Arthur

Arthur

Arthur: Ťažký život milionára

Romantický / Komedie

USA, 2011, 105 min

Lol, co filmaře přimělo k tomu tento film natočit absolutně nechápu. Jedná se o absolutní patlaninu s nepřesvědčivými výkony a tupými dějovými zvraty. Ale bylo to alespoň trošku vtipné...41%(3.5.2013)

Arthur je nepředstavitelně bohatý, nepraktický, štědrý, rozhazovačný a dobromyslný excentrický bohém se slabostí pro náhodné známosti a alkohol, co odmítá dospět. S tím vším má být brzy konec. Jeho matka ho chce oženit a tak trochu ho nasměrovat k zodpovědnosti. Našla mu už i bohatou nevěstu, a pokud si ji nevezme, tak ho vydědí. Jemu se však do sňatku z rozumu ani trochu nechce. Ne že by jeho vyvolená proti jeho vůli, kterou ostatně moc dobře zná, nebyla dostatečně atraktivní, ale nic ho k ní nepojí. A navíc, dívku svého srdce už potkal. Cílem produkujícího Russella Branda, který se ujal hlavní role, bylo natočit vyzrálou komedii s inteligentním humorem. Všechna čest, že se tomuhle týpkovi podařilo nevpustit za celou dobu do filmu nic z oblasti hrubozrnného nebo fekálního humoru. Divák, který tohle očekával, musel být mile překvapený, že film hraje více na city a prozření boháče, pro kterého je nedozírné bohatství spíše na obtíž. Trochu neústrojně pak působí zakomponování vážnějšího tématu, jako je alkoholismus, kterému nenápadně hlavní hrdina podléhá, ale to takovým způsobem, až je to v ději na překážku. Děj rozhodně není kompaktní. Režíroval televizní specialista Jason Winer, občas je znát inklinace k epizodnímu způsobu vyprávění. A teď přijde to nejhlavnější. V záhlaví filmu se uvádí, že se jedná o komedii. Vtipy tvoří sotva pětinu filmu a především je to ve scénách se sexy snoubenkou, kterou ztvárnila rajcovní Jennifer Garner. Mimo tyhle scény si vtipné nebo humorné situace daly více či méně pohov a představte si, že to vůbec nevadilo. Film totiž na humor nesází, ale jde mu o sympatie k Arthurovi. Russell Brand dokazuje, že je velmi dobrý ve střídání hereckých poloh, a ačkoliv s ním ve filmu hraje Hellen Mirren nebo Nick Nolte, tedy zkušenost sama, tak jeho přirozené herectví mělo pro mě větší váhu, ačkoliv i ostatní herecké party byly fajn. Winer netlačí na pilu a nechává film postupně zrát s hlavním hrdinou. Jeho osud začne být postupně citlivě podávaný a skoro se zapomnělo, že film vlastně měl být humorný. Humor však absentuje i ve scénách, kdy se Arthur uchází o práci a chce se konfrontovat se společností jinak, než jen svým bohatstvím. Je však zřejmé, že tyto scény měly být vtipné, ale mně přišly, že tam byly spíše jen přidané s ambicemi vymáčknout z nich něco k zasmání, což se nakonec ukázalo jako lichá snaha. Vyšlo však z toho v globálu příjemně svébytné dílko, kterému nechybí zralý pohled na boháče s citlivou duší romantika. Takže vlastně místo komedie, tady máme emocionálně pojatou romantickou pohádku ze současnosti pro dospělé, při které si víc divák zaslzí než se zasměje. Mé hodnocení: 80%(26.8.2014)

Až tolik jsem nečekal kvůli nenačervenalému hodnocení, ale po zhlédnutí mě to poměrně překvapilo. Film mi příjemně uběhl, bavil jsem se celou dobu, ale dokáže i nečekaně rozesmutnět. Russella Branda jsem viděl poprvé a vůbec mi nevadil, je to docela sympaťák.(14.8.2012)

• Rex Mundi

Vzhľadom na obsah príliš dlhá tuctová romantická komédia, napriek už typickej totálnej predvídateľnosti som to však vydržala, čo je dobré znamenie :-) Lebo čím ďalej, tým viac takýchto filmov zostáva nedopozeraných - v tomto prípade Russellovi Brandovi výdatne pomohli Helen Mirren a Luis Guzmán.(27.8.2011)

Překvapivě dobrá komedie. Z Russela Branda jsem měl (vzhledem k filmům, kterém jsem s ním doteď viděl, myslím, že oprávněný) strach, ale zbytečně. Nejvíce se mi líbily slovní přestřelky mezi Arthurem a sarkastickou chůvou v podání Helen Mirren, ovšem vtipných momentů bylo mnohem více. Díkybohu za ně. Bez obav můžu napsat, že jsem se bavil od začátku do konce, který sice nebyl překvapivý, ale co byste chtěli od pohádky o napravení zhýralého alkoholika miliardáře.(19.3.2013)