Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

dopitak

Nedokázal jsem se zbavit pocitu, že tu filmaři byli tak trochu s křížkem po funuse a ta holka s koláčem jim to taky dobře řekla. Je mi to trochu "líto" Vaňka, protože takových Vaňků na světě je a kdyby byl člověk na jeho místě, taky by zůstal loajální a nepovažoval se za zmetka. Zajímavý rozbor situace, ovšem chtělo to natáčet v době, kdy to ve vesnici vřelo. ()

Marze

Autor snímek charakterizuje jako "grotesku o poli, na kterém rostou auta". Na ploše 82 minut mapuje vznik továrny od nátlaku zastánců stavby na místní zemědělce, kteří se dobrovolně nechtěli vzdát své rodinné půdy, přes výstavbu areálu až po výrobu nových aut na lince. Přístup filmařů se však nakonec firmě nelíbil a její vedení nechalo štáb z továrny vykázat. "Film se pojetím blíží spíš filmu hranému," říká režisér, který byl spolu s Filipem Remundou také producentem snímku. "Nebylo to tak, že bychom investigativně pobíhali po vsi a zaznamenávali nějaké ankety. Snažili jsme se svébytnými filmovými prostředky vyjádřit, jak to vypadá, když se z malé vesnice stane průmyslová zóna," konstatoval. Perličkou je zpěv motivační písně v korejštině při vstupním školení nových zaměstnanců. Politici nejprve zahraniční firmě nabídli pozemky, aniž by zjistili, zda je lidé vůbec chtějí prodat. "Mohli bychom to při troše nadsázky klidně srovnávat s kolektivizací. Spousta těch sedláků říkala, že to bylo jako v padesátých letech," konstatoval Klusák. Až v samém závěru čeká diváky poslední bonbonek. "Nevstávejte tedy před závěrečnými titulky," vzkazuje Klusák. ()

heyda

Doporučuji zapnout tento dokument až od 50. minuty. Do té doby velká nuda, zoufale málo informací, žádné zajímosti a velmi chabé technické provedení - pro mě velké zklamání. Už jsem si říkal, že Vít Klusák se v Českém snu úplně rozdal a teď už nemá co nabídnout. No naštěstí poslední třetina dokumentu je ucházející, ale to vystačí bohužel jen na 2 hvězdičky. Škoda, téma je to rozhodně zajímavější než dokument o něm pojednávající. 45% ()

giblma

Moc hezká kamera a rámování. Pro zastánce filozofie "film končí až po titulcích" odměna v podobě velmi vtipné reklamy. Oddychovka. Ale to je všechno. (MFDF Jihlava 2010) ()

honajz

Dobře natočený dokument včetně oné Klusákovy "vlezlosti", která mu pomohla párkrát nachytat některé lidi na švestkách, tedy že říkají pokaždé něco jiného. Měl jsem k tomu určité výhrady k jednostrannosti pohledu (i když jsem taky fandil "zelinářům"), ale pak jsem na webu našel diskuzní fórum zaměstnanců téhle firmy a realita je zdá se ještě o kousek horší, než jak je podáno ve filmu. ()

Roman.Ticka

Dokument je jasným příkladem dopadu globalizace v "našem" Absurdistánu. (bezohlednost, dravost, zisk, nezájem) Osobně jej vidím jako ukázku znásilnění zdejší rázovité úrodné krajiny a místních oVčanů s jejich "rozporuplnými pocity" nadnárodní korporací. Sebelevnějších aut se nenajíme, proč a komu chrlit tuny železa, oceli, plechu a zplodin v době krize, na to jsem odpověď nenašla. Zelí miluju a pevně doufám, že místní Radegast (nejlepší pivo) nepotká stejně smutný osud. Nemám tucha, nakolik se v kraji (20 km odtud) snížila nezaměstnanost. Dokument může na někoho působit jako druhotná viktimizace, ale akce exkurze nejvíce poškozených, uzavírá kauzu zbavenou emocí pozitivně. "Ty bíďo!" "Rodina mě zežere. Tento týden už ten funus nebude..." ()

HellFire

Jak já nesnáším tyhle velké firmy, které si hrají na lidumily, a přitom když k nim dojdete natáčet, tak se vlastně chovají tak, že toho mají hodně co skrývat a nechtějí se prořeknout. Kdyby v tomhle případě bylo s firmou Huyndai vše v pořádku, proč takový rozruch okolo kamery, která natáčí předávání žaloby? Pokud nemám co skrývat, kamera mi nevadí. ()

claudel

Dokument, který mě příliš neoslovil ani nevzal za srdce, byť podle tématu měl. Připisuji to špatné koncepci, místy se mi zdá, že jsem marně pátral po souvislostech a příčinách některých scén. Zasloužil by si zkrátit a režisér měl vytknout nějakou základní nit, po níž se dokument bude ubírat a ne se utápet ve scénách typu laškování brigádnic se šefém směny při sbírání zelí. ()

Katullka

Vít Klusák opět nezklamal. A kdo neviděl část po titulkách, tak musí být zákonitě zklamán. Prostě zelí vede! ()

rawen

Pan Klusák se českým Michaelem Moorem nestane a mně jeho pobíhání po vsi a neschopnost dostat se alespoň k jednomu aktérovi této kauzy blíž jako dokument nestačí. Prostě promrhaný potenciál, což není ani šikovně zakamuflováno, prostě to z toho filmu leze jak sláma z bot. Potěšil dobrý nápad se srovnáním práce v automobilce a práce na poli. Jinak slabé, Klusák uřvaný, gradace žádná, závěr žádný, chabé. 5/10 ()

6thSun

Chtěl jsem původně dát jen tři hvězdy (páč to není tak dobré jako předešlé Klusákovy věci), ale za geniální závěrečnou reklamu na nošovické zelí musím jednu přidat :-) 65% ()

Cimr

Ačkoli nám není žádný názor nucen násilím a oběma stranám je dán stejný prostor, je vidět, na čí straně je pravda a na čí jen fráze a patos (opravdu netuším, čím Hyundai pomáhá světu, jak neustále tvrdí). Přemýšlel jsem mezi třemi a čtyřmi, ale dokonalý dovětek po titulcích mě přesvědčil. ()

Sandiego

O trochu slabší než dosavadní počiny Klusáka-Remundy, spíše jde o mozaiku různorodých názorů, událostí a absurdností kolem továrny v Nošovicích bez jakékoliv chronologie či vývoje. Ani situace nejsou tak vděčné jak jsem očekával - zcela chybí počátek celé situace a pohled na rozjitřené společenství ve vesnici, jen na začátku se objeví jisté informativní zmínky. Postoj vesnice k továrnímu kolosu je spíše náznakový a autor se spíše zaměřuje na problémy zaměstnanců, jež ani nepochází z Nošovic, na veselou práci na zapleveleném zelném poli, exkurzi vesničanů do továrny, která není příležitostí k žádné konfrontaci, jen k vyslechnutí zcestných průpovídek starších žen. Film jako by měl obroušené hrany a nesnažil se riskantně tnout do živého, jak tomu bylo předtím - že by k tomu Klusák přeci jen potřeboval Remundu? Každopádně reklama na zelí po závěrečných titulkách strčí do kapsy i videoklip z Českého míru, a zajišťuje filmu napevno čtvrtou hvězdu. ()

sta

slabší než české věci... je to rozpadlejší a upovídanější.. ale někdy je to stejně skvělé a takřka mistrovské jako ony ()

Luke7

Humorně laděný dokument, který hovoří o vážné věci. Jde především o zábor kvalitní orné půdy pro podnikatelské účely. Kvalitní země pro pěstování plodin ubývá erozí, špatným hodpodařením a také hlavně zástavbou velkých podniků, skladovacíh hal. Místní obyvatelé své pole nechtěli prodat, protože je zem živila co by zemědělce. Roky obdělávali své pozemky (10-15 let), aby z nich něco bylo. Pak stačí, aby pár politiků lobovalo a obyvatelé donutit prodat své pozemky pod nátlakem likvidace a pozemky byly v majetku Hyundai. Koncerny jdou za obchodem tam kde je Vláda země pobízí různými pobídkami, levnou pracovní silou. Z dokumentu jde jasně vidět jak se novodobí otrokáři chovají ke svým zaměstnancům. Zkus si ztěžovat půjdeš dělat na linku, zkus si ztěžovat na pracovní podmínky dostaneš vyhazov. Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět 2011 v Opavě. ()

fremy

Po avízu od Zdeňka Buriana, že Nošovice jsou spíše smutný film, jsem čekal trošku odlišné vyprávění. Naopak se mi dostala pěkná klusákovina. Obě strany mince jsou tu vykresleny jako zábavné postavy. Ta "správná" domácí se snaží brát i po ztrátě svého majetku vše s humorem, kdežto byrokracie korejského Hyundaie se pod správným pohledem jeví jako směšné loutky. Vít Klusák nabádá k zamyšlení a poukazuje na vyšší moc, se kterou mi domorodci sami moc neuděláme. Vše je dobře zabaleno do humorného hávu. Spolu s Českým snem jsou to vysoko stavěné snímky na mém žebříčku od těchto tvůrců, přestože za tímto stojí jako režisér Vít Klusák sám. ()

zipper111

Nejvíc asi pobaví "reklama" na Nošovické zelí. Jinak je to dost film z jednoho úhlu pohledu, Hyundaika je tu zobrazena jako hrozivá nadnárodní korporace, co zaměstnává otroky... Já nevim, todle je dost těžký, a když nějakej Vojta postává před továrnou a všechny vyzívá ke stávce, člověk, co nemá co ztratit... je jasný že ostatní se na něj vykašlou, o práci (i když už tak dost mizernou) přece jen můžou přijít právě oni. No co se týče výhružných dopisů, co se týče porušování smluv a vyplácení každého obyvatele sto tisíci, jen aby vytvořili nátlak.... a ještě tuším že tam jsou obrovské daňové úlevy na několik let, po kterých se korejci zase možná seberou a půjdou do Polska... No, je to dost ožehavé, i když trošku vyčpělé téma... ()

kaylin

Vít Klusák je dobrý v tom, že dokáže vybrat kontroverzní téma a pak natočit film tak, že vás skoro přesvědčí o tom, že jsou zde lidi, co jsou svině a že je se systémem něco špatně. Ukazuje naivitu lidí, jejich hloupost, ale i ochotu za peníze srát na ostatní. Není to překvapivé, jen je to bohužel pravdivé. A co dokument vyřešil? Nakonec nic... ()

Kaluž

Chtěl bych vidět celovečerní dokument o veteránovi číslo 27, který pěstuje masožravé rostliny. Jeho příběh by mohl v křečovitých větách odvyprávět muž s kloboukem a smíšenými pocity. Režie by se ujal Filip Remunda. Netuším jaké ‘‘fašistické‘‘ praktiky nastolilo vedení Hyundaie svým zaměstnancům, ale vzhledem k tomu, že tam každý druhý plácne, že v regionu nejsou pracovní příležitosti, tak bych předpokládal, že si místní lidé budou práce více vážit (byť je ta práce náročná a finančně to také nebude terno). Pokud jednou potká občany Nošovic a okolí podobná nepřízeň osudu jako obyvatele městečka Flint v americkém Michiganu, nezachrání je ani Moore, natož Klusák. Závěrečná reklama na nošovické zelí je vtipná, film je však oproti předchozí tvorbě pana Klusáka slabší. Propíraná látka je taková nemasná neslaná a míchá dohromady více témat bez nějakého souvislého kontextu. A už po několikáté nám vlastně jen ukazuje, jak je lidské plémě primitivní a zlé. ()