Znovu a jinak

Young Adult

Znovu a inak

Komedie / Drama

USA, 2011, 90 min

CharlizeTheron tady byla super, což o to. JasonReitman mě ale tímhle filmem dost zklamal. Legrace to moc nebyla, spíš to bylo vážnější. Když si uvědomím, o čem ten příběh vlastně byl, tak si nevybavuju nějaký silnější komediální moment. Spíš krutou realitu a život jedné zhrzené holky, která se vrátila do reality. Charlize se prostě vrací po hodně letech domů a myslí si, že se z ní všichni poserou. Neposerou a ještě jí naloží docela slušný kotle. Otevřený konec ale naznačil, že není všem dnům konec a i přes průsery a osobní prohry se musí jít dál.(15.8.2013)

Zatím nejslabší film od Jasona Reitmana, který jsem viděl. Ale stále o dost lepší než řada jiných, jež se snaží říct totéž a z různých důvodů jim to nejde. S komedií toho Znovu a jinak příliš společného nemá, což mě vzhledem k minulým režisérovým počinům, při nichž nebyl výbuch smíchu vůbec žádný problém, zprvu překvapilo. Jenže co scénář ubral na humoru, to přidal na dramatu. A to je dobře. Film je místy opravdu depresivní, nicméně nepatřím k těm, kterým se hlavní (skvěle zahraná) postava zajídá či přímo hnusí. Mně toho chudáka ženské bylo v první, druhé i třetí řadě nesmírně líto. Smutné, ale opravdu "jako ze života". Že by právě proto?(15.12.2013)

• IQ Tiqe

Trochu pomalejší rozjezd, říkal jsem si na začátku. Erková komedie, říkal jsem si před půlkou. Nuda, opruz, říkal jsme si za půlkou. Aspoň nějaký ty chytrý řeči s poučením, říkal jsem si na konci. Natočit film z pohledu lúzra, který není tak úplně lúzr, to chce odvahu. Finální pocit z filmu nemám tak špatnej, ale od půlky se to zvrtlo do nudnýho těžkýho dramatu, a vůbec celý děj byl víceméně o ničem, dalo by se říct k zamyšlení o životě, což je nejinspirativnější moment filmu. # příběh 5 | hudba 2 | humor 2 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 3(2.3.2012)

• predators

Příběh do rodného města navrátivší se zoufalky, která trapně oblbuje kdysi bývalého přítele, nyní ženáče otce. A následuje jedna trapná situace za druhou a vede to nakonec k tomu, že se vyspí s polomrzákem. Charlize Theron je sympatická, ale tato role mladé dospělé je smrtící. Což není její chyba! 30%(3.3.2012)

KOMENTÁŘ MŮŽE OBSAHOVAT LEHKÉ SPOILERY. Oblíbený film jedné mé kamarádky, která na něj dle svých slov kouká vždy, když má depku, protože náladu jí to sice nezlepší, ale oceňuje vidět, že vždycky může být hůř. Na tom asi něco je. Sám sebe jsem ovšem v pokušení se ptát, zda je na tom hlavní postava skutečně tak špatně - když ke konci před davem těch buranů pronese, že "má problémy", v duchu jsem se ptal, jaké problémy to mají krucinál být - oká, tak se její knížky přestávají prodávat, ráda si přihne, je čerstvě rozvedená a chtěla by nereálně oživit jednu vzpomínku ze střední, ale to není nic, s čím by se nedalo něco dělat. Samotný závěr tento můj dojem pouze umocnil, protože jsem ho pochopil tak, že jí ten návrat do rodného města pomohl ujasnit si nějaké věci a začít - znovu a jinak. Takže vlastně skoro až takový happy end. Film mě v každém ohledu bavil - ačkoli je to asi neslabší Reitman (z těch, co jsem viděl), je třeba tu "slabost" chápat v uvozovkách, protože pokud něco na filmech tohoto chlapíka oceňuji, je to jeho schopnost přivádět na svět neobyčejně silné filmy o hledání štěstí, životních prioritách a zásadních otázkách, kterým všichni v životě čelíme - slovy Gauguina, odkud přicházíme, kdo jsme a kam jdeme. Vážně mi mimořádně imponuje tím, jak se ve všech svých filmech tohoto leitmotivu drží! Čili výtky, které bych k tomuto filmu měl, jsou spíše intuitivního rázu - děj mi celkově přijde hodně nepravděpodobný a samotný závěr mě moc neoslovil, protože je takový - něco mezi předčasně useklým a povrchně vágním - osobně bych asi ocenil něco víc dramatického, třeba kdyby Mavis na konci umřela, otěhotněla s tím mrzákem, nebo tak něco. Její postava je každopádně v neobyčejné herecké kreaci Charlize Theron nesmírně působivá, křehká, dojemná a zranitelná - když člověk sleduje všechny ty její zkrášlovací procedury a maskovací pózy (nesmírně dojemná scéna, kdy si čekání v restauraci krátí předstíranou pozorností věnovanou telefonu, na kterém náhodně mačká na klávesnici nesmyslné znaky, aby to vypadalo, že něco soustředěně píše), nemůže k ní necítit soucit a sympatie současně. Vlastně, možná byla Charlize Theron pro tuto roli až moc atraktivní - když člověk sleduje tak nádhernou babu, těžko věřit tomu, že by jí normální chlap dokázal odolat, kdyby po něm tak okatě vyjížděla jako po Buddym (jehož manželka vedle ní vypadá jako usedlá šedá myš z provinčního zapadákova, která jí nesahá ani po kotníky). Už jen pro požitek z jejího herectví stojí tento film za vidění. Výtečný a zde na ČSFD hluboce nedoceněný film.(21.9.2015)

• - V scéne, kde Mavis Gary (Charlize Theron) vyťahuje v aute z kabelky kazetu, vidno, že je pretočená úplne na začiatok. Keď ju však dá do prehrávača, kazeta sa spustí počas piesne. (Laslo)

• - Hlavná hrdinka Mavis Gary (Charlize Theron) si v bare objedná panáka whiskey značky Maker's Mark. Vo filme Juno: Nezrelá na dieťa (2007) od rovnakej autorskej dvojky si hlavná postava od svojej hostiteľky vypýta rovnaký nápoj. (SarumanKo)

• - Červený Mini Cooper Mavis Garyové (Charlize Theron) je identický s vozem, který postava Charlize Theron řídila během závěrečné honičky ve filmu Loupěž po Italsku (2003). (Conspi)