Síla country

Country Strong

Drama / Hudební

USA, 2010, 112 min

I když zrovna nejsem příznivcem country písniček, ty v podání Gwyneth Paltrow, Garrett Hedlund a Leighton Meester se poslouchaly nadmíru dobře. Co pak dokáže udělat alkohol s člověkem, to ví každý sám a někdy na to ani síla country nestačí. 70%(25.6.2011)

O chlup lepší, než žánrově i tematicky spřízněný ´Crazy Heart´ s Jeffem Bridgesem. V porovnání obou postav, pohlcenými démonem alkoholismu - zatímco Bridges v podstatě zopakoval krotší variaci na Dudeho z ´Big Lebowskiho´, Paltrow podala koncentrovaný a soustředěný herecký výkon a ani pěvecky za kolegou rozhodně nezaostávala. Emociálně jsou na tom oba filmy zhruba stejně, emoce zde plavou tak lehce po povrchu a nezakousnou se hlouběji do diváka, přestože ´Country Strong´ disponuje osudovějším a tragičtějším příběhem. Rozhodně příjemným překvapením byl výkon mladého Garretta Hedlunda, je to sympaťák každým coulem a krásně zpívá. Country není mým „šálkem čaje“, ale v takovémto příjemném podání si ho dám klidně líbit.(27.7.2011)

Když se načančám, přihnu si a jsem rázem "kántry". Slavná country zpěvačka Kelly Canter žije v poměrně nefunkčním manželství se svým manažerem a je alkoholička, která po jednom ze svých excesů potratila v pátém měsíci těhotenství. Po jedné z odvykacích kůr zažívá comeback do vyprodaných hal na turné s dvěma mladými a talentovanými písničkáři, které do své stáje její manažer přibral, ale není příliš štastná a postupně zjištuje, že sláva a láska nemohou spolu žít. A na konci její zářné kariéry ji čeká nevyhnutelná tragédie. Diváci se už před léty ve filmu "Karaoke" mohli přesvědčit, že Gwyneth Paltrow to zpívá, ale spíše opravdu jen v intencích karaoke stylu než Grammy ověnčené zpěvačky, kterou v hudebním dramatu ztvárnila. Nevěřil jsem jí stoprocentně její opilost a zvracení, protože do alkoholičky měla se svým málo zdevastovaným vzhledem profesionální modelky opravdu daleko a rozmazané oční stíny tomu moc nepřidaly, ale bez ní si film nedovedu představit. Je trošku škoda, že na její zpěv došlo až téměř v samotném závěru filmu a nejednou jsem měl pocit, že i přes hlavní roli, byly osudy její postavy poměrně upozaděné a málo pro diváka rozkryté. V podstatě jsme svědky vztahového čtyřuhelníku, ve kterém se každý pro druhého stává milencem, pěveckým partnerem, anebo případně obojím, aniž by divák tak úplně byl spraven dostatečně o tom, proč se tak děje. Pokud příběhová část drhne a dostatečně nestrhne, tak hudební pasáže, kterých je pěkná porce, působí velmi pohodovým dojmem a do přeložených melodií do češtiny se dá pocitově zaposlouchat a nemusíte být příznivcem americké country s nutností znát jediného představitele tohoto hudebního žánru. Ve filmu si manažera zahrála americká country superhvězda Tim McGraw, a ačkoliv nezazpívá, je jeho herecký výkon až mimořádně překvapivě přesvědčivý, ne-li vůbec nejlepší z celého filmu. Příjemnou a hudebně nadanou dvojici uvtvořili Leighton Meester a Garrett Hedlund, jejichž vztah byl i uvěřitelný a jejich pěvecká čísla velmi poslouchatelná. Hlavní hvězdu Kelly nebo Gwyneth, zkrátka jak chcete, nejen tihle dva zatlačili do pozadí. A ta si svoji diváckou popularitu musela ve filmu pěkně pracně budovat od píky, což byl hodně osvěžující záměr, který alespon na mě dost zafungoval. Rozhodně zajímavé bylo pro mě zjištění, že se ve filmu nápadně podobá Britney Spears, přičemž se film inspiroval jejím excesem v podobě veřejného zhroucení. Nenechte si tedy ujít spoustu pěkných pop-country melodií, které z tohoto filmu udělaly pocitový divácký zážitek se spoustou vyprodaných koncertů, jež jsou působivě nasnímané, a na jejichž konci je smutné završení. Drama s pořádnou silou country. Mé hodnocení: 90%(21.7.2014)

Country drama nemůže být nic jiného než romantické melodrama a v tomto směru je daný žánr zcela naplněn. Film o tom, že létání vysoko často spaluje křídla a o zkázonosnosti závislosti získává body zejména množstvím hezkých a hezky udělaných písniček.(20.5.2011)

Tento snímek nemusí bavit nutně jen fandy country,protože mě samotného sice country nevadí jako kterákoliv jiná hudba,ale taky nejsem nějak věrný posluchač tohoto žánru.Zde jde především o nastínění života hvězdy nebo chcete li celebrity,která i když má na oko vše po čem mi všichni toužíme tak i ona muže přijít o něco co je pro ní hodně cenné a pak začít například pít,zamilovat se do jiného muže a tím vším začít kolotoč ,který se špatně zastavuje,ale pokud máte hudbu tak alespoň na chvíli to jde zvládnout trochu snáze.Gwyneth Paltrow svoji roli zahrála opravdu věrohodně a pokud bych jí neviděl už v jiných filmech tak klidně řeknu,že jí tvůrci objevili v nějakém country clubu a jen jí šoupli do tohoto filmu.Za mě celkově 70% a čtyři hvězdy.(19.4.2015)

• - Konkurz Garretta Hedlunda probíhal v karaoke baru v Koreantown, kde zazpíval píseň od Pearl Jam. Režisérka filmu Shana Feste se k tomuto konkurzu vyjádřila takto: „Ani zdaleka to nebyla nejlepší ukázka jeho hlasu, ale Garrett se kvůli nám začal učit. A to doslova! Vzal si čtyři měsíce volno a začal se učit hrát na kytaru a chodil na lekce zpěvu. Do Nashvillu dokonce dorazil dříve a pracoval zde s producentem Nathanem Chapmanem, který byl producentem i Mirandi Lambert. Chci říct, on se vážně stal country zpěvákem.“ (Fugas.cz)

• - Film získal cenu Zlatý kotouč za nejlepší zvuk. (Terva)

• - Natáčelo se v Nashvillu - Tennessee. (Terva)