Máme papeže!

• Česko Habemus papam (festivalový název) (více)

Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale předcházelo volbě nové hlavy katolické církve? Koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce? Proč se nový papež odmítá ujmout své funkce? Snímek italského režiséra Nanniho Morettiho je komediálním, melancholickým a v mnohém odvážným pohledem na otázky víry s přesahy k Darwinovi, Freudovi, Čechovovi a volejbalu. (Film Europe)

blondboss

Pri európskych filmoch je to ako schizofrénia. Tam, kde čakáte skvelý film, dostanete slabý vývar, a tam, kde čakáte slabý vývar, dostanete skvelý film. Tento snímok je tým prvým prípadom. Fakt som sa na tento film tešil, aj kvôli recenziám, ale neskutočne som sa sklamal. Ťažká nuda od začiatku až do konca, pričom ani náhodou nemôže byť reči o nejakej komédii. Námet síce fajn, ale to jednoducho nestačí. 40 % ()

saillor

První letošní karlovarský film. Vlastně jsem ani nevěděla na co jdu a ze začátku trochu tápala a bála se nějaké katolické moralitky. Ale v průběhu se moje obavy rozptýlily a já se skvěle bavila zvláště u scén papež vs psychiatr, papež na utěku v ulicích Říma a pak kardinálové a volejbalový turnaj. To nám ty Vary pěkně začaly... ()

Leník

Film jede po dvou osách - na jedné straně s nadsázkou zpodobněná "nuda ve Vatikánu", kdy kardinálové čekají a čekají a děsně se nudí. Některé okamžiky byly vtipné, někde se na komiku až příliš tlačilo. Na straně druhé pak stojí příběh papeže zmítaného pochybnostmi, kterého fenomenálně ztvárnil Michel Piccoli. Takže za části s Morettim ***, za části s Piccolim *****, výsledek **** ()

Dexter666

Pre mňa ako veriaceho naozaj ťažko stráviteľný film. Piccoli ukázal obrovskú mieru ľudskosti, Moretti bravúrnu réžiu, ale napriek všetkému nedokážem a nemôžem pripustiť, že by sa také niečo stalo v skutočnosti. Ak áno, asi by to silno otriaslo mojou vierou. ()

david666

Asi jsem čekal něco jiného, takže jsem mírně zklamán. Na drama to dle méhonázoru je moc nekonfliktní a na komedii zase málo vtipné. Takže jsem někdy nevěděl, jak se na určité scény dívat, jesti vážně nebo jako na frašku. I když ta instituce jednou velkou fraškou je. ()

gezper

Laskavá, umírněná a přesto kritika střílejíc do řad zřejmě stále ješte nejmocnější instituce světa, ovšem zároveň ji často i idealizující. Tématem i zpracováním docela originální záležitost, kvůli několika (ale málo!) scénám stojí za to vidět - ty komediálně laděny; i když snímek nemá tuto nálepku na čsfd, tak na imdb již ano. Jinak je to totiž spiše depresivní, ač se tak snaží na povrchu na první dojem netvářít. Roční očekávání, trvajíc od okamžiku kdy jsem se cca o 3 místa nedostal socka stylem na promítání v loňských Varech, zůstávají z větší části nenaplněna. Buď silnějších 60 nebo slabších 70, volím variantu první. PS: pro volejbalisty, nehledě na vyznání, povinnost! [60%] ()

mokrasek

Tenhle film u mě vyvolal absolutně rozporuplný pocit při mém konečném hodnocení. Uvnitř v nitru cítím, že je to svým způsobem ojedinělý film, ale na druhou stranu film postavený na jednom motivu papeže, který se složil a celý film brečí jako malé děcko a prchá před zodpovědností. Je to svým způsobem poučné i legrační..., ale. Tvůrce jakoby předčasně vystřílel prach, neboť linka senilního až labilního, leč citlivého dědka provází diváka od začátku až do konce bez jakéhokoliv dalšího nápadu, který by film dokázal pozvednout nad rámec 60%. Každopádně ateista by řekl, že tolik černoprdelníků ještě nikdy ve svém životě neviděl pohromadě. ()

RoyBatty444

Veľmi talianske a napriek tomu tu exceluje Jerzy Stuhr. Moretti neskĺzol do banalít a k postavám napriek silnej nadsádzky zachováva úctu a k hodnotám pokoru. Svieža komédia s vážnym podtextom zaujmú hlavne výborné herecké výkony a neotrepaný príbeh. ()

Jaakko

Výborný film od začátku do konce. Vážná témata smíchaná s humorem. Paradoxně nejvíc mě nedostalo finále, ale moment, kdy Oceánie dala bod! ()

flakik

"Nechtěl jsem natočit film o něčem, co už všichni znají." To se režisérovi opravdu povedlo. Film plný zajímavých a nečekaných zvratů a humoru. Kde jinde uvidíte kardinály hrát volejbal? :-) Navíc výborné herecké výkony. ()

robbez

Myšlenka filmu je v tomto případě zajímavější než její zpracování. Čekal jsem trochu více toho avizovaného inteligentního humoru a ironie. Pokud si tvůrci už z někoho utahovali, tak spíše z psychiatrů než ze samotné církve, jak by se dalo očekávat. Když nevěřící profesor psychiatrie zorganizuje pro kardinály turnaj v házené, vypadá to na první poslech poměrně originálně a vtipně. Ve filmu to ale na mě nějak moc humorně nepůsobilo. Moretti se vůbec ve své roli choval jaksi nepřirozeně a příliš teatrálně. Poměrně trefné bylo přirovnání papeže k herci, protože jeho volba a veřejné projevy jsou skutečně jedno velké divadlo podle stále stejného scénáře. O velikonocích a vánocích pravidelně můžeme slyšet zdravice lidstvu v desítkách jazyků a frázovité výzvy k míru s nulovým dopadem. Na konci filmu jsme se dostali tam, kde jsme byli po papežské volbě. Papež zkrátka nechtěl být papežem. Na začátku se z toho zhroutil a závěrem se k tomu veřejně přiznal. Mezitím jsem sledoval jeho myšlenkové pochody a osobní vzpomínky při útěku po Římě a celkem dost se u toho nudil. ()

surprise

Chcete-li vidět psychiatra - přesvědčeného darwinistu, jak organizuje kardinálům v konkláve volejbal, pak je to film pro vás. Chcete-li vědět, jak dopadne psychoterapie papeže, když se nesmíte ptát na dětství ani na sny ani vyslovit jeho jméno, pak se to zde dozvíte. A co když by nově zvolený papež odmítnul zjevit se světu? Trochu absurdní, ale budiž, ve filmu uvidíte možné následky. Celý film je pojat v realistických kulisách a vyhrazen převážně mužům nad 60 let. Přesto nejsou nudní, spíše hraví a důvěřiví jako děti. Jemná ironie se nevyhne Vatikánu, ale ani samotné psychiatrii a své dostanou i samotní herci. V tomto ohledu je vše vyvážené, klidné, smířené, možná takové, jaké to má být. Drobnou výhradu mám jen k závěru, který jsem si představoval více katarzní a více věrohodný, ale jinak tleskám. ()

davebono

Reálně satirická komedie, která mě nesčetně krát dovedla k smíchu. Česká politická scéna se vedle konkláve nevyjímá až tak černě, inu kocourkov není jen u nás a samotná volba papeže mi připomíná nejlepší scény z Hoří má panenko. Psychiatr mě brutálně bavil a asi i kardinály, když si paradoxně nechali nakonec radit od "bezvěrce". Pokud by více prostoru dostal zmíněný psychiatr a zákulisí ve Vatikánu, než samotný papež, bylo by to 5*. BTW: být katolík, po zhlédnutí uvažuji o změně vyznání ()

Jurcekk

Stuhrova "Cholera jasna! " bola excelentná. Stuhr výborný ako vždy. Mám Morettiho filmy rád. Trochu mi zavadzali prvky ako z Funesových komédií, viac ma to bavilo vo chvíľach, : "starý pán stratený v meste" Mne sa to páčilo tento film si nechám. A zasmial som sa viackrát ako pár dní predtým na Trierovom Kdo je tu riaditeľ. Toto bola oveľa lepšia "komédia" ()

ZekiZeki

Tento film je až neskutečně prorocký. Především s ohledem na měsíc staré okolnosti rezignace Benedikta XVI. Film díky tomu nabízí zcela jinou konotaci než jakou divákům nabízel v době svého uvedení do kin. ()

migeldiablo

Film nám pekne priblížil, ako približne vyzerá konkláve a voľba pápeža, hlavu katolíckej cirkvi. Všetko by bolo v poriadku až do momentu, keď mal nový pápež predstúpiť prvý krát pred veriacich - ťarcha tohto bremena naňho doľahla. Očakával som komédiu, spočiatku to tak aj vyzeralo, postupne sa film zmenil na sociálnu drámu. Prekážalo mi vykreslenie zboru kardinálov ako nesvojprávny geriatrický ústav (možno bo je iba môj osobný dojem?), volejbalový turnaj to úplne zabil. Každopádne, bol to celkom dobrý film, 70%. ()

Stoupa07

No, po shlédnutí filmu mám rozporuplné pocity. Tedy já jsem film neshlédl teprve nyní. Už jsem jej viděl po druhé. Jen jsem zatím nevěděl, co si o něm mám myslet. Kardinálové, objednávající si kávu jako v restauraci, opisující od sebe při volbě papeže, hrající si a také samolibí a posléze zklamaní. Nakonec musím říct, že mi to něco řeklo a zaujalo mne to. Určitě to není odpad a ani na pět hvězdiček. Ale skoro stoprocentně zaujme. ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012