Hercule Poirot: Vražda v Orient expresu (TV film)

Poirot: Murder on the Orient Express

Poirot - Vražda v Orient exprese

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2010, 90 min

Od televizní adaptace slavné Vraždy v Orient-expresu jsem čekal ledacos, ale tohle mě dostalo! Neskutečné! Tvůrci celého cyklu Hercule Poirot se navzdory všem moderním technologiím, vizuálním efektům a nekonečným možnostem natáčení stále drží počáteční koncepce z konce 80. let a je vidět, že se to stále vyplácí. Celý snímek na mě působil ještě magičtěji než slavná Lumetova adapatce z roku 1974. Geniálně jednoduchá a mrazivě působící hudba mě uhranula a herecké výkony, jichž jsem se trochu obával, byly vynikající. Proč tvůrci neudělali výjimku a neposlali tento film do kin, stačilo jen vrazit více peněz do výpravy, trošku popustit stopáž a udělat tomu solidní reklamu...A na stříbrném podnose se mohli servírovat Oscaři:-) Minimálně pro Davida Sucheta, protože jen v jeho fantastickém podání je Poirotova závěrečná netypická proměna sice nečekaná, ale navýsost uvěřitelná. Možná proto si na ni v roce 1974 netroufli, jednoduše z toho důvodu, že neměli toho správného Poirota...Já to prostě zhltl i s navijákem...(11.10.2010)

Poctivých a hutných kriminálek není nikdy dost a tak tato vlaková severská jednohubka příjde vhod. A nejen v chladných zimních večerech. 75%(14.8.2011)

Jedna z mála detektivek Agathy Christie, u níž si i po letech pamatuji pointu. V tomto filmu je Poirot zuřící, trpící a modlící se; tedy docela jiný, než obvykle. Nepřehlédnutelná je televizní lacinost, několik pěkných záběrů na vlak uhánějící zasněženým Balkánem dojem nezachrání. Poirotovské příběhy natáčené v posledních letech jsou postaveny na třech pilířích: příběhu Agathy Christie, Davidu Suchetovi a dobových anglických reáliích. Handicapem tohoto dílu je všeobecná znalost zápletky a absence staré dobré Anglie. 60%.(25.1.2011)

• VenDulin85

V prvé řadě upozorňuji, že jsem skalní fanda Agathy, Poirota i Davida Sucheta. Bohužel toto mi přijde jako nejslabší z celé série, a přitom je to aspoň knižně největší kalibr.. Nevím, jak se to mohlo stát. Už v momentě, kde se střídavě detektiv a padouch modlí, mi to přišlo krapet divné, říkala jsem si, co z toho vzejde a na konci mi svitlo... Filmaři si připravovali půdu pro zdánlivě efektivní závěr, kdy vlastně Hercule udělá něco krajně proti své vůli. Navíc se mi hrubě nelíbilo, že i dřívější verze byla více věrnější než tato, očekávala jsem opravdu více. Ostatní hodnotí na maximum, ale já za sebe můžu dát pouze dvě*- za Sucheta a za krásnou přírodu, kterou vlak projížděl.(1.1.2011)

Famózní. Záměrem tvůrců bylo odlišit se co nejvíc od adaptace ze sedmdesátých let a povedlo se jim to v podstatě absolutně. Tenhle trošku zlomený a katolický Poirot je trefa skoro do černého. Morální dilema a hutný psychologický příběh jak vyšitý.(3.1.2011)