Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

Maynard.

Hmm, tak tohle bylo ujetý už celkem nad mý choutky... Jako začátek filmu skvělej. Pátrání po šíleným vrahovi, krapet odlišným (mimozákonným) způsobem. To sem se do toho hodně zažral. Jenomže jakmile začla hra na kočku s myší, tak se to zvrhlo v podivnost. Opět celkem hodně brutální záběry, ale docela sem to dal. Horor to je v tom, že se neboíš, ale že tam sou hnusný záběry. Ke konci filmu už se stupňovala hranice stupiditnosti a já se začal krapet nudit. Takže kdyby to bylo o 45 minut kratší, užil bych si víc... ()

DavidS.

To, na co běžný film potřebuje celou stopáž, odvyprávějí Jihokorejci ve třiceti minutách, aby si další dvě hodiny mohli zběsile a po svém pokračovat...Tam, kde se obvykle odvrátí objektiv kamery nebo přijde milosrdný střih, se tady nekompromisně pokračuje...A jako vždy hrátky se samotným žánrem a k tomu formální, herecká i hudební symbióza... ()

Spike23

Na něco takového jsem čekal už od Death Sentence s Kevinem Baconem, ale zarazilo mě, že se od té doby první kvalitní dílo s podobnou tématikou objevilo až v jihokorejské tvorbě ( kterou mimochodem mám v poslední době stále radši a je dost čím dál tím lepší ). Kde se to v těch Korejcích bere, to mě zarazilo ještě víc, ostatně nedokážu si představit, jak by tohle chtěli natočit někde v Hollywoodu a co by z toho nakonec vzniklo. Rozhodování nad finálním hodnocením bylo však pro mě velice obtížné. Jde totiž na první pohled vidět, že je to natočeno bez jediné chyby, přesně jak si to nejspíš režisér představoval, ale něco mi tomu prostě chybělo. Na to, že délka je přes 2 hodiny se mi v některých chvílích začínal dostavovat stereotyp, příběh začínal být stále jedno a to samé, čím více se blížil ke konci a i když závěr byl podle mého téměř nejlepší, jaký si momentálně dokážu představit, je to ve výsledku pouze několik minut z celku, kde všechno probíhalo přesně podle osnovy, bez jediné změny a jakési ''jiskry'', kterou film postrádá. Nijak jinak mě asi nenapadá vysvětlení pro závěrečný verdikt, jen ten pocit mi nedovolil dát plný počet. Každopádně film moc doporučuji, jedná se rozhodně o jeden z nejlepších thrillerů posledních let a myslím, že Hollywood s jeho nynější kvalitou by si z něj měl vzít příklad. ()

jondoe

Nikdy nebudem fanusik azijskych filmov to mi je jasne. Najvacsia slabina azijskych filmov su podla mna nedoveryhodne scenare, ktore dokazu v sekunde zabit dobre rozbiehajuci sa film. A tento film je toho jasnym prikladom. Pristupoval som k nemu z nie moc velkym ocakavanim, ale musim uznat ze zaciatok filmu ma fakt fakticky neskutocne zaujal a ja som som sa fakt tesil, ze konecne uvidim nejaky fakt kvalitny film o bestialnom seriovom vrahovi. Bohuzial scenarista opat popustil uzdu svojej fantazie a z dobre vyzerajuceho thrilleru sa vyrobil nelogicku a za vlasy poriadne pritiahnutu hru mezi policajtom a vrahom v ktorej je dopredu jasne ze sa musi vymknut spod kontroly. Nastastie reziser je velmi zrucny a dokaze divaka aj napriek tejto scenaristyckej blbosti udrzat pri obrazovke az do konca aj ked dlzka filmu je trosku prestrelena. A este treba priznat, ze aj ked azijske herectvo neobdivujem ( cest vinimkam ), tak predstavitel vraha Min-sik Choi je jeden z najvacsich tahunov celeho film a dost dobre mu sekunduje aj jeho naprotivok Byeong - heon Lee. Takze hlavne za nich a za rezisera pridavam tretiu hviezdicku. ()

Lukoboss

Sice ne špatná podívaná, ale rozhodně stojí někde na rozhraní toho lepšího a průměru. Je potřeba říct, že je to sice korejskej film, přesto ale obsahuje několik "amerických filmových absurdit", který kazí celkovej dojem. Nebýt toho, bylo by to minimálně za 4 hvězdy, takhle je to tak nějak 3 - 3,5/5, jinak to nejde. Naturalismu je plno, kam se divák podívá, tam stříká nekompromisně krev, a nakonec je jedna zcela důležitá věc: jestliže vám někdo hrábně na ženu, nezbývá než říct: "Remember this. It is going to be more terrible." aneb pomsta bude sladká! ()

Chipsonator

Velice záživný film. I přesto že film má téměř dvě a půl hodiny tak utíká neskutečně rychle, jelikož se ve filmu neustále něco děje. Snímek Akmareul boattda je krásně brutální záležitostí kde tvůrci na krvi ani rozkrájených tělech nešetřily a to je kurva dobře, protože takových brutálních scén jsem snad neviděl ani v sérii Saw! Příběh o tom jak se jeden šikmej mstí druhému šikmému který mu rozřezal lásku, je neuvěřitelně výživný a svižný a vy se jen těšíte na další krvavou konfrontaci. Co se týče hlavních dvou rolí tedy mstitele a sériového magora tak oba dva páni herci si své roli opravdu dávají a hrají jako ďábli. A ta hudba! Ďábelská! Až jsem měl chlupy aj na vajcách vzhůru k oblakům když gradovalo finále a do toho hrál ten parádí soundtrack! Jen tedy škoda že občas logika poměrně pokulhávala, takže pátá hvězdička jen tak, tak utekla ale i tak na tenhle krvák budu s láskou vzpomínat.....protože já miluji krev! 87,5% ()

klukluka

Měl jsem z toho hrozně rozporuplné pocity. Snad nikdy se mi žádnej film tak líbil i nelíbil, líbil, nelíbil, líbil... takhle furt dokola. Začátek super - ta jízda v autě byla podmanivá, pak naturalisticky ztvárněnej útok vraha kladivem, pak nelítostná porcovačka, otázky kdo to je, proč to dělá, otec zabité holky policajt - asi msta (?), pak první zklamání, že to má být jen "obyčejnej" úchyl, pak první rozčarování, že otec policajt ukáže prstem na 4 pošuky, kteří TO už udělali (??? co teda dělají na svobodě???), pak hledání pachatele, nesmysly typu prstýnku objevenýho na první dobrou, balvanu ve skleníku, rvačky jak z ninja filmu, další a další nesmysly jako třeba ampule, kterou lze vytlačit jen při pořádné sračce, taxíku, ve kterým se jak z udělání potkají dva vrazi, plánovanýho setkání dvou nebezpečných úchyláků v domě, do kterého přišel jeden z nich teprve o den dříve (jak to ten druhej věděl, kde má toho kámoše hledat?) atd. atp., ale taky super zvraty, jak říkám, fakt rozporuplnej diváckej zážitek, proto jen (??) za tři, klidně mohlo být i pět, ale taky jen jedna, prostě béčko s prvotřídními nápady. Každopádně zajímavý :) ()

Torako.chan

Bylo to dost brutální, ale jako obvykle budu hodnotit vysoko, stojí to za to. Výkon obou protagonistů Min-sik Choi a Byeong-heon Lee byl parádní. Sice vcelku nechutná, ovšem úžasná podívaná. ()

hEmy_

Stejně jako umí Korejci točit filmy nejpoetičtější (Ki-duk Kim), nejromantičtější (A moment to remember), či jen prostě "pretty fucked up" (Parasite, The Handmaiden), nedělá jim problém natočit ani nejvíc sick variaci na Johna Wicka (a to ještě předtím, než filmy s Wickem vznikly!). Pět hvězd nedám jen proto, že mi vadily logické chyby typu: ztratil se mi vrah, který ví, že po něm jdu, zná moji rodinu/přátele a ještě mi zavolá, aby mi explicitně sdělil, že se mi chystá pomstít... LOGICKY proto půjdu navštívit do nemocnice jeho bývalého komplice (který vůbec netuší, co se děje), abych se ho zeptal, kde by se jeho kamarád mohl aktuálně nacházet. Proč se starat o příbuzné, right? Zároveň nerozumím, jak dokáže obyčejný smrtelník současně řídit auto ve městě, ujet celému policejnímu sboru a přitom se nenechat zabít příčetným, nožem ozbrojeným vrahem, který sedí vedle něj, nebo na něm). ()

bradl3y

Může obsahovat spoilery! Ano, Ji-un Kim se občas nechal trochu unést a některé scény jsou mírně přehnané (popravdě, kdo z vás se nesmál, když Kim Soo-hyeon udělal ze zmláceného úchyla klauna?), ale vcelku o nic nejde a film tím nijak netrpí. Lee je drsňák a tvrdý hoch, co se nebojí plakat dokonce ani před úhlavním nepřítelem, ale má krásné průzračné slzy a emoce mu věříte! Choiův přítel je úplný McGuffin - popravdě jeho příběh je daleko zajímavější - jak se dostal ke svému koníčku? Co jeho přítelkyně? Je stejně zvrhlá? A ta děvčata? O co šlo? A nakonec samotný Choi: ďábelský a šílený. ()

Holina

Je to pořád asijská hustopečeť, ale tak nějak jsem čekal více. Zdálo se mi, že propracování postav lehce hapruje, zejména nevím co si myslet o hlavním rekovi, který dokonce občas něco posere, což působí rušivě. Pokud se odprostíte od komentářů, které přirovnávají film k Parkerově trilogii (což je sice trefné, ale Parkerovi film nesahá ani po ostruhy na patách, jak zpracováním tak scénářem), budete se zřejmě bavit. Nic pro slabé povahy, to řikám rovnou. ()

kedl

Po SEDM, nejlepší film ve svém žánru, jen doufám že se toho nechopí nějaký hollywoodský řezník a nebude z toho další zbytečný remake. Co se týče filmu samotného ...odpudivé, zvrácené, brutální. ....další z mnoha filmů o pomstě, hledání, porozumění...skvělé herecké výkony i režie, není co vytknout. ()

Brhlis

Při některých scénách se mi místy dělalo opravdu špatně, hlavně záběr na řezání achilovky nebyl zrovna příjemný. Krutý film se surově natočeným násilím. Nedoporučuji slabším povahám. Na druhou stranu se z filmařského hlediska nedá najít žádná slabina. Excelentní herectví hlavních protivníků, výborný soundtrack, scénář i režie. Škoda té přemíry brutality, jinak bych dal určitě plný počet. 80% ()

Hanys_

Když Kim Soo Hyienovi na začátku "serial killer" odstraní přítelknyni, je hlavní hrdina nucen najít si jiného kamaráda na hraní. Kyinug Chul ale nebude moc rád....Dost netradiční (taky to jsou korejci sakra) a brutální thriller o věčné pomstě a otázce jestli oko za oko může vůbec zalepit šrámy na duši. Korejci se tentokrát (zase) činili a výsledkem je aspirant na thriller roku. 9/10 ()

Junglista

Korejci se nemazlej s vyobrazením toho, jak by asi reagoval pomstou zaslepenej člověk. Krev stříká, achillovky se přetínaj, úsměvy se natrhávaj. Ale neni to žádnej primitivní slasher. Všechno co se tu stane má svoje opodstatnění a nejednou sem se přistih u toho, že bych to v rámci pomsty hnal eště mnohem dál. Dokonale sem se vcítil do hlavní postavy a to se mi už dlouho nestalo. Min-sik Choi předved ukázkovýho psychopatickýho grázla. A načasování konce nemá chybu. Jediná malá vada na kráse je zdlouhavost, 2 hodinky by stačily. Ale to je nepodstatnej detail, tenhle film u mě vyvolal spoustu emocí a tak to má bejt. ()

Corpsegrinder

Jeden z nejlepších korejskejch thrillerů jaký jsem kdy viděl. Originální souboj mezi sériovým vrahem a klaďasem kdy je záporák celkem zábavně terorizovanej od půlky filmu. Do toho naprosto super scéna v taxíku nebo nepěkný zrušení achilovky. Spokojenost. ()

Ixbalanke

Nejdřív mě na filmu zaujala zajímavá kamera, proto jsem si říkala, že ten film dokoukám i přes nechutnou řežbu na začátku. Pořád jsem čekala na nějakou myšlenku. Už kvůli tomu názvu filmu. Ale jediný, čeho jsem se dočkala, byly pocity pomsty a smutek ze smrti blízké osoby. Opravdu si nejsem jistá, jestli naturalistické a velmi realistické vraždění a řezání jsou věci, které očekávám od dobrého filmu. ()

dormouse

Přemíra násilí vzbuzuje myšlenku, zdali není nemorální podobné filmy točit, navíc divák se chtě nechtě ztotožní s "kladným" vrahem-mstitelem, což je také nebezpečné. Kulhající logika, překombinovaný děj a potoky krve. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“