Catfish

• Austrálie Catfish

Příběh, který se točí kolem Arielova bratra Neva, začínajícího newyorského fotografa. Ten se po zveřejnění svých fotografií na internetu seznámil s malou holčičkou, která chtěla nakreslit balerínu podle jednoho Nevova snímku. Brzy si začali psát častěji, což vedlo k tomu, že se Nev seznámil blíž nejenom s ní, ale s celou její rodinou přes facebook. Navázal tak kontakt s její matkou, ale také sestrou Megan. A právě kvůli vztahu s Megan se Nev rozhodne za jejich rodinou odcestovat a přitom vůbec netuší, jaká pravda na něj čeká. (NGP)

campix

Velmi pozoruhodný dokument, který vyústil v televizní seriál, ale který zároveň halí mlha pochybností. Protože tím, jak jsou události zobrazeny docela dost pochybuji, že autoři dokumentu šli na náhodu a všechno bylo natočeno chronologicky. Jinak se jedná o velmi zajímavý dokument o dnešním světě sociálních sítí, kde nemusí být všechno takové, jaké se zdá. Příjemná dvacetiletá slečna, co se s Vámi baví, totiž může být čtyřicetiletý řidič kamionu s pivním pupkem. Dokážu si představit, že podobných příběhů po světě nalezneme nespočet. Obsah je parádní, ale dle mého upravený do vkusu amerického publika. ()

forsythia

Internet je džungle, kde je možné všechno. Jestliže v reálném životě platí "důvěřuj, ale prověřuj," ve virtuální džungli to platí stokrát víc. Tenhle příběh nakonec skončil v podstatě dobře, i když konfrontace s realitou asi nebyla nic příjemného. Trošku zdlouhavý, ale jinak výborný a důležitý dokument. ()

bartias

Nezávislý, levně natočený dokument Catfish vysloužil dvojici mladých filmařů režii třetího dílu Paranormal Activity. Ne náhodou. Pátrání po skutečných lidech schovaných za profily na sociálních sítích v jednu chvíli působí vyloženě hororově. Nejdříve napínavá podívaná se mění v hodně osobní a dojemnou výpověď. Ale otázkou je, jestli Henry Joost a Ariel Schulman tak trochu s divákem nemanipulují. Těžko věřit, že by se dospělí chlapi nechali několik měsíců vodit za nos. ()

neoBlast

Aneb na Facebook v roce 2010 trochu jinak - nefincherovsky - přesto triumfálně. Catfish obstává jako malý dokument s malými lidmi uprostřed obrovské sociální sítě. Ne vždy se totiž za falešnou identitou skrývá masturbující penis či exhibicionistický kabát... A právě tohle polidštění a zároveň šokující zjištění musí diváka přitáhnout k mladým protagonistům filmu. Spolu s Exit Through the Gift Shop vynikající námět na pekelnou dokumentovou diskusi. 85 % ()

uiu

Fake? Photoshopped? Real?... "Dokument", který zachycuje fotografa Neva, který se přes Facebook seznámí s malou holčičkou Abby, začínající malířkou. Díky ní se na Facebooku seznámí i s její maminkou Angelou, sestrou Megan, bráchou Alexem a celou jejich rodinou. Když ale přijede za nimi do Michiganu, nestačí se divit... Vítejte v 21. století, kdy ne každý profil na sociální síti je skutečný a kdy lidé s nízkým sebevědomím zakládají falešné profily a výborně se tím baví... Nebo jsou to totální pošuci tzv. "no life". Že zrovna tohle potkalo našeho "hrdinu" Neva, kterého původně natáčí bratr a kamarád, aby zdokumentovali přátelství jeho a malé Abby a všechny obrazy, které mu posílá. Nicméně, ať už je to jakkoliv, příběh je zajímavý, ze začátku působí skoro jako detektivka a konec je i celkem dojemný, kdy je vám těch postav i líto. Zajímavé zamyšlení se nad tím, kde je hranice virtuálního světa a toho skutečného. ()

T-pack

Nevim, jak moc je tenhle dokument… kvalitní. Myslim tim z nějakýho dokumentárního hlediska, jak moc dokumentární dokument to je, ale můžu vám říct, že je to fakt dobrej film. A jak moc na ty trailery nejsem, u tohohle filmu je možná dobrý ho vidět, jelikož to vědomí toho, co se tam má stát, respektive, že se tam NĚCO má stát, hodně pomůže přehoupnout se přes začátek a fakt se těšit, co se stane dál, chtít to mermomocí vědět. Pak když Nev poprvý najde ty písničky, ten mrazivej pocit z traileru se vrátí v plný síle a přerůstá v jakousi auru povědomýho surreálna, kdy se cítíte skoro jako při sledování dílu seriálu Black Mirror, že sledujete něco vzdálenýho, ale někde v pozadí je pořád ten dojem, že se vás to až příliš reálně může dotýkat. Když pak bráchové opravdu přijedou na místo a dojde na konfrontaci, přichází další přirozená změna tónu, něco jako kocovina z tý dosavadní skoro až hrůzný atmosféry, a dostává se na řadu neuvěřitelně silnej, lidskej… ani ne tak příběh, jako spíš podtón, kdy se snímek na první pohled nesnaží dojmout, ale zároveň se mu to celkem dobře daří. I tohleto, i to střídání emocí i ta dobrá řemeslná práce nechá člověka jenom zírat a dokáže v něm vyvolat jakousi nerozhodnost, jestli se vám nechce věřit, že je snímek opravdovej, protože je tak dobrej, nebo spíš že nevěříte, že by moh bejt tak dobrej, kdyby byl opravdovej. Tohle je zkrátka příběh, kterej možná napsal sám život, možná ne, ale vyniká právě díky svý brilantní režii. ()

Mírouš

Tak já teda osobně nevím. Nějak se mi to celý natáčení dokumentu nezdálo...Něco málo jsem o tom na netu pohledal a možná bych se i přikláněl k tomu, že podvod je vlastně celej ten dokument. Prostě nahranej...Každej ať si ale myslí co chce. ()

Domec

Jestli to bylo pravdivy nebo ne je vlastne uplne jedno. Tohle online oblbovani se deje furt a ja se nestacim divit, co lidi dokazou zkomplotovat za lez. Vytvorit si fiktivni rodinu? Jako mazec. ()

Bukk

Přestože jsem stejně pojmenovanou (m)tv-series objevila dříve a na tohle pokoukání se dostala až po nějakém čase (a tudíž jsem si byla vědoma, co se stane a jak to skončí), nemůžu mu upřít to, že jsem prostě byla i po skončení celkem dost ohromena. To co se tam děje už dávno není za možnostmi lidského chápání, protože dneska je to běžná realita, která lidem pěkně motá hlavy i přes to, že se o tom sem tam někdo zmíní, občas o to zavadí noviny a tak. Něco jako neustálé vykládání důchodcům o tom, že cizí lidi (co to kecám, dneska skoro i ty známé) do domu pustit nemají a když vám někdo nabídne zdarma salám s tím, že se navíc podíváte na zámek...Myslím, že tenhle nejspíš fiction-documentary zůstane na nějaký pěkný čas ještě aktuální. ()

arthur.22

Jediným důvodem, proč nedám 5, je fakt, že netuším, jestli je dokument opravdu autentický (pravda, pokud není, úžasně by to s tématem korespondovalo). Zaujal mě především úplný konec příběhu.. Jak tady píšou i jiní, zas tak moc si toho o filmu předem nezjišťujte a jděte do něj. ()

mimozakon

Najprv som nevedel, o čom to asi bude. Keď to začalo dokumentárne, povedal som si no zbohom... ale tak nejak ma ten príbeh pripútal a odsledoval som ho až do konca, čo sa mi normálne nestáva. ()

PlysovyMacko

Dokument, vdaka ktoremu vznikol na MTV serial rovnakeho nazvu dosahuje kvality priemernej epizody. Zacina to nevinne, dievcatko posle Nevovi malby podla jeho fotiek, zacnu si pisat cez FB, aj s jej rodinou, Nev si padne do noty s jej sestrou Meg. Zisti, ze pesnicky ktore mu Meg posiela ako vlastnu tvorbu, su piesne niekoho ineho, vtedy zacne jeho podozrenie, ze vsetko nie je ako sa zda. Vyda sa za nimi, aby spoznal Meg a zacne rozplietat klbko klamstiev, polopravd, a vo vysledku som tych ludi lutovala. Nev to zvlada celkom pokojne a dozvieme sa povod nazvu Catfish ako metafory na cloveka, ktory nas drzi v napati. ()

ejmyto

..Ako roztrieštené kúsky jednej osoby, môžu roztrieštiť tu druhú. Veľmi zaujímavý a poučný dokument. Nadčasové dielo. ()

TooSugary

Jestli je to pravda, tak proč ho natáčeli ze začátku při obyčejných věcech jako je telefonování a rozbalování balíku, když ještě nevěděli, že SPOILER to není ona? Trošku to nedává smysl, proč by ho natáčeli před tím než se to dozvěděli? ()

Muf911

Velmi zvláštní film o tom, jak se někdo dokáže virtuálně přetvářet a přitom neztratit přehled o tom, co kdy komu řekl a co je co. Do první půlky je rozjezd, pak začíná vyšetřování toho, co se dá zjistit po internetu a telefonem a nakonec následuje rozuzlení záhady, které je možná trochu chvílemi trapné, ale nakonec velice zajímavé, možná až smutné. Každopádně je to nezapomenutelný snímek, natočený za velice málo peněz, což mu neubírá na napětí. ()