiadnu osobnosť, je v podstate počas celého filmu ovládaná inou osobou a až ku koncu dojde ku zmene, navyše je to také priamočiare, jednoduché (dôverihodnosť múmie a výpravu radšej nespomínam). Mám rád Hammerovské filmy, ale bohužiaľ, toto je jeden z tých tuctovejších. Pre vážnych záujemcov o daný žáner radšej odporúčam iné vynikajúce filmy z rovnakej produkcie, napr. Psa Baskervillského, alebo Horror of Dracula. ()

Raziel_cz

Spousta zajímavých lokací, včetně starobylého Egypta, s nímž si filmaři obzvlášť vyhráli, dělá z The Mummy zatím nejvýpravnější z hororů od Hammeru, co jsem viděl. Díky častému střídání prostředí přináší každou chvíli něco nového a udržuje pozornost. K tomu výborný scénář s jasně danou motivací postav a charismatický záporák. A nemyslím tím mumii. Opravdovým zlem je tu totiž Mehemet Bey, v podání uhrančivého George Pastella. Ale mumie je samozřejmě taky super. Christopher Lee dostal výrazně víc prostoru než jako Frankensteinovo monstrum nebo Drácula i díky nádherným flashbackům. Nejvíc si ho ale vážím proto, jak dokázal pracovat s emocemi i pod omezující maskou a z oživlé mrtvoly vytvořit tragickou postavu. Peter Cushing zde není tak výrazný, ale zase hraje novou (a velmi sympatickou) postavu a zase úplně jinak a během pulpového finále se rozjede skoro na úrovni Van Helsinga. A ano, zase ho někdo škrtí. ()

helraiser

Opět skvělá podivaná od Hammeru. Skvělá atmosféra s vinikající hudbou opět bere dech a Peter Cushing s Christopherem Lee opět předvádějívýborný výkon. Navíc maska můmie byla opravdu výborná. Sice the Mummy nedosahuje kvalit nejlepších Hammerovek, ale i přesto se jedná jednoznačně o jedno z nejlepších zfilmování Mumie a o jednoznačně nadprůměrnej horor. Fandové Hammeru budou jistě spokojeni a tento kousek by jim rozhodně neměl chybět ve sbírce. ()

Joski

Len slabý odvar universalovskej verzie s Karloffom (1932). Úloha Mumie neumožňuje veľké herecké výkony. Leeho podanie je velmi toporne a bez strašidelného výrazu. Farba filmu v anglickej verzii pomáha doplniť medzery tam, kde je slabšia kamera či nedotiahnuté scény. Pre mňa tento Hammeovsky remake dosahuje ledva čistý priemer. 50% ()

Psycho.R

Hammerovského Draculu mám rád, včetně několika pokračování, ale Mumie je zdlouhavá, ukecaná a bez pořádné atmosféry. ()

beso74

Po úspechu Draculu a Frankensteina sa britská spoločnosť Hammer rozhodla priniesť vo farbe aj posledné z trojice ikonických monštier Universalu - múmiu. Pri jej zrode stál rovnaký tím, režisér Terence Fisher a ústredné duo - Cushing vs Lee. Aj po 60 rokoch je to stále hodné pozretia - aj bez použitia gore a digitálnych špeciálnych efektov prebehne pri niektorých scénach mierne mrazenie na chrbáte - zmasakrovanie otrokov v dokončenej hrobke dokončené v podstate mimo záber alebo brutálny vpád múmie do cely v sanatóriu. Okrem toho sa autori vyhrali s farbami (smaragdové vnútro hrobky, kúzelne pôsobiaca bažina) a zlatým klincom sú výkony postáv - emocionálne chladný a prísne vedecký založený archeológ John Banning v podaní Petra Cushinga a nešťastník Kharis (Christopher Lee) pripravený o jazyk a odsúdený na večnú ochranu princeznej schopný vyjadriť pohľadom viac emócii ako poniektorí herci za celú svoju hereckú kariéru. Navyše to nie je zlosyn v tom pravom zmysle slova, zle skončil kvôli svojej životnej láske a vraždí na príkaz muža, ktorý ho ovláda. Celkový veľmi dojem z filmu mi neskalili ani také maličkosti, že technicky vzaté Kharis nie je vôbec múmiou - bol zaživa pochovaný a že všetok ten cirkus sa deje kvôli egyptskému bohovi Karnakovi, ktorý vlastne neexistoval, pretože Karnak je len miestom s nádhernými chrámami. ()

Maja238

I kdyby byl film sebehorší, Peter Cushing vždy všechno zachrání a dost vtipné je, že si u toho ještě trochu přilepší, protože se všichni musí soustředit jenom na něj a ostatní už je nezajímají. :))) ()

Scaevola

Přestože má snímek papírově vše, co by z něj mohlo učinit skvělou podívanou (P. Cushing, Ch. Lee, zajímavé téma, propracovaná mytologie), jeho potenciál bohužel zcela sráží nedomyšlený a nejapný scénář, jenž nemohl být přitažlivý ani v době, kdy se moderní klišé teprve ustanovovala. Je tak sice sympatické, že hlavní padouch je skryt a že mumie je pouhým tragickým nástrojem, ale logiku v tomto rozčlenění postav divák nenajde a zastarávající triky a levná výprava také ničemu nepomohou. Musím říci, že jsem byl znuděn. ()

Wez

Zatím nejslabší Hammerovka,co jsem viděl-děj byl v pohodě,herecké výkony také,velice se mi líbil i vzhled mumie,ale tentokrát mi nesedli ty kulisy,v kterých se film odehrával-prostě to nějak nebylo ono... ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat