Máme papeže!

• Česko Habemus papam (festivalový název) (více)

Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale předcházelo volbě nové hlavy katolické církve? Koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce? Proč se nový papež odmítá ujmout své funkce? Snímek italského režiséra Nanniho Morettiho je komediálním, melancholickým a v mnohém odvážným pohledem na otázky víry s přesahy k Darwinovi, Freudovi, Čechovovi a volejbalu. (Film Europe)

LuccinyFilmy

Hodnocení pro mě snížila veletrapná postava psychologa/pana režiséra, který se sám uměle implantoval do samého srdce Vatikánu, aby zde svým ateistickým čtveráctvím škádlil pány kardinály. ()

Pevek2

Komedie vetsinou stoji a pada s jednim originalnim napadem a nekolika paradoxy. Tady je napad silny, navic film zprostredkovava jak vypoved, tak jakousi shovivave jedovatou kritiku pomeru. A zabavny je neskutecne. ()

ursinko

90%. Najúžasnejšie na tom čo som videl je, že je to uveriteľné a mohlo sa to stať. A taký volejbalový turnaj ako tu, sa len tak nevidí... Vynikajúce, vtipné, nanni moretti bol užasný, smial som sa až k slzám. Michel Piccoli ako novozvolený pápež - videl som smútok v jeho očiach - napadá ma jediné - všetci sme len ľudia. Ľudia so svojou minulosťou, pochybami, vierou... Oplatí sa vidieť. ()

Oxymoron

Na film jsem šel, aniž bych o něm cokoliv věděl. Netušil jsem, jestli jde o komedii nebo o drama, o krátkometrážní nebo plnohodnotný film. A byl jsem tak příjemně překvapen, že nemůžu jinak... Pět hvězdiček jak vyšitých, protože tohle je tak příjemná inteligentní komedie, jaká mi po všech těch fekálních teenage komediích a dětských kreslených pohádkách chyběla :) ()

Bukk

Na náboženství mám svůj názor, ale o ten tady nejde. Vlastně doteď nechápu, proč jsem se na tenhle kousek nepodívala mnohem dřív. Zasmála jsem se (kdo by to jen čekal) a psychiatr by sám nejspíš potřeboval vyšetřit. Můj první celý film za prázdniny mi větší radost udělal nemohl. ()

Honza dAve

Habemus papam se ze začátku tváří jako jakýsi barokní andělíček vystrkující obnažené pozadí k Vatikánskému paláci =). Zdá se být laskavou komedií (dělá si z kléru tak trochu legraci, ale bez zbytečných přehnaných urážek), rychle se však mění na silné drama o lidské zodpovědnosti, i když vtipné momenty probíhají celým dějem. Být papežem, to není jen tak, a i z filmu je znát, že je v tom zamíchána také nějaká politika. Habemus papam napíná, dojímá, i baví, navíc nabízí příjemně nepředvídatelný děj a Piccoli v hlavní roli i Stuhr jako support hrají naprosto výborně. ()

Saur.us

Vidět kardinály hrát volejbal, to je něco. Ale jinak, kde nic tu nic. Humoru postrádající a hodně nevyvážené dílo, církve propagující a zároveň i vysmívající se satira. Nebýt Michela Piccoliho a celkem netradičního závěru, neváhal bych ještě nad nižším hodnocením. ()

Kaja.Kolarova

Ano, v řadách ateistů a odpůrců církve tenhle film vyvolal opět bouřlivou reakci typu "církev=největší instituce", a já stále čekám, kdy lidstvo přijde na to, že církev není původce všeho zla na světě a to poslední o co jí jde, jsou peníze... Nicméně zpět k tématu, ten začátek byl celkem slibnej, ale co jde na celém filmu strašně poznat je to, jak málo rejža vidí do srdce věřícího člověka. Z hlavního hrdiny udělal senilního a vyjukaného staříka, který se ale ovšem na Boha za celý film neobrátí ani jednou. Poněkud zvláštní, na kardinála, ne? Pokud došel až tak vysoko ve své víře, jako je post kardinála, rozhodně tam nesedí xlet "bez Boha". A jestli se toho nějakej blb chytne a řekne, že ten kardinál tam je pro prachy nebo z nějakejch politickejch důvodů, tak se obávám, že se o církev nikdy hlouběji nezajímal... Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde... A pomlčím o dalších zanícených projevech na toto téma, jehož autoři viděli církev nejblíž tak... z letadla? ()

hazaba

Na pozadí volby papeže se odehrává niterní drama, jak se vyrovnat s obrovskou zodpovědností, která na vás díky určitým okolnostem spadne. Zpočátku roztřesená kamera se záběry na průvod kardinálů a na davy věřících čekajících na náměstí Sv. Petra na ohlášení jména nového papeže působila rušivě až skoro amatérsky, ale pak film dostal spád a člověka zcela vtáhl do děje. Vážné obrazy se střídají s odlehčenými (např. uspořádání volejbalového turnaje pro kardinály) vyvolávajícími vlny smíchu v sále by člověk od tohoto filmu rozhodně nečekal. Skvělé výkony herců doprovází fantastická hudba. Občas mi film připomněl Pochyby s Meryl Streep a Phillipem Seymourem Hoffmannem. ()

Majkak

Nádherně lidský film se skvělou směsicí vtipných momentů a osobního dramatu člověka, který celou bytostí cítí, že novou úlohu nezvládne. Ve výborné paralele se prolíná příběh zkušeného herce s kardinálem, který nebyl pro nedostatek talentu přijat ke studiu herectví a psychiatra, který je nejlepší, a to je důvod proč s ním jeho manželka nedokáže žít. Největším štěstím pro kardinály je zachování klidu a pohodičky. Vzácný svět s absencí ambicí a jisté božské prostoty až dětinskosti. Hlavně, ať papežem nejsem já. Pánové, ale někdo musí být přece zvolen. Závěr se Morettimu opravdu povedl. Nově zvolený papež nepochybuje o Bohu, a ani o správnosti volby, současně ale jasně vidí, že daný úkol nezvládne. ()

Rockerman

Úsměvný filmek z nezvyklého prostředí. Film nám dává nahlédnout pod pokličku volby nového papeže a ukazuje nám, že i vysocí církevní hodnostáři jsou jen lidé. Nový papež propadne těžké depresi, že svůj úřad nezvládne a ztratí se v ulicích Říma. Kardinálové-volitelé nemohou opustit území Vatikánu, protože volba nebyla úplná, totiž papež nepromluvil po svém zvolení k věřícím z balkónu. Aby zahnali nudu, protože nový papež není k nalezení, uspořádají turnaj ve volejbalu a tráví čas i jinými hrami. Vtipný film, který odhaluje pravdu, že i sám papež může mít své pochybnosti a že dogma církve nemusí vždy platit. ()

Hopkins

Zklamán :( hodně moc zklamán... trailer byl pěti hvězdičkovej film je tak na tři :( Přeceněné a ještě jednou přeceněné . Očekával jsem od toho více , spousta prázdných nudných míst. Ano uznávám že scény s kardinálama byly dobré scéna s cvokařem taktéž ovšem to nemění nic na faktu že celkový dojem z filmu byl hodně špatný. Jak říkám v traileru bylo všechno nejlepší z filmu a zbytek stál za starou bačkoru. ()

brumbrum odpad!

Tak toto bolo co? Presne takto to dopadne, ked sa toci zo 'zakulisia viery' komplet bez viery. To je ako hluchemu dat spravit pohlad do zakulisia symfonickeho orchestra: vznikne film o tom, ako si hudobnici cistia zuby a utieraju rano zadok, ale preco nosia hudobne nastroje a noty, o tom sa od hlucheho zo zakulisia orchestra jaksik nedozvieme. Ze som si nie vedomy lapsusu, kde sa najprv cele konklave urputne modli, aby to nepadlo na nikoho z nich a potom, ked to uz padne, tak papez zacne hulakat v panike a schova sa!.. WTF??? A potom mu este dodaju psychoanalytika, ateistu, ktory sa pred celym kardinalskym publikom snazi vypytovat na sexualne halucinacie papeza.. Reziser je debil, tolko som z toho pochopil, ale aj debilita ma snad dake medze, ci co; no nema zjavne, to je fakt.. Esteze je tu kolonka ODPAD a na videoteke 'delete' funkcia aj pre nedopozerane sracky. ()

Hovado

Příliš velká očekávání. Film má mnoho zajímavých moentů, ale nejsou doladěné nebo jsou odsunuté. Škoda. Jinak by to byla super komedie. Bohužel trochu přeceňovaná. ()

Biopler

Zopár úsmevných epizód spoza múrov Vatikánu, avšak nič viac. Chlapík hrajúci novozvoleného pápeža je fakt trefa do čierneho. Bolo ho zábavné pozorovať. Nesúrodosť celého príbehu je však niečo čo ma primälo k slabému hodnoteniu a okamžitému zabudnutiu. ()

levente

Mimořádně chytrý film s mnoha alegoriemi, ale v důsledku s těžkotonážním poselstvím, které se zas tak netýká církve, papeže, ale každého z nás. Nedivím se, že má film modré hodnocení. Jde totiž proti ustáleným vzorcům. Jen ta věc, jak se vyhne očekávání diváka stojí za mimořádnou pozornost. ()

andosdre

Velmi zvláštní italský film o konkláve a následném zvolením papeže.Začátek je poměrně vlažný, ale postupně se vyvine ve výborný film,který není ani tak komedií(ikdyž při hře kardinálů volejbal se rozhodně zasmějete) jak jsem si myslela ale spíše celkem silným dramatem.Konec filmu mne poměrně zarazil,ale posléze jsem si uvědomila, že to bylo asi nejlepší zakončení jaké mohl Nanni Moretti zvolit.4 hvězdy :-) ()

onlavu

Nevím, ale aby kardinálové během rozhodování o papeži hráli volejbal... Tak to mi přišlo krapet ujeté. Ale jinak ucházející, rozhodně ne ale pecka. ()

E lan

Asi se jedná o originální film, ale jednak vůbec není jasná pointa celého příběhu a za další se člověk celou dobu neskutečně nudí. To nemá cenu sledovat... ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012