Chytrá horákyně (TV film)

• Německo

Die Kluge Bauerntochter

Rozprávky bratov Grimmovcov: Sedliakova múdra dcéra

Fantasy / Pohádka / Rodinný

Německo, 2009, 59 min

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Protože mám ráda pohádky, ve kterých se nečaruje, tak se mi tato pohádka líbila. K ději, popravdě, který muž by snesl aby jeho žena, prostá, nevzdělaná, chudá venkovanka, byla občas moudřejší než on. Nechybí ani komický prvek v podobě králova natvrdlého bratrance.(29.7.2015)

Přiznejme si, že německé pohádky jsou trochu podivné. Myšleno německé filmové pohádky, protože na těch literárních jsme (společně s těmi od Erbena, Němcové, Puškina a Andersena) vyrostli. Tahle však, přes zbytečné, skoro bych řekla troškovské, pitvorné postavičky králova bratrance a jeho ladymacbethovsky ambiciózní hydru, vykazuje správnou míru pohádkového půvabu, chytrosti, vtipu a roztomilosti, stejně jako titulní postava. Král, krom jistého šarmu a hezkého úsměvu, disponuje i přijatelnou mírou rozumu a jeho matička, přes vznešenou aroganci, nakonec také. Při váhání mezi třemi a čtyřmi volím to větší z oblíbených souhvězdí, protože ostatními je tato pohádka poměrně nespravedlivě podceňována.(11.10.2015)

• marrjaana

a tak se stalo, že němci v roce 2009 objevili pohádku, která u nás byla zfilmována před více jak 20 léty a to ještě s humorem(4.10.2010)

• Ded@M@tes

Konec těchto německých předělávek asi nehrozí. Jednou kouknout a stačí. ( Hodnocení: 2/10 )(24.4.2012)

• VerenaLord

Asi nemám pro německé verze pohádek a filmů pochopení. Tento pokus mi přijde jako velice nevkusný výsměch klasické české pohádce. Vcelku pokusy našich sousedů o kvalitní snímek jsou pokleslé a nicneříkající.(13.8.2011)