Další rok

Another Year

Ďalší rok

Velká Británie, 2010, 129 min

Ďalší rok vo všednej rodinke a kruhu ich známych. Porozumenie, láska, ale aj problémy a traumy. To všetko bez hlbšieho významu , odôvodnenia existencie niektorých postáv, či uceleného deja. Nehľadajte hlbšie súvislosti, proste sa skúste zabaviť. Just another year.(14.9.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2010 - Nominácia na 1. cenu(19.9.2014)

Příjemný film ze života, který vás přenáší od smíchu k slzám. Kolik takových Mary kolem vás je? Sonda do osamělých životů prokládaných alkoholovým opojení. O momentech života, které nejsou příjemné nikomu z nás, ale prostě se už tak nějak v životě stanou.(13.1.2011)

Dokonalé herecké predstavenie! Autentické bezprostredné reakcie všetkých zúčastnených, pri ktorých som mal častokrát pocit, že sa ani nedívam na film, ale niekomu do obývačky. Lesley Manville, britský klenot, zatienila ostatných a po práve dostala na plátne najväčší priestor. Prekrásne zobrazenie plynulosti života, kontrastu medzi stabilným súžitím Toma a Geri a labilnou, plachou a poplašenou Mary. Režisér Mike Leigh ma svojim spôsobom práce na pľaci úplne ohromil. Po filme som ostal v nemom úžase, aj vďaka poslednej scéne, či skôr obrazu. Welcome to my Top Ten !!!(14.8.2011)

Britsky posmutnělé konverzační vztahové drama, které se svou podstatou dotýká stárnutí - další rok v názvu uplynul v životech hrdinů, tak obyčejných, že obyčejnější by již být nemohly. Zároveň tu ale režisér Mike Leigh použil rámec roku jako členění svého filmu, neboť ten rozdělil do čtyřech kapitol dle ročního období. Běh ročních dob je důležitý rituál metonymicky spojený s životem lidí na vesnici a i tady je ve středobodu Leighova hledáčku relativně šťastný pár, který městský způsob života ještě tak úplně nevykořenil, neboť svůj volný čas svěřili péči o zahrádku, malé pouto s přírodou daleko za městem. Všechny ostatní generačně spřízněné postavy filmu už jsou ovšem zoufalé lidské bytosti, které si nesou jako cejch svou osamělost, depresi, prázdnotu v životě. Mike Leigh pracuje velmi minimalisticky, jeho úsporné vyprávění je přitom ale postaveno na fádních věcech, které v jiných filmech tvůrci spíše opomíjejí.(28.7.2011)