Rubber

• Česko Guma (více)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

verbal odpad!

"Neobyčejný" divák dal na odiv svůj nebetyčný intelekt a nadšeně zařval: "Heuréka, Topgun je o stíhačkách", a jeho hlasitý řev strhl lavinu v udělování pětihvězd, protože i ostatní nechtěli spadnout do šedi "běžného" publika a tolik toužili vykřičet do světa, že i oni vidí mrtvé lidi! Ať je to nudná, laciná peachovina, jak chce, ten film má prostě poselství a basta! A stačilo tak málo! Jeden masový vrah o rozměrech 225/70/R18, partička nevzhledných ochotníků, rádoby filosofický "nourízn" blábol, jedna hájosmička a nedoceňovaný režisér, který vyblil svého "génia" na plátno, jako Jason Pollock flašku vodky s natrávenou mrkví a rozmazal to rukama! A hle, co všechno lze vidět chorým okem pod slupkou zdánlivě nekonzistentní patlanice! Kauzalismus, konzumerismus, varování před globálním oteplováním, no úplně slyším v dáli řehtat čtyřspřeží alegorických vozů. Já tam například viděl Ježíše! ()

darkrobyk

Vraždící guma! Rozkošná bizarnost, která začíná přejetím plastové láhve...pak následuje chudák škorpion...báječný explodující králík je další v pořadí. V jisté chvíli se vše překlopí do Scanners (1981), což je fajn, páč ty vybuchující hlavy jsou zkrátka vtipné. Zábava, hrátky se smrtí, s diváky, co mají dalekohledy, s diváky, co právě sledují film. Trocha surrealismu, spalujícího slunce a čekání, jak tohle všechno skončí...,,Jeden nesnědl krocana!" ()

Ruut

Velká očekávání obvykle předcházejí velkému zklamání - Rubber je tomu zářným příkladem. Jako patnáctiminutový vtípek bych Gumu ještě zkousnul (ale i tak by nudila). Ale todlencto? Vraždy gumy jsou všechny stejné - guma se zatřepe a nepřátelský pták/králík/člověk prostě vybouchne ... Nefungují ani pocty (Psycho ???!), natož demence první kategorie s pozorovateli s dalekohledy, sídlícími na jakémsi kopečku a "Ftipně" komentujícími dění ve filmu. Pocta brakovosti? Sice ano, ale od vyhulených bezmozků (sorry, ale moc jste pane Dupiexi nepředvedl). ()

Fr

Napadlo vás někdy, že k tomu aby se ve filmu ,,něco“ stalo, často neexistuje ŽÁDNÝ DŮVOD? Že všechny skvělé filmy, bez výjimky, obsahují důležitou součást toho bezdůvodna? A víte proč? Protože život sám je naplněn tím bezdůvodnem...... Film (je to film..(?)....) je O TOMTO ŽÁDNÉM DŮVODU! Dívejte se, jak z prachu zvedne se guma. Sledujte první nesmělá pootočení (než získá sílu pneumatiky), pár zavrávorání a pádů. Škoda, že není vidět úsměv na vzorku, když vyjede do světa. Je absurdní (ať už to slovo znamená cokoliv) koukat na tenhle film a ještě větší je recese psát o něm komentář. Možná bych doporučil nechat se v půlce tvůrci otrávit, protože to začne bejt kapku monotónní. Přeci jen jsem čekal, že se zamiluje (sex s ní je přece bezpečnej) a nebude jen voyeřit. Přesto věřím, že se Rubber stane nejlépe hodnoceným filmem nejen CSFD, ALE CELÝHO SVĚTA! A všichni, kteří se mnou nesouhlasí, by si měli dát majzla. Protože ,,VŠECHNO má svůj vývoj“! Takže pozor na .......(neřeknu)..., ale je MNOHEM ZÁKEŘNĚJŠÍ! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nepochopil jsem komentář. 2.) Pochopil jsem komentář. 3.) Nevím co dokáže telekinetika se zajícem. 4.) Jsem majitelem pneu servisu. 5.) UPOZORNĚNÍ: vojáci z povolání se dívat nemusí, protože to není film o nich. PŘÍBĚH mimo hvězdný rozsah HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ ne ()

FlyBoy

[IFF, Bratislava 2010] "An exploitation road movie about a homidical car tire!" Róbert - pneumatika so sklonmi masového vraha aneb extrovná divokosť impozantne nazvučená duom Mr. Oizo/Gaspard Augé a zároveň nebezpečný žánrový vír z ktorého sa buď zbláznite alebo znehybniete. Mne je dopriané to druhé a preto som si celý tento neortodoxne rozfázovaný a kruto zábavný meta-film užíval po celých 80 minút a jeho drzú dôvtipnosť zožral aj s navijákom. Čestnému členovi Ed Banger records by bolo čo vytýkať (podaktoré sílené scudzovacie efekty, výpovedná hodnota vs. nonsensovosť = ?), ale jeho originálny experiment - ambiciózne - poukazujúci na neobmedzené možnosti prístupu k médiu a - kriticky - zhadzujúci utužujúce sa divácke stereotypy spojené s "nenažraným voyerismom", je svojím odvážnym konceptom tak priťažlivo absurdný a trúfalý, že mu ani nezvládam zahuhlať krivého slova. Znie to paradoxne, ale ak odviazaný, pokúšavý výfič, tak zaručene s "Gumou". ()

• Ve filmu se v roli paliče gum objevil i Perdo Winter, vlastník studia Ed Banger Records, které produkuje mj. i hudbu Mr. Oiza a Justice. (Phantomass)
  • Gaspard Augé ze známé francouzské elektronické skupiny Justice, který se společně s Mr. Oizem (Quentinem Dupieuxem) podílel na soundtracku filmu, si ve filmu zahrál krátkou roli stopaře. (Phantomass)
  • Ke konci filmu ve scéně, kdy se pneumatika převtělí v trojkolku, se zvonek s hadičkou „přesune“ z pravé strany řidítek na levou. (earl hickey)