Máme papeže!

• Česko Habemus papam (festivalový název) (více)

Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale předcházelo volbě nové hlavy katolické církve? Koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce? Proč se nový papež odmítá ujmout své funkce? Snímek italského režiséra Nanniho Morettiho je komediálním, melancholickým a v mnohém odvážným pohledem na otázky víry s přesahy k Darwinovi, Freudovi, Čechovovi a volejbalu. (Film Europe)

StaryMech

Úvodní konkláve ve mně vzbudilo obavy, teprve když se na scéně objevil sám režisér v roli psychoanalytika, začal jsem se znovu těšit. Jenomže v dalším průběhu filmu bylo čím dál zřejmější, že Moretti vyměnil svůj manicko-anarchisticko-absurdní humor za "lidsky teplý" humor řekněme svěrákovské ražby (jistý kritik píše o strategii střídání jemně komické melancholie a jemně satirické frašky). Myslím, že Radek99 režiséra přeceňuje, když dílo vidí jako "v podstatě těžce depresivní". Lámal si prý hlavu nad tím, jakého diváka chtěli tvůrci vlastně oslovit, a dospěl k názoru, že především "pochybujícího a nevěřícího". Mně se bohužel zdá, že jim šlo spíš o přízeň pokud možno všech diváků; právě proto také nechali kupu možných otázek bez odpovědí, takže kupříkladu já, další "pochybující a nevěřící", vidím v pětihvězdičkovém závěrečném proslovu papeže ne depresivní vykřičník, ale úžasnou, jiskru naděje obsahující zprávu pro naši dobu. ()

darius1706

Asi kdybych to viděl před alespoň 10ti lety, asi bych hodnotil výše. Bylo fajn to prostředí, nedávno jsem navíc ve Vatikáně byl, takže jsem si to osvěžil. I ten námět byl vlastně fajn, jenže to vytrvalo jen prvních 20 minut. Pak se to celé rozplizlo na to, že se strejda potlouká někde po světě a ostatní dělají při čekání kraviny. Bylo tam pár nadějných zápletek, bohužel se utopily v tom, že trvaly třeba moc dlouho. Byl to extrémně nudný film. ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012