Doba uvolnění Pražského jara, stejně jako idea komunismu s lidskou tváří skončila v Československu 20. srpna 1968 s invazí vojsk Varšavské smlouvy. Reformy prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka stály před zánikem a zneplatněním. Nejvýznamnější představitelé Československa byli zajištěni a odvlečeni do Moskvy, aby nakonec popřeli svá vlastní dřívější stanoviska. To včetně Zdeňka Mlynáře, nově zvoleného tajemníka ÚV KSČ a spoluautora reformního Akčního programu, z jehož pohledu jsou události líčeny… Britské televizní dokudrama z roku 1980 rekonstruující osudné srpnové dny v Československu je adaptací knihy Zdeňka Mlynáře "Mráz přichází z Kremlu". Pro českého diváka se jedná se o ojedinělý pohled „zvenčí“, který ve své době významně přispěl k představení západnímu publiku etapu českých potažmo československých dějin, jež uvedla zemi do období tehdy trvající normalizace. Přes své nesporné profesionální a řemeslné kvality se ovšem rekonstrukce nevyhnula jistým nepřesnostem a zkreslením, jako například přílišné akcentaci Mlynářovy osoby pro účely dramatizace. I přesto však i samotný Alexandr Dubček potvrdil, že vše podstatné ve snímku odpovídá historickým skutečnostem. Scenárista David Boulton kromě Mlynářovy knihy pracoval mimo jiné i s deníky tehdejšího předsedy Národního shromáždění Josefa Smrkovského, které využil hlavně pro vykreslení událostí po odvezení stranického vedení do Moskvy. Zajímavostí je, že se na snímku podílela jako producentka také česká novinářka a režisérka Eva Kolouchová, která se po invazi rozhodla po absolvování studia zůstat v Británii. Na obrazovky tehdejší Československé televize se Invaze dostala krátce po pádu komunistického režimu v srpnu roku 1990 a již tak skvělé herecké výkony v čele s Paulem Chapmanem a Julianem Gloverem byly doprovázeny výjimečným dabingem v režii Zdeňka Coufala, jenž byl vyroben ve spolupráci s pracovníky bratislavského studia. (Česká televize)

PTuranyi

Kvalitná dokudráma, ktorá prekvapivo v britskej produkcii prezentuje augustovú okupáciu Československa spojeneckými vojskami Varšavskej zmluvy až do podpisu moskovského protokolu a návratu československej delegácie domov. Film začína síce dokumentárne, ale faktických vpádov do dramatizácie postupne ubúda. Britským hercom sa podarilo veľmi dobre vystihnúť jednotlivé charaktery a hoci mi jednotlivé tváre pripomínali predstaviteľov Pražskej jari len vzdialene, v záverečnom defilé postáv a ich pookupačných osudov som bol celkom prekvapený ich relatívne dobrou podobnosťou s dobovými fotografiami. 75% ()

Buxholka

Je to hodně vysvětlující, jak pro ty Brity, tak současně se to může hodit i Čechům, kteří se narodili tak 20 a více let po této invazi. Příjemně překvapí porce humoru v tomto díle. Možná narážka na to, že Češi jsou národem Švejků? A je tam i hodně z Kafky. Prostě takhle nás chce vidět svět. ()

framil

Film nejen o tom, že rusáci byli svině vždycky, a že v každé vládě jsou podrazáci. Zlá doba, ale která je dobrá ? Ta dnešní to určitě není... ()

gizi

Poměrně názorně podané události kolem podpisů vynucených v Moskvě. Pro mě hodně zajímavé. 75-80%. ()

Lukiz

Zfilmované vzpomínky Zdeňka Mlynáře o tom, jak se vedoucí představitelé strany a vlády nechali ráno 21. srpna 1968 v klidu zajmout (vážně!), odvést do Moskvy a tam odsouhlasili okupaci. Až mrazivě věrné zobrazení situace, nikoliv ze strany běžných lidí, ale z pohledu "osobností" pražského jara. ()

ragnar1

Zhlédnuto k 55. výročí počátku okupace Československa.  V zásadě to snímek po stránce historické není špatný, avšak schází mu větší oduševnělost zúčastněných herců. Chyběl tomu větší náboj a spád. Všechno to vede k menšímu prožitku, což je škoda. ()

Jan00

Zase po (chvála Bohu) mnoha letech jsem slyšel komunistický keci co by chtěla nebo nechtěla dělnicko-rolnická třída atd... Sám jsem tu dobu zažil... Po 1968 nastala v Československu doba temna na všech úrovních v kultuře, sportu... Nemám chuť se v tom nimrat. Jsem rád, že to je pryč a doufám, že se to nikdy nevrátí!  Nechápu ty hlupáky na Václavském náměstí v roce 2023 co vzývají v Rusko a dělají hanbu Čechům!!! Jediné vysvětlení je, že to jsou bývalí komunisti, kteří se nedokázali etablovat do nové společnosti a zůstali neúspěšnými... ()