Nesvatý

(festivalový název)

Horor

Nizozemsko, 2010, 85 min

Dick Maas

Presne tyhle beckove ptakoviny se tocily pred lety a hodne lidi se u nich dobre bavilo a bylo spokojeno.Kdyz nebudem rozebirat technickou stranku filmu,tak na nas opet dychl duch minulosti a ja sa bavil slusne.(15.1.2012)

• reqiuem

Je pravda, že se mi těžko hodnotí film, u kterýho jsem v půlce začal podřimovat, ale nepochybuju o tom, že jsem všechno podstaný viděl. Včetně BAF! na konci. Mikuláš porcující své oběti různými a dozajista roztodivnými způsoby je zpracovám nadmíru bídně a je zároveň jedinou věcí, která stojí za posměch. Film se nesnaží brát vážně, ale je tak příšerně hloupej a řemeslně nezvládnutej, že se ocitá za hranicí jakýhokoliv vkusu. Upřímně ani trochu nechápu, jak mohl bejt film v Nizozemsku tak divácky úspěšnej(i přes populární mikulášskej mýtus) a docela by mě zajímalo, jakej horor je tam považován za odpad. Béčka ano, ale ne Krvavýho Mikuláše./MFF a WTF(8.7.2011)

CITÁT - Rodiče vám právě řekli, že neexistuje.......... 1492 5. prosince to je historicky první údaj o Mikulášovi, zde začíná jeho pověst o "rozdávání dárků". Tento počátek je hodně krvavý a rozhodně bych k tomu nepouštěl děti. Příběh se pak rázně přesune přes rok 1968 opět 5. prosinec a opět plno krve až do současnosti. Amstredam datum....no, hádejte....5. prosince. CITÁT - Ale ta ještě furt věří na Mikuláše............ Jednou za čas je na svátek Mikuláše úplněk a nesvatý se vydává do ulic, ne dávat dárky, ale brát, plenit a zabíjet. Bomba, křesťani musej z toho snímku šílet. Mimochodem Mikuláš je perfektně namaskovanej a jeho kůň mu prostě sluší. A najde se i pár lidí, kteří na krvavého Mikuláše věří. A když mluvím o tý krvi, nebojte bude jí prolito dost. CITÁT - Toho pravého poznám hned............. Upřímně řečeno jsem se několikrát nefalšovaně i falšovaně leknul. Líbila se mi i práce kamery. Některé záběry za to stojí. Například průchod kamery ze zasněžené ulice do teplého obýváku. Nebo honička po střechách Amstredamu. Vím, že triková stránka je slabá, ale viděl jsem i o dost horší. A z téhle vyzařuje síla. CITÁT - On nejede autem, má koně............. Ve filmu zemře i několik desítek dětí což možná v někom vzbudí empatie, ale to je prostě Mikuláš. Dobře zpracované, krvavé a někdy i humorné.(9.6.2012)

A já myslela, že už odzvonilo béčkům, kde se těšíme na záporáka, ale musíme 40 minut přetrpět bez něj a doufat, že se nakonec přeci jen mihne, zatímco mezitím skoro o film ztratíme zájem. 2,5* ale přeci jen stylová podívaná na 5.12. a jinak mám slabost pro ten poster, takže za 3 s odřenou berličkou.(5.12.2011)

• Faustka

Tulipáni svatého Mikuláše žerou stejně, jako Amarouni provařeného Santu. …"Víš, co mi přijde zvláštní?... Ne, co. ..Že jsme letos nedostali čokoládový písmena.. ...Snížili rozpočet to bude tím."(9.3.2012)