Starověká kletba ožívá. Laskavá legenda z odvrácené strany. Svatého Mikuláše zná snad každý! Rok co rok se děti těší na hodného dědouška v červeném hávu, který rozdává sladkosti. Ovšem jen hrstka zasvěcených ví o tajemství přísně střeženém církví a vládou, že Mikuláš byl ve skutečnosti kacíř a masový vrah. Vlivem pradávné kletby se navíc každého 5. prosince, když je měsíc v úplňku, vrací ze záhrobí a s bandou věrných zlotřilců pořádá krvavý hon. Policista Goert, kterému v dětství Mikuláš vyvraždil rodinu, se snaží dalšímu krveprolití zabránit. Jenže nikdo mu nevěří... (oficiální text distributora)

cariada

Holandský horor se u nás moc často nevidí a tak proč né, aspoň se zbavíme té ohrané americké produkce. Film je spíš dělám odlehčenější což je jen dobře, že se nesnaží to brát nák vážně. Poměrně se to nechá., slušná porce krve i černého humoru. ()

Rodriguez

Zajímavý to nizozemský počin. Hnedle budu čekat na 5.12. a úplněk. Snad i mě příjde navštívit (NE)SVATÝ MIKULÁŠ. 55% ()

enjoi

Celou dobu jsem doufal, že najdu aspoň jeden důvod pro 4. hvězdu. Začátek super, pak tempo i zajímavost příběhu klesla na úroveň béčkového slasheru, ale za originální téma dám v klidu 3 hvězdy. ()

Lanark

Svatý Mikuláš z Myry (cca 280/286 Patara – 6. prosince 345/352 Myra) byl biskup v Myře v Lykii. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec. V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem (obvykle v předvečer 5. prosince). Byl inspirací pro vytvoření mýtické postavy Santa Clause, která de facto vznikla zkomolením jeho jména, dodáním dalších atributů.[2] Tolik teda na úvod z wiki, jelikož osobně mi bylo po celý čas filmu nejvíc záhadou, že se svátek Mikuláše takto v Nizozemí řeší. No a k filmu samotnému, no dementnější dialogy jsem už dlouho neslyšel, ale po úvodní wtf scéně s vibrátorem ve škole jsem ani nic jiného nečekal. Postavy se zjevují a zase odcházejí a jejich úmysly či myšlenkové pochody mizí v mlžném oparu, který se táhne kolem Mikuláše a jeho bandy. Kdo je kdo, nebo co, tak můžete tipovat leda dle ikonického zobrazování, což znamená dle jejich atributů (asi tak, že: kožená bunda=drsňák co se s ničím nepárá; zašpiněný baloňák = outsider, kterému nikdo nevěří ač jediný zná pravdu atd...) . Avšak ani potom se postavy dle těchto atributů moc nechovají. Nastává tak naprostý chaos,v čele se sv. Mikulášem, který však postupem filmu začíná být spíš únavný než zábavný. Co pobavilo byla jízda na koni po střechách a závěrečný hořící motor/barel po vzoru grotesky. ()

Vignette

Samozřejmě hrozná ptákovina, ale to už půlnoční filmy ve Varech bývají... jedna hvězdička navíc za atomosféru v Malém sále :-) ()

destroy83

Komentář může obsahovat možné spoilery. Velmi zábavné hororové béčko, které táhne nahoru zejména originální námět, který spolu s lehce historickým exkurzem navnadí diváka na pořádnou mikulášskou zábavu, kterou otevírá krátké představení hlavních, jak jinak než z valné části teen, postav. A to s patřičnou várkou dobrého humoru. Hlavními hrdiny lehce komediálně pojatého, za to celkem krvavého příběhu jsou Frank, teenager z chudší rodiny, který si užívá šmačných slečen z lepších rodin Sophie a Lisy, z nichž jedna se na scéně příliš neohřeje a podivínský policajt Goert, který Mikuláše nemá zrovna moc v lásce. Frank není příliš v keši, a proto jako každý rok vyráží oblažovat prvačky ze své školy v mikulášském kostýmu. Cestu mu ovšem nekříží nikdo jiný než pravý a po krvi dychtící Mikuláš s nespočtem svých doslova očouzených společníků. V tomto bodě lehce dochází snímku dech a některé digitální efekty nepůsobí zrovna tak, jak by si tvůrci nejspíš přáli. Naštěstí občas nezáživnou vatu válcují akčně pojaté scény a vše směřuje do tušeného finále. Kromě akčních scén zachraňují místy nezáživný příběh hrající herci a výše zmíněný humor, který je adekvátně dávkován. Ve výsledném dojmu se jedná přesně o to, co optimálně naladěný béčkožravý divák očekává, takže nevidím jediný důvod proč neudělit čtyři hvězdy. Pokud by ovšem snímek byl o pár minut delší, na čtyři by to už rozhodně nebylo. ()

Danny F.

Povedený horor. Chvíli mi přípomínal film mlha. Fajn krvavé scénky, ve kterých se neomezovali. Asi si budu dávat bacha na Mikuláše:) 65% ()

Jaro.Krafcik

6.Deň filmového adventného kalendára. Dnes musím byť aj zároveň symbolicky štedrý. Lebo je práve Mikuláša. Tak som vybral tento skvost, ako na Horor celkom dobré. Až na to že toto je už druhý horor po sebe. Treba uznať že obe hororové snímky boli kvalitné a bavili. Fakt majú malé percentá na tejto databáze. Tak aj vďaka tomu udeľujem slabšie štyri. 4* ()

jefff

Je to blbost, o tom žádná. Sice je to míněné jako hororová komedie, ale vtipné to není. Spíš se to nedá brát vůbec vážně. Mikuláš je sice fajn, ale to je tak všechno. Režijně i scénáristicky velmi slabé až naivně trapné. Tohle umí Američané lépe. ()

Šakalík

„Co se rýmuje s luck?“ - „Fuck!“ Jejda, tak takhle dobře jsem se už dlouho nepobavil. :-) Svatý Mikuláš a armáda (ne)mrtvých – to tu teda ještě nebylo. Holanďani, nedbaje na povídačky o mecenáši, vzali legendu za pačesy a vytřeli s ní zrak každému divákovi, který má alespoň trošku smysl pro humor. A já si vždycky říkal, že to s tím blahosklonným křesťanem bylo trošku jinak... :-) Ale pozor! Film obstojí i jako solidní horor, přestože v každém gore prvku je zároveň špetka ironie, takže mi pořád lehce ucukávaly koutky, přičemž několikrát jsem se neudržel a vyprskl smíchy. Když už jsme u toho gore. Některé mordy se skutečně povedly, především vyhlazení rodiny v roce 1968 je neskutečné žrádlo, až jsem si to musel pustit 2x. :-) Filmu postupně přece jen maličko dochází dech, i když samotné finále je velmi zdařilé. Tenhle druh filmů já prostě můžu. ()

iXtr3m3

Neškodná vianočná vyvražďovačka. Ale hej, dalo sa to pozrieť, ale znovu už nemusím :) To taký Santa´s Slay je iná liga :) ()

Holina

V rámci béček je to svěží vánek, vůbec mi to nepřišlo špatný. Zvlášť koně na střechách oceňuju, nepamatuju si, že by něco podobného v nějakém filmu (v nízkorozpočtovém už vůbec ne) bylo. Více na hororblogu. ()

MareT.

Začátek stojí za to a dává naději, že se bude dít maso se slashrovým nádechem. Jenže pak přijde policie a všechno jde k šipkům. Odpustil bych nelogiku nebo i dokonce neuvěřitelnost některých situací, ale nuda se mi těžko odpouští. Herecké výkony taky patří k těm slabším evropského filmu. ()

colapso

Tvůrci se nebáli krve,takže je to chvilkami dobrý masakr,čili film lze doporučit na zkrácení mrazivých večerů:-) ()

mosnak

Zajímavý nápad, který nebyl pořádně dotažen do konce :-( Někdy Mikuláš s tou jeho tlupou vypadal směšně (což asi neměl). Přišlo mi to jako další tuctový vyvražďovák za 15% ()

Oxymoron

U některých komentářů mi přijde, že se jejich tvůrci nechali až moc strhnout "atmosférou" půlnočních filmů na MFF - tzn. na půlnočních projekcích se dle většiny chlastá, baví, směje, tleská všemu, ale neočekává se od filmu absolutně nic - jde se tam už s tím, že se bude tleskat a pískat i úvodním titulkům. Ale jestli je Krvavý Mikuláš po řemeslné stránce absolutně nezvládnutý (viz. komentáře requiem a raud), tak pak bych rád věděl, jak by hodnotili jmenovaní všechny ty Vřískoty, Tajemství loňských lét apod. Vždyť jde přeci o horor sakra! Je to možná žánr, který nelze s ostatními festivalovými filmy srovnávat, ale jednou jsem si koupil lístek na horor, tak ho budu hodnotit jako horor a ne jako film, od kterého si mám odnést nějakou závažnou myšlenku a jít spasit svět. Právě po filmařské stránce se mi zdá Mikuláš ok - obsahuje spoustu nápadů při snímání kamerou a žádnou zásadní chybu (až snad na vizuální efekty, které ale neumí udělat v dnešní době snad na Baye pořádně ještě nikdo) jsem neobjevil. Pokud se na film dívám jako na horor, tak je ok i po stránce příběhové. Jedinou výtku bych měl snad k tomu tématu - Mikuláš na koni jako obávaný zabiják přece jen není zrovna dvakrát šťastně zvolený záporák. Jinak je Krvavý Mikuláše rozhodně horor spadající do kategorie těch lepších a to mi klidně usekněte lopatou půlku obličeje. ()

cutugno

V čase 37:24 som tento holandský pokus o horor vypol takže moje hodnotenie je len do tohto času a vôbec ma nezaujíma ako to skončilo alebo čo sa ďalej odohrávalo. Pre mňa veľmi nezujímavý scenár a herecké výkony. Špeciálne čarodejnicke diely Simpsonovcou maju kvalitnejši priebeh , napínavosť a pointu. ()

BlackHood

Tak tohle je můj 2. horor jen od Nizozemců, první byl Lidská Stonožka. Příběh byl, jak už mnozí napsali, úplně sjetej, bez logiky, ale alespoň nenudil, jak některé slashery, kdy je vražda-kecy-kecy-kecy-vražda-kecy, třeba jako byl Silent Night, kde byl zase Santa Klaus. Efekty byly moc počítačové, šlo to poznat. Film na odreagování, ale nic extra. Strašidelnost 0/4 Brutalita 2/4 ()