Jakou cenu má oddanost samuraje k jeho pánovi? Světově proslulý japonský režisér Takaši Miike během své zatím dvacetileté kariéry realizoval na osmdesát celovečerních filmů a televizních seriálů. Ačkoli pracuje coby námezdný režisér, do povědomí filmových nadšenců, kritiků i dramaturgů prestižních festivalů se zapsal coby všestranný tvůrce, který zadané látce vždy dokáže vetknout osobitý styl, který maximálně vytěží potenciál výchozího konceptu. Tento přístup aplikoval nejen ve videobranži, kde v 90. letech začínal a díky minimálním rozpočtům měl nad projekty v zásadě absolutní tvůrčí svobodu, ale posléze také v hlavním proudu, do kterého pronikl na přelomu tisíciletí. Jeho početná filmografie obsahuje tituly všemožných žánrů od krvavých gangsterek a psychologických hororů přes avantgardní artové snímky či absurdní komedie po dětské pohádky i muzikály. Nicméně až donedávna Miikemu chyběl zářez v žánru, jenž bývá s japonskou kinematografií spojován především – samurajském filmu.
Tento nedostatek se vyřešil angažováním Miikeho k natočení remaku samurajského snímku 13 zabijáků režiséra Eiičiho Kudóa z roku 1963. Miike adekvátně žánru i výchozímu snímku zvolil umírněný klasický styl, který perfektně vystihuje zdejší komplexní úvahu nad samurajskou ctí, která se má odvíjet od absolutní poslušnosti pánovi, jemuž slouží. Kníže Naricugu se zvrácenou krutostí naplňuje hierarchický systém feudálního Japonska, který pánům dával absolutní moc nad životy jejich podřízených. Když má být jmenován do šógunátní rady starších, a tudíž hrozí, že by mohl uvrhnout celou zemi do krutovlády, ustanoví se na žádost jednoho z členů rady skupina samurajů, která na sebe vezme úkol knížete spolu s jeho početným doprovodem vlákat do léčky a zabít.
Tvůrci v čele s Miikem tentokrát klasický příběh pojali jednak s patosem, jenž je pro žánr samurajských dramat charakteristický, ale také s nenápadnou jízlivou nadsázkou. Do kontrastu s etickými problémy samurajů staví každodenní úděl obyčejných lidí z nejnižších vrstev tehdejší společnosti. Současně sugestivně vystihují absurditu vysokých ideálů samurajského kodexu, když vyprávění nechávají kulminovat čtyřicetiminutovým epickým masakrem, kde titulních třináct hrdinných samurajů stane proti dvoustovce protivníků. Film měl slavnostní premiéru v rámci hlavní soutěžní sekce prestižního festivalu v Benátkách a získal několik japonských výročních cen. (Česká televize)

iampatrik

65% I když 11+2 samurajů staví na staré , okoukané , přímočaré , průhledné dějové lince, kdy se v první půlce filmu mluví mluví a zase jen mluví, v druhé už však ostří sviští každou sekundu za podpory smrtelných výkřiků a nářků. Řežba 200 vs 11+2 je prakticky stejná v každé scéně, až se divím, že stále stejné hodinové máchaní samurajskými meči nenudilo. Určitě se přímo nabízelo vytřískat z těch mnoha akčních scén (respektive jedné dlouhé scény) víc krve, víc detailů s lepší choreografií. Pokud ale člověk nečeká víc, než dobře odvedenou samurajskou bitvu, byla by to jediná výtka. ()

Ondracius

Reykjavík International Film Festival 2011: Konečně vím, jak správně vykonat hara-kiri. Po dni plném stereotypných romantických filmů si to zaslouží těch hvězdiček víc aspoň 8!!! ...snad jen pro příště, chtělo by to víc krve!! :)) ()

Mauric

Vydatná řežba. První půlhodinu filmu jsem si sice pokládal otázku, kdo další nám předvede ukázkové harakiri, ale naštěstí hlavních hrdinů zbylo dost na závěrečné zúčtování. A není to jenom o tom! Před krvavou lázní v jedné moc vypečené osadě se dozvíte např. rozličné důvody samurajských depresí, jak si arcizáporáci dokáží z lidí vyřezat hračky či kolik času nazbyt mají samurajové, když není času nazbyt. Jedno poznání mi však uniklo - pochopil někdo z vás závěrečné zmrtvýchvstání? ()

TERRORDROME

Šógunov brat je kruťácky hajzel a musí zomrieť, Ok poďme na to! Samurajské filmy nie sú práve moja parketa, ale tento je asi najlepší aký som mal možnosť vidieť. Musím pochváliť Miikeho za to že ma na ploche 140 minút dokázal neunudiť k smrti, ale naopak vychytal aj neakčné ticho pred búrkou tak že som si to úžíval od začiatku až do konca. Ešte som naozaj nezažil podobný film kde by ma všetky tie samurajské drísty o slepej oddanosti svojmu pánovi nesrali, ale tu to vyšlo a dokonca to bolo dosť pôsobivé. 12 samurajov a jeden špinavec ( "ach vy samuraji, čím vás je viac, tým ste zbytočnejší"! ) sa vydáva na cestu aby sa postavili presile 200 členov ochranky záporáckeho mamrda. Ten je hneď skraja vykreslený ako totálne zvrhlý saďúr ktorý len tak bez všetkého znásilňuje vraždí a mrzačí kohokoľvek sa mu zachce a nikto na neho nemôže lebo je nedotknuteľný šlachtic. Nemôže to skončiť inak než gigantickým masakrom apokalyptických rozmerov s desiatkami a stovkami spacifikovaných kimoňákov. Súboje sú natočené tak dobre ako to len samurajský žáner dovoľuje a našťastie aj dosť realisticky takže som nemusel krčiť nosom nad lietajúcimi bambusákmi. Jediná výčitka padá na hlavy dosť otrasných digitálnych býkov ktoré sa objavia v jednej scéne. Ale inak to bolo takmer bezchybné, dobrá práca. ()

vander19

Ku ázijskej kinematografií sa často neprikláňam. Je to asi tak ojedinelý zjav u mňa ako Vianoce. Raz za rok a dosť. Ale príbeh samurajov ma zaujal. Mám rád filmy, kde sa švihá mečom a kódex cti je na prvom mieste. Smrť pre tých bojovníkov nepredstavuje žiadnu stratu a berú ju z nadhľadom. V tom mi pripomínajú Vikingov. Aj u nich sa vravelo, že sa smrti vôbec neboja. Dokonca ju ako keby vyhľadávali. Jediné s čím som mal od začiatku problém bolo zistiť v určitých scénach, kto je kto. Mne prídu títo aziati na jedno kopyto. Inak film pekne tiahne, vyznačuje sa dostatkom bojových scén, len je vidieť že v konzervatívnom Japonsku nie sú bojové scény tak akčné a krvilačné. Putovanie japonskou prírodou sa mi zdalo veľmi povznášajúce a mohlo mať trošku dlhší čas trvania. ()

Disease

Solidní práce, i když tu není moc prostoru pro Miikeho rukopis. První půlka pomalejší, ale jakmile začnou jatka, je všechno v pořádku. Morální poučení: Vykydlit 200 maníků je celkem dřina. ()

Milodar

Pocta teatrálnímu japonství, jako třešnička na dortu několik harakiri, čti zvrácené samovraždy, a jako šlehačka starý známý příběh hrstky hrabrých sarumanů bránících vestnici - ne, tedy tentokrát nikoliv bránících, ale bránících se VE vesnici. Sympaťáci včetně japonského Tarzana čekají na dona Naritsugua, zvráceného jako samo harakiry. Postupně zírají a diváku nezbývá, než ronin jednu slzu za ruhou. Jak asi totální maskapr v prstnici dopadne? ()

Zombi

První 3/4 hodina je interierová konverzačka o samurajském kodexu a nábor zabijáků, pak půl hodina putování a přípravy na boj, a konečně hodinová řežba v zapadlé vesničce. Přimočarý příběh, skoro žádná hudba, to mi trochu vadilo, hudba by krásně podtrhla epičnost a velkolepost celé akce. Chybělo mi víc osobních soubojů s výraznějšíma protivníkama. Je to mezi 3 a 4 hvězdama. Dám lepší 3. ()

evil_ryu

Chuťovka aká tu dlho nebola. Podľa tunajších komentov som sa obával, že film bude príliš krotký. Mýlil som sa. Miike nám dá poznať kto je za kamerou. ()

gumolit

Môžme to trochu brať ako odkaz na klasiku 7 samurajov , ale ako vidím je to zase len remake filmu z roku 1963 čo nemení nič na kvalite tohto skvelého zážitku.Je síce pravda že ten hodinový masaker je viac ako nereálny a preto hodnotím viac tie prvé hodiny filmu.No napriek tomu musím svoje hodnotenie zvýšiť aj kvôli tomu kľudnému hnusnému záporákovi , ktorý má obľubu sekať končatiny !!Dosť drsný film !!Ale čo sa dá čakať od režiséra Takashi Miike /Ichy The killer,Keby to nebol remake hodnotím viac i napriek tomu je vydarený ()

conery1

" Panovanie je pohodlné, ale prísluší iba vládcom. Ľud musí iba slúžiť. No čas od času sa slúžiaci vzbúria. Si hore vďaka podpore z dola. Nechápeš ? Si iba panák na okrasu. " Keby z tých dvesto bolo iba dvadsať a šlo to trochu viac do hĺbky, bola by to paráda. " Ten,kto si váži život, žije ako pes." ()

Marys

Veľmi zdĺhavé - úplne zbytočne, niektoré scény by som úplne vyhodil a skrátil film minimálne o štvrtinu. Polka filmu je zároveň určite najdlhšou samurajskou rezačkou, ktorú som kedy videl. Spočiatku začala dobre, zaujímavo, potom ale na scénu prišli veľmi nešikovne zdigitalizované horiace býky a tým začalo šialenstvo. Trinásti čelia dvestovke samurajov, zabijú 70, potom ďalších x, no zakaždým sa tam dovalí nová minimálne päťdesiatka nevedno odkiaľ, dosť dlho trinásti dávajú, následne zlom, postupne sa všetkým prestane dariť. Zároveň neviem, či to bude hereckými výkonmi, zlým scenárom, alebo otrasným anglickým dabingom, skrátka som to hercom neveril pri vypätých situáciách. Japonské filmy mám rád, no asi už značne obmedzím tie z éry samurajov. ()

Nethar

Zatímco starší filmy Takašiho Miike (teda zase tak moc jsem jich neviděl), jako je Ōdishon nebo Ichi the Killer, považuji přinejlepším za pěkný pakárny, tak jeho nová tvorba, samurajská, se mi líbí velice. Nedávno jsem si vychutnal Smrt samuraje a teď remake starého filmu 13 samurajů. Nejdřív se tak japonsky sedí a rokuje, pak se chvilku cestuje a končí to půlhodinovým masakrem, kde katany sviští sem a tam a samurajové padají po desítkách. 3-4 hvězdy. ()

Klajnik

13 Samurajů se vydá na sebevražednou misi proti zlému lordu. Jednoduchý a průhledný děj mě přesto ze začátku zaujal skrz sadistického a sociopatického záporáka, ale později se čím dál tím více projevuje břidkost děje v každé konverzaci mezi postavami. Téma samurajské cti není dost rozpracované na to, aby probouzelo můj zájem. Její naivní vyobrazení skrze protagonisty příběhu na mě působilo spíše otravně. Ačkoliv dialogová část filmu je lepší než ta akční, tak vztahy mezi postavami jsou stejně tak povrchní a nijak zvlášť zauzlované, což opět škodí ději, který i přes svou jednoduchost mohl řádně bavit právě skrze postavy, jejich vzájemné interakce, light motivy bující skrze dialogy a nějakou zajímavou dějovou skladbu/střih a práci s tempem a výrazem. Statická filmařina a vyhýbání se vyobrazení explicitnímu násilí však škodí imerzi v posledních 40 minutách, kde měl být kladen důraz na dynamiku scény, choreografii, fyzičnost, přehlednost, gradaci a destrukci lidských těl. Sledovat však 40 minut špatnou akční pasáž srazilo tento film prakticky na dno. Nebylo to koukatelné a bylo mi zcela jedno, kdo umírá, což je dáno převážně tím, že postavám nebylo vtisknuto dost osobnosti na to, abych o ně jevil zájem. Samotný záporák ve finále s bodnou ránou v boku vykřikuje: "Já se bojím, mám strach, to bolí!", což bylo třešničkou na dortu celého tohoto bezpředmětného, patetického a formálně nevyvedeného patvaru. ()

PhillM.

Je to opravdu žánrově nekompromisní, čistý řez - jako mávnutí katanou. Vizuálně atraktivní, jen mi trochu tahaly uši prapodivné zvuky vylévané z domíchávače. Několikrát jsem se přistihl, jak dumám, co ten zvuk asi má znamenat, jak se ho podařilo docílit a proč tam vlastně je. Nebo se mi to zdálo? Suma sumárum, pokud hledáte jednoduchý příběh o tom, jaké by to asi bylo, kdyby Rychlým šípům ruplo v bedně a rozhodli se rozsekat Bratrstvo kočičí pracky na fidloprcičky, neváhejte. ()

BlackHood

První hodina a půl bez akce, pak byla, ale chyběl soundtrack. A samurajové s tou pleškou nebyli vůbec sympatičtí. Měl jsem si raději pustit znova Rurôuni Kenshina. ()

Saur.us

Miikeiho totální pocta Kurosawově klasice. Ať už jde o nepoměr klaďáků proti záporňákům (trochu jako 300 po Japonsku) nebo o divokého samurajobijce jako okopírovaného od Mifuneho samuraje Kikuchya. Musím dát za pravdu verbalovi, 180 amatérů pozabíjeli bez opocení čela ale těch posledních 20 jim pěkně snížilo stavy. Ale i přes ty scénáristický chyby šlo ve druhé polovině o pekelnou vykošťovací jízdu a celkově o hodně kvalitní samurajskou řežbu. ()

jorgus

verbovaci pasaz mi prisla celkem nudna a ten totalni masakr me po ctyricate minute taky uz moc nebavil..:)ale rozhodne kvalitni podivana, jen toho bylo nejak moc:) ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Vyhřezlá střeva ve 3D

Vyhřezlá střeva ve 3D

21.09.2010

Máte na ně chuť? Obstará vám je odborník – Takashi Miike (foto). Tento týden mají v Japonsku premiéru jeho samurajská jatka 13 Assassins a zdá se, že Miikemu zachutnaly remaky i historická témata. V… (více)