Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

kukentipla

O čem to je? Hlavní hrdina pátrá po bestiálním vrahovy manželky.... Co já NATO? Tandem Ji-un Kim - Byeong - heon Lee mě totálně rozštípal dokalým Bittersweet Life (topka) a i tentokrát jsem se královsky bavil. První polovina filmu je zabalena v temném depresivním hávu, zatímco druhá se nese v duchu odplaty. Obě části pak spojuje nadmíra brutality a výtečné herecké výkony ústředního dua . Výsledkem je pak nadprůměrná podívaná o lidské odplatě, která posouvá rčení: oko za oko zub za zub dál. ()

Strike

Pomsta na asijský způsob - všude ve světě by to končilo kulkou v hlavě(ne tou Johna Woo), ale zde se brutálnímu trýznění (nejen záporáka) meze nekladou. Chvílema opravdu bolestivé sledování - nic pro citlivky. Jinak filmově a herecky výtečné. Možná o 15 minut delší než by bylo záhodno.9/10 ()

Sundance23

Jen zřídka se rozhodnu pro nějaký korejský film ale tohle byla trefa do černého,famozní psychopat,dusná atmosféra s které mi bylo chvílemi až nevolno což se mi téměř vůbec nestává.Už teď je jasné že chci vidět další Kimuv film a je z čeho vybírat. ()

Psice

Ústředním tématem filmu je pomsta – na rozdíl od Chan-wook Parkovy trilogie o pomstě tomuhle ale cosi chybí. Prvním problémem je zbytečně dlouhá stopáž – v prvních dvaceti minutách se odehraje hlavní zápletka a pak už si člověk říká, co se ještě může v tom zbývajícím čase přihodit. Následuje pomsta (jak jinak) – ale tak rozvleklá, že když člověk usne v té záplavě krve a násilí, není se čemu divit. Příběh je napěchován přemírou násilí a překvapí jenom několik scén - zajímavé jsou hlavně ty závěrečné, kdy se „štěstí obrátí“ a trumfy v rukou drží masový vrah Kyung-chul. Filmu však chybí nejen větší gradace, ale i hlubší myšlenka a propracovanost, se kterými umí velice dobře zacházet již zmiňovaný Chan-wook Park. Za klady filmu považuji přesvědčivý herecký výkon, který zde předvedl Min-sik Choi (Nebohá paní Pomsta, Old Boy). Druhé plus dávám za černý humor, kterým byl film sem tam proložen - škoda jen, že se s ním tolik šetřilo. Osobně mi práce režiséra vyhovuje spíš v poloze mysteriózních příběhů (A Tale of Two Sisters). ()

poet

No asi všetci vieme kto je odborník na filmy o pomste v Južnej Kórei :D...A nie je to Ji-un Kim. Možno som čakal niečo menej priamočiare a nejaké väčšie prekvapenie ako len hromadenie brutalít a násila. Samozrejme nemam absolútne žiadne výhrady k herectvu masového vraha v podaní Min-sik Choia, ktorý už v Oldboyovi dokázal že patrí medzi elitu.Určite neodporúčam na romantický večer s priateľkou:D... Kto chce ale vidieť niečo čo dokáže šokovať tak je na tej správnej adrese. ()

wampire23

Skvele zrežírovaný, natočený a zahraný thriller o pomste. Avšak na Parkovu trilógiu o pomste sa to nehrabe. Stopáž je zbytočne natiahnutá, scény mi prídu málo brutálne na Kóreu (čudujem sa komentárom mnohých o naturalistickom a explicitnom násilí- to ste toho potom videli ešte málo). Veľkým plusom je samotný úvod a záver, ktoré sú geniálne. Takisto hlavné postavy boli veľmi dobre vybrané. Najmä môj obľúbený Min-sik Choi (avšak na úspech v Oldboyovi sa to nehrabe). Takto tu máme 2 a polhodinovú cestu k pomste v kórejskom duchu, ktorá fanúšikov neurazí, ale ich ani nevytrhne z kresiel. ()

bolan

Hodně surovej thriller, kterej mě překvapil menší absencí korejského patosu a celkového naivního asijského přehrávání, kvůli kterému nemám tuto scénu příliš v oblibě. Další plusový body za to, že film není určen pouze pro fandy audiovizuálního násilí a má to svůj koncept. ()

cskomando

Výborný psychicko/hororový film o vykonání drsné pomstě či odplatě. Krve tu není nouze ba naopak stříká kde to jen jde i nějaká ta hlava se najde. Jeden z mála, kde se konečně happy endu nedočkáme. ()

Geller

Naturalistický snímek, ve kterém se náchází několik scénáristických podivností. Vše ale nahrazuje jeho nekompromistnost vůči divákovi. Pohybovat se to na větší hranici celkové uvěřitelnosti byl bych spokojenější. ()

BlackHood

Lol, tak to bylo brutální, surové, drsné, kruté, sadistické, smutné, hnusné, odporné a zdlouhavé. Ale alespoň tam byla nějaká akce, ale ten film je zlý jak ďábel.... Strašidelnost 0/4 Brutalita 2/4 ()

embecka

Teda. že by ma to nejako významne dostalo do kolien, to povedať nemôžem. Násilie som očakávala, bola som naň pripravená a ono, čím viac podobných vecí človek vidí, tým je akosi viac otužilý. Témy pomsty (aj tej kruto krutej najkrutejšej) veľmi môžem, tak som sa tešila, aký pomstychtivec vystúpi na scénu. No pomstychtivec nemá mať súcit. Aspoň v kórejských dielach určite nie. Málo metaforické, málo scenáristické, zbytočne natiahnuté. Takže asi takto. ()

Blue.Shark

Atmosferický thriller, který pracuje se zajímavou variací na téma odplaty a se slušnými gore scénami.. Nejděsivější je na něm asi fakt, že člověk může potkat magora vážně úplně všude. Vcelku mi sedla delší stopáž, která dala prostor pro zamýšlení se nad momentální situací a často výrazně zhutnila atmosféru, protože postavy zkrátka nikam nespěchají a mají i více času na to, aby se chovaly přiměřeně logicky. Příjemné překvapení. ()

M1k9

Krásné mladé asiatky to mají těžké.... Žánrová legenda, která podobně jako některé jiné asijské filmy přidává filozofickou nádstavbu. 9/10 ()

Klajnik

Sériový vrah rozsekal na kusy ženu tajného agenta, který se rozhodl, že maniaka dopadne, zbije ho jak psa a nechá být. Psychopat se probudí, někam odjede a agent si ho opět najde a ztříská ho znova. Vrah musí trpět znovu a znovu. Námět je to dobrý, ale zpracování průměrné. Dějově to moc do hloubky nejde. Nečekejte náhled do mysli psychopata ani tíhu zármutku a zlobu. Nečekejte hru na kočku a myš, kde se karty mohou kdykoliv obrátit. Nejde o příběh monstra, které stvoří další monstrum. Spíš jde jen o film, kde jeden čong zbůsobuje bolest druhému a dějově se to odvíjí tak, jak by divák očekával. Alespoň, že se nešetří s násilím. Od 80% filmu očekávám však víc - hlubší děj a vyšší kvality vizuální stránky věci. To jsem nedostal a tedy si myslím i, že název filmu je poněkud přestřelený. ()

Flopik

Kórejci to vedia naozaj skvelo.Drsný film ktorý vás vtiahne a nepustí. Byeong sa vydáva na cestu pomsty potom čo mu sériový vrah brutálne zabije ženu. Príbeh je skvelý a po hororovej stránke to nešetrilo, nebolo toho tak veľa vzhľadom k dĺžke ale vraždenie bolo brutálne tak isto ako aj iné veci. Páčilo sa mi aj ako sa hlavný hrdina musel stať "beštiou" aby dostal beštiu. Celkový koniec som dúfal nejaké to mučenie, avšak páčil sa mi aj tento nakoľko to krásne odzrkadlilo, že vraha síce zabil avšak šťastiu sa nedočkal. Herecky skvelé. Odporúčam, rozhodne to má muchy a je to dlhšie ako by bolo treba ale ja som teda bavil. Naozaj drsný film, kde na konci nebudete odchádzať veselí. ()

Vlče

Ji-un Kimův nový film se zabývá pro korejskou současnou kinematografii poměrně častým tématem pomsty, ale narozdíl třeba od Parkovy trilogie tak činí velice přímočaře a do výsledné rovnice přidává také motiv sériových vrahů. Z Ji-un Kimovi filmografie jsem viděl zatím jen precizní "A Bittersweet Life", stylizovanou gangsterku a už od prvních chvil je jasné, že i tentokrát se nechává režisér velmi inspirovat západní kinematografií. "I Saw The Devil" je však o poznání drsnější, mnohem přímočařejší (mě osobně se zdá film inspirovaný i exploitation horory a thrillery ze 70. let) a staví na souboji obou hlavních postav. Ty bohužel vyznívají jaksi prázdně, pouze záporák (v podání opět výborně hrajícího Min-sik Choie) v několika scénách dostává zvláštní (a občas až komické) rysy. Násilí je groteskní a většinou slouží svému účelu, téměř nikdy není samoúčelné i když je ho oproti podobným filmům ze západu opravdu dost. Ve finále však film i přes svoje klady tahne dolů přílišná délka, plochý a přímočarý scénář a především postavy, ze kterých herci prostě už více vyždímat nemohou. *** ()

Martyr

Niekto to ma a niekto to proste nema. Pochopit obrazky, ktore vam Ji-un Kim ponuka na platne prostrednictvom kamery a vidiet, ze by sa z nich dali urobit obrazy alebo majstrovske fotky asi nie je take jednoduche. Dokonala kamera s precizne odmakanou uz klasickou klasikou v pozadi dava uz od zaciatku tusit, ze tu o priemere nebude reci. Pomsta po korejsky je namet na ktory cakam dlho od cias Lady Vengeance a Oldboya a niecim mi dokonca trilogiu aj pripomina. Min-Sik Choi je ako diabol tak dokonaly, ze zacinam rozmyslat ci to hral alebo nie. Tvrdi sa o nom, ze je buhdista ako remen ale ak je oblubena herecka uloha budhistu valat sa v kazdom filme v krvi ako prasa na zabijacke a budha s tym nema problem, zacnem verit aj ja. Cistych five to asi nie je kvoli stopazi, druhej polovici a koncu, ktory je zbytocne romanticky ale ja ich dam uz len kvoli hereckym vykonom. Min-sik Choi >Javier Bardem ako Chigurh. Niekedy som mal naozaj pocit, ze "som videl diabla" ()

jorgus

do pulky bavilo, pak to byli jen stripky, ktere me zaujali..Min-sik Choi jako vzdy perfektni, veril jsem mu to na sto procent:)jen nejak bez nadhodnoty,obycejna pronasledovacka plus trosku krve:)tentokrat je to lepsi tti hvezdy..:) ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“