Chcete vědět, jestli je možné prolézt sqashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu? To vše zjistíte ve filmu Největší z Čechů.

Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů. Ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, do metropole českých rekordů a kuriozit, kam je zavolal šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš). Agentura má totiž jeden problém. Často se o ní a jejích rekordmanech mluví, ale nikdo to nebere vážně. A tak se rozhodnou najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku bláznů a magorů, pouťové atrakce. Šéf Agentury má pro naše filmaře tři čtvrtě miliónu v hotovosti, jako zálohu na natáčení, což je tak významný argument, že další debata je celkem zbytečná. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, co dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný patrně na světě neumí. K utahané tvůrčí trojici se přidává sebevědomá zvukařka (Johana Švarcová), studentka FAMU, která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ začátky. Jak tohle všechno skončí? Dotočí spolu tenhle film a pomůžou změnit obraz Agentury? Odhodlají se ještě někdy dělat to, v čem vidí skutečně smysl? A o čem bude jejich příští film? (oficiální text distributora)

tranquill

Příjemné překvapení. Hraný dokument nám přiblíží nejen filmařské řemeslo, ale i skutečné rekordmany z různých prapodivných oborů. A protože je to okořeněno dohranými gagy a já, který v oblibě dokumenty nemám, jsem se dobře bavil, je hodnocení odpovídající :-) ()

Schlierkamp

Český komediální film, jenž se věnuje natáčení dokumentu o lidech, kteří jsou výjimeční v rozličných činnostech, a jejich umění je zapsáno v České knize rekordů. Film je úzce spjatý s městem Pelhřimov, neboť právě tam sídlí organizace věnující se těmto záležitostem a předseda této agentury I. Bareš nabídl tuto zajímavou práci režisérovi J. Pleslovi, jenž nedostal státní příspěvek na svůj vlastní projekt a musel proto vzít zavděk touto netradiční zakázkou. Vedle umělecky založeného, avšak divácky nepříliš úspěšného režiséra tvořil filmový štáb kameraman, depresivní alkoholik J. Vyorálek s podivným účesem, produkční S. Babčáková a zvukařka J. Švarcová. V rolích bizarních rekordmanů se objevili známí herci (tvůrce slámových dekorací I. Chmela, popíječ lahváčů pod vodou M. Taclík, sběratel čtyřlístků M. Myšička, potápeč D. Švehlík) anebo, v případě nemožnosti nahrazení osob s výjimečným nadáním herci, skuteční držitelé rekordů. V několika okamžicích se zdálo, že svérázný filmový štáb předhání podivíny s rekordy ve výstřednostech. Režisér R. Sedláček si nedělal hlavu s honosným ukončením filmu, neboť pelhřimovskému sponzorovi dokumentu jednoduše došly peníze. Přesto je Sedláčkovo dílo svým netypickým stylem sympatické a hlavně zábavné. Závěrečnou tečku filmu o hrdinech, jež mají svůj svět, obstaral Wabi Daněk s jeho hitem Outsider waltz. ()

bakeero

Mě to zkrátka sedlo a nebál bych se označit tenhle film za svojí srdcovku. Filmařské peripetie v CZ prostředí a rozhodně zajímavé typy, které se vším tím marastem klestí, protože je zkrátka jejich řemeslo baví. Mimo jiné… :-) ()

Tamten

Do poliviny filmu si říkáte, jestli tohle už má být ono, nebo jestli je to jen nějaký podivný rozvleklý úvod. Když pochopíte, že to už jako je ten film, přemýšlíte, jestli je za tím nějaká hlubší myšlenka nebo ne. A pak je film u konce a u tohoto přemýšlení zůstane. Těžko říci, co tím tvůrci mysleli, jestli tím tedy vůbec něco mysleli. ()

sanikope

Sedláček si každým filmom u mňa buduje veľkú buducnosť, Ako v súčastnosti jediný predátor sa valí s novými na prvý pohľad utopickými ideami a dokaže sa s nimi presadiť. Pri každom jeho filme omdlievam z krutej reality a nádherného nadľahčujúceho spracovania. Bože čo už len bolo toto za téma. Že vraj best of Czech. To znie ako riadny bulshit. V Sedláčkovom podaní to neznie ako Labutia pieseň skôr je to Óda na radosť... Ako svetlo na konci tunelu... Opäť sa budem opakovať. Teším sa na ďalšieho Sedláčka... ()

m4xp4yn3

Z námětu šlo určitě vytěžit víc. Víc formanovského trapno-humoru (opravdu vtipných míst je jen pár) nebo více depresivního dramatična (osudy členů štábu mě nijak neoslovily). A především více autentičnosti. Cpát do hraného dokumentu za každou cenu známé tváře je nesmysl, divadelní herci prostě neumějí působit přirozeně. Snad jen Markovi "na tom tričku je myšlenka" Taclíkovi jsem jeho burana věřil. Filmu nelze upřít myšlenku, jen forma by chtěla příště lépe dotáhnout. ()

alonsanfan odpad!

Mizerný film tvářící se jako skoro dokument o současné mizérii českého a možná i světového filmu vůbec (product placement, sponzoři, prachy ze státních fondů...) . Skutečně těžko říct, kdo je z prezentované sbírky větším exotem, jestli lidé před kamerou - nejrůznější držitelé bizarních rekordů a kuriozit nebo prezentovaní filmaři - namyšlený arogantní režisér "pan velký umělec - hovno plné samo sebe", neschopná produkční v podání vizuálně mimořádně odpudivé Simony Babčákové (která v poslední době začíná být všude příliš), kameraman alkoholik nebo smrdutá kuřačka zvukařka. Mimořádně zbytečný počin. ()

Inozuka

Skvělý nápad natočit film o filmu o lidské výjimečnosti či spíše o posedlosti být za každou cenu jiným / slavným. Ať už žraním párků, pitím piva pod vodou, prolézáním squashovou pálkou a podobnými zbytečnostmi. Dobrý cit pro zachycení podprahové směšnosti a trapna. Dobré šťouchance do tuzemské kinematografie i společnosti jako celku. Dobrý pokus o zachycení bezvýchodnosti lidské existence. Herecky velice umně poskládáno s velkým počtem mnou oblíbených herců. Po druhé projekci zvyšuji na čtyři hvězdičky ... ()

hero_bk

Největšího z Čechů měli dávat u nás v Blansku v letním kině, ale asi hodinu před začátkem promítání to změnili na Román pro muže. Největšího z Čechů měli dávat taky v letním kině v Mariánských Lázních, kde jsem tou dobou byl, ale letní kino nepřijelo. Proč já vůl to nevzal jako znamení, že se na ten film nemám dívat? Veškeré postavy byly neuvěřitelně otravné, protivné a nesympatický a celý film nebyl v podstatě o ničem. Hlavně druhá polovina, poté co kameraman navštíví Brno, už byla čirým utrpením. Přiznávám, že jsem se i zasmál, ale většina vtipů byla hrozně chtěných a vykonstruovaných, scény udělané jen pro ten vtip: Co tady děláte? My si tady hrajeme na indiány. Ale já tady seru!. ()

qvark

Malý český člověk je zkrátka nejlepší na světě v těch největších myslitelných zbytečnostech. Zanícení skutečných i výborně zahraných géniů ničeho vynikne v kontrastu s fatalistickou čtyřkou filmařů otráveně brouzdajících českým písečkem, aby na konci svého snažení dosáhli stejně nulového výsledku... ()

karlee

Muži v říji se mi líbili o něco víc, ale i toto je zajímavé. Sedláček mi vyhovuje svůj přístupem k tématu trapnosti, v tom pro mě navazuje na staré Formanovy filmy. ()

transbeskyd

Film s hodně neotřelým a troufám si asi minimálně u nás ještě filmařsky nepolíbeným námětem. Náhled do světa rekordmanů očima nás běžných smrtelníků, kteří je často a možná oprávněně považují v dobrém za magory..Kladně hodnotím už to, že si na to Sedláček troufnul a natočil celovečerák s lehkostí a hlavně vtipem, což podtrhují hlavní ale i vedlejší protagonisté včetně neherců. Až na některé scény, třeba noření se pohledy v krajině a místy přehrávání u Bareše, jsem se bavil, a o to jak řekl sám Sedláček mu hlavně šlo.Seděl mi i ten jeho dokumentární styl. ()

Něrpa

Celou dobu sledování jsem se snažil přejít na Sedláčkovu vlnu. Dopadlo to stejně jako u Mužů v říji, to jest že se mi to líbilo přibližně od druhé poloviny. Takže film + Wabi je za 4*. ()

Hank

Lesk a bída - ta hlavně - filmu a filmování, oslava průměrné trapnosti a výsměch rekordmanské posedlosti a pošetilosti, ale i nesmírné houževnatosti, odolnosti a odhodlání - nejen na poli kuriózních nápadů/rekordů, ale i na poli filmu. Dvě positiva, které mile překvapily (i když v kontextu ostatních filmů tolik ne), a to jednak naprosto civilnost a nepodlézání divákovi lacinými gesty a vtipy - trapnost a humor přišly samy. A za druhé stejně hodnotná civilnost všech herců - Jaroslav Plesl v roli režiséra je naprosto úchvatně nasraný, nepříjemný, arogantní stejně jako člověk, co miluje film, bojuje za něj a baví ho. ()

jirin_cz

Nechápu tolik nominací na Českého lva, nechápu relativně nadšené komentáře někoho. Další komedie, která mě nebavila. Spíše to než film to místy vypadá jako dokument či reklama. Jednu hvězdičku jen za mé rodné město... ()