Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

jorgus

do pulky bavilo, pak to byli jen stripky, ktere me zaujali..Min-sik Choi jako vzdy perfektni, veril jsem mu to na sto procent:)jen nejak bez nadhodnoty,obycejna pronasledovacka plus trosku krve:)tentokrat je to lepsi tti hvezdy..:) ()

honelnik

Zoberte jeden z "pokleslych B zanrov", nasrobujte donho herecku elitu, dajte spracovat reziserovi s nepopieratelnym estetickym citenim...diabol klope na dvere. Mame pred sebou maximalne fyzicky zazitok v megalomanskej produkcii a hereckym obsadenim, ktore zvoleny okrajovy zaner prenasa do mainstreamu. Min-sik Choi je pre mna ako clovek zahada, jeden z najlepsich hercov generacie a tipnem si, ze v koreji aj nalezita celebrita, si v pozicii kedy si moze dovolit vyberat, zvolil ulohu absolutneho monstra, krvou pohananeho diabla, pred ktorym sa aj Anton Chigurh krci v kute. Cakal som vselico, ale takyto hnus vzbuduzujuci portret masovaho vraha nie. V podstate je pre mna neuveritelne, ze tento isty clovek si vecer v klude a usmevom na tvari sadne za jeden stol s rodinou aby si povedali aky bol ich den...Za supera mu ovsem stoji nemenej schopny Byeong-heon Lee, ako pozostaly jednej z obeti, ktory ma vlastny plan ako nalozit s vrahom jeho snubenice. Jedina skoda pre Byeong-heona je, ze herecky na svojho rivala nema (to v podstate nikto) a cely film stoji v jeho tieni a nema sancu zaziarit...Na olymp revenge zanru, definovany Parkovou trilogiou, I Saw The Devil nedosiahne, kedze tema sa vycerpa niekde v polke filmu, a useknut 40 minut, nic by sa nestalo (nie, ze by film stihol pri svojej mastodontej stopazi nudit), ale perfektne formalne spracovanie a herecke vykony ho usadzuju nad vsetku konkurenciu s podobnym vekovym obmedzenim ( v tomto pripade asi 60+).....na reprizu sa urcite nepodujmem, kym nezabudnem o com to bolo... ()

theSaint

Tohle korejci umí! To jim jde a jsou v tom nepřekonatelní. Brutalita, která je otřesná, ale ovšem potřebná (narozdíl od jiných snímků) k tomu, aby divák pochopil, že vrah je skutečná zrůda a nezaslouží slitování. Tím pádem to ospravedlňuje (někdo by mohl protestovat) pomstu člověka, který mu chce vše 100x vrátit. Zkoumání, kam až obyčejný člověk může zajít. Posouvání hranic jedince, kterému vezmete vše tím nejhorším způsobem. Mstitel byl v mých očích hrdina každým coulem. Schvaloval jsem vše co podnikl a tajně jsem doufal, že při dalším setkání mu uštědří ještě větší bolest. Po skončení filmu nemáte pocit vítězství, stejně jako ho nemá hlavní hrdina- máte pocit zadostiučinění, které ve Vás zanechává hořkou stopu žalu a prázdnoty. ()

Omnislash

korejsky vynikajici a korejsky surove. pribeh neobvykleho reznika a touhou po pomste zaslepeneho detektiva, kteri si ve sve brutalite mohou vyborne konkurovat, ac kazdy pro ni maji jine duvody. ony dve hodiny mi utekly prekvapive rychle, ac tempo je spise pomalejsi. film rozhodne neni vhodny pro slabsi povahy ()

Gastovski

Další nekompromisní pomsta podávaná po jihokorejsku, která zatím opanovala vrchol tohoto žánru. Od začátku do konce tísnivá atmosféra, napětí vedoucí až ke zkolabování srdce a spousta brutálních nebo nelidských scén. Psychologie postav je prezentována par excellence, věřil jsem jim každý pohled, každý posunek. Když jsem viděl, co Mi-sik Choi předvádí, mohu říci, že jsem taky viděl ďábla. 100% ()

KOZEL84

That's the spirit!Samoúčelnosti bych asi hned říznul odpad,tohle bylo vtipně sadistické.Škoda že to u šikmon'ů tak nevyzní,protože od nich bych nic jiného než úchylárnu a krev (hafo krve) nečekal.No mstít se umí jak nikdo,Oldboy je v roli dokonalý,akorát je škoda,že mu to ten netypický hero dal,ve chvíli kdy už stejně neměl co ztratit,tak levně (jo no on ten Oldboy taky nebyl úplně blbej a pro účel filmu by mu zas nějaká náhoda blbě nahrála).To je hlína,když si to tu tak čtu a já bych chtěl ještě víc mučení ;)).Co jako?Na zmrdy zmrdsky.Se pak může divit,že ani nemá pocit zadostiučinění.Rozhodně stojí za vidění. ()

Helldo

Uvěřitelně bezprostřední a mrazivě surová podívaná, jež ne pouze tupě teží ze sugestivnosti příběhu a jednotlivých scén, ale je podpořena a podtržena i precizní audiovizuální stránkou. Mj. Byeong-heon Lee, Min-sik Choi znovu vyborní a s velkou dávkou jistoty se řadí k mému nejoblíbenějšímu na asijské scéně. Pořadí je ruce, nohy, hlava... ()

Platom

Kinematografie z Jižní Korei si ryzím způsobem osvojila téma pomsty a i díky tomuto snímku je dle mého názoru v tomto oboru naprostou špičkou. Působivý thriller s brutálními záběry, kterou jsou zpracovány tak precizně, že působí naprosto autentickým dojmem. Napětí vydrží takřka od začátku až do konce. Charaktery obou hlavních postav jsou zahrány bravurně (Min-sik-Choi po tomto filmu ve své domovině asi nebyl moc oblíbený). Hudba je místy příjemně loudavá, jindy správným způsobem podkreslí akční scénu a přidá na jejím celkovém dojmu. Jediné, co by se dalo vytknout a to nejen u tohoto snímku, ale i u mnoha dalších z Korejské produkce, je určitá překombinovanost. Určitě by se dalo udělat film, který by byl o něco více přímočařejší. Natahované závěry nejednou obsahují zbytečné scény, které prodlužují celkovou délku filmu a leč je divák šokovaný z obrazů, jež se před ním promítají, tu a tam je to spíše rušivý element, díky kterému opadá napětí, popřípadě nastávají "WTF" momenty, jež ubírají do té doby skvěle zpracované podívané na autentičnosti a reálnosti. Na každý pád... zde to naštěstí tolik nevadilo. ()

Matli

Hoooodně silné 4 hvězdičky. O žádného ''ďábla'' vlastně nejde, ještě, že tak. Takto natočená pomsta zavražděné manželky se jen tak nevidí, Hollywood se může jít zahrabat a jihokorejcům dávám palec nahoru (opět). Dějově promyšlené do celkem důležitých detajlů a krvavé scény jsou mazec, občas to byla síla i na mě, ale na druhou stranu to nebylo nic přehnaného, to se prostě musí vidět. 84% ()

Radek.SCH

Doteď jsem myslel, že dějově naprosto vykonstruované filmy jsou schopni točit jen v Hollywoodu. Korejci je už hodně rychle dohánějí. Dvě a půl hodiny je sakra přestřelená stopáž. Přitom stále se opakující motiv chytit a pustit, chytit a pustit by se dal hodně zkrátit. Pomsta na rodině, kdy se v celém Soulu nenajde ani jeden policajt, který by tam byl dřív než kriminálka, je snad vrchol všeho. A ne, to jsem vlastně ještě zapomněl na scénu, která následuje po vyražení bočních dveří auta. A samozřejmě nemůžu opomenout na konec, který je naprosto debilní (proč je sakra zavolal??) Byl by to dobrý film, kdyby se hodina vypustila a přestalo se překombinovávat. - 50 % ()

matini

Po první půlhodině jsem si říkala, o čem ten film vlastně bude, když už ho našel. Jenomže když jsem myslela, že už se nemůže nic odehrát, tak se příběh teprve rozehrál. Příběh pomsty ve kterém chvílemi není poznat kdo je vítězem a kdo poraženým. ()

mourinho

Jó, tak tady se Korea skutečně vytáhla. Drsné drama o jednom psychopatickém vrahovi, jemuž je v patách pomstou posedlý přítel jedné z obětí. Scénář docela jednoduchý, chtělo by se říct, jenže ona pomsta nedopadla zas až tak úplně podle představ.....Skvělý vizuál a dramatičnost příběhu nedávají divákovi vydechnout a moje hodnocení se už opravdu hodně blíží plnému počtu hvězdiček. Jen ještě jedno malé varování - jedná se o hodně krutý a násilný film, tak bacha. ()

GOREGASM

Korejská variace na... můžu si to dovolit říci? ... SEDM?!? Je to samozřejmě mírně přehnané tvrzení, ale s legendou Davida Finchera nemá film Ji - woon Kima společné jen téma sériového vraha, ale především nekompromisní hru s divákem, kterému se zde zjeví leckteré mrazivé obrazy, které si všichni uchováváme v těch nejtemnějších zákoutích šedé kůry mozkové. Scénář se sice místy pouští na samou hranu a místy ji možná i překračuje, přesto smekám. Podobnou tvůrčí odvahu měl v Hollywoodu naposledy možná právě Fincher a Ji - woon Kim své řemeslo zvládá způsobem, který ve mě probouzí obrovský zájem o tvorbu nejen jeho samotného. I Saw the Devil je nekompromisní a na samé hranici tolerovatelné brutality se pohybující thrillerový klenot, který se v mé zlaté edici žánru řadí s hlavou vztyčenou ihned vedle SEDM, MLČENÍ JEHŇÁTEK a HANNIBALA. 100% P.S. Doufám, že Min sik Choi za svůj výkon bestiálního soiopata dostal co proto :-) ()

mackey

Film bez závažnějšího zakolísání, ideálně skloubená porce násilí/akce + nějaká ta taškařice. Od začátku až do konce jsem se ani chvíli nenudil a subjektivně mi stopáž přišla poloviční. Jižní Koreu mám hodně rád, ač jsem zatím políben spíš válečnou tématikou. Nevím, jak to tam dělaj, ale jejich styl mi prostě sedí. Ačkoliv chápu i ty, kterým vadí místy přehnaná sentimentalita, případně nerozlišitelná hranice mezi thrillerem a parodií (nechtěnou?). Musím co nejdřív napravit zbývající JK resty. ()

Hapretor

Film sám o sobě není bůhví jaký skvost. Však dávám 4 *, protože pokud jsem viděl podobný moralisticky pojatý počin s filozofickým zázemím, kde divák si musí spoustu věcí domyslet, musí i odhadnout záměr hlavních postav, a bylo to z Korei, Japonska či Vietnamu, či podobné země, vyšla z toho více méně nezáživná slátanina nesrozumitelně poskládaných myšlenek, ze kterých jsem byl akorát tak nas...., že na konci filmu vlastně nevím, o co mělo jít. Tady je to úplně jiné. Vím, o co šlo, můžu si vše krásně dovymyslet, přičemž konec mi byl jasný, děj srozumitelný, a také, světe div se, akční a zábavný, přes jeho brutalitu, která také má svou roli. Ale neřekl bych, že je to film jen pro slabé povahy, poněvadž násilí není tak kruté, jak sem očekával na základě popisku. V gore hororu slabota, ve filozoficko-moralisticko-šikmookém díle jednoznačně to nejlepší, co jsem v daném žánru viděl. ()

Puol

Aj napriek na môj vkus až príliš naturalistickým scénam som bol filmom nadšený. Najmä postava Min-sk Choia (toho chlapa som ešte nevidel v zlom filme!) a jej stvárnenie je brilantné. Prekvapí aj humor vo chvíľach, kedy by som ho určite nečakal. ()

agassi68

Min-sik Choi je borec, ktorý pozdvihne úroveň asi každého filmu. Preto 4*. Inak je to predlhé, zbytočne naťahované a v konečnom dôsledku bez správnej pointy. Prísť mne do rúk tak mu spravím aspoň to, čo robia ruskí zbohatlíci bomžom.. ()

Doomedx

Ne-hollywoodský, silný, surový, krutý, brutální, krvavý, šokující temný thriller s nevšedním příbehem. Tak by šlo ve zkratce definovat Akmareul boattda. Našlo by se tam pár vad, jako například delší stopáž popř. občasné nelogické kroky postav. Určitě to není film pro všechny, ale kvůli silnému konci a příbehu, který se Vám celou dobu snaží říct tu nejdůležitějsí věc a tou je POINTA celého filmu, kterou prostě spousta lidí nepochopí popř. nechce pochopit - musím dát 90% ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“