Jen Bůh odpouští

• Dánsko Only God Forgives (více)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiální text distributora)

SpaceOdyseus

Strasne me bavi Refnovi samoucelne uchylarny, kde se strida nalada kazdych par minut, kde se nesetri krvi ani dlouhymi zadumanymi zabery na zirajiciho Goslinga. Jasne Refn si z nas tady asi dela trocku srandu. Ale bavi me to, bavi me, jak je to divne, psychegelicke, audiovizualne sve. A bavi me, ze po superuspesnem Drivu vsem posila prostrednicek. Je to proste skvela hodinka a pul, ktera ma ale velmi uzkou cilovku. ()

dormouse

Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale nějak se mi to vyšplhalo na pět. Podivný film, v němž se buď probodávají lidé různými ostrými předměty, díky čemuž teče mnoho krve, nebo se nic neděje a navíc nevíte, jestli se to všechno nezdá některé postavě, případně všem postavám dohromady, motivaci probodávání nikdy nezjistíte, ani to, jestli měl Billy opravdu větší péro než Julian. Ale taky se na to můžete dívat jako na film o vině a trestu, o stigmatech jedné hodně pošahané rodiny, jejíž dva členové už takového života mají dost, a o spravedlnosti v podobě velmi brutálního ale poctivého policajte, kterého bychom asi všichni chtěli mít v čele našich policejních sborů. Vithaya Pansringarm v roli tohoto poldy je vynikající. Ve filmu se moc nemluví, ale vtipná hláška tam padne. "Znásilnil a zabil mu dceru". "Jistě k tomu měl své důvody." ()

DannyBoy80

Čím víc násilí tím víc Adidas. 50% zklamání, Refn asi předpokladal, že více násilí udělá film ještě lepší. Bohužel se zmýlil. Násilí už je v tomto filmu pouze mynýra, nic více. Zbytečnost, která dělá z filmu o řád horší než by mohl. Vizuální konitinuita zůstala zachována a je kvalitní jako v Drive. Herecky je to řád dolů. I když hrají kvalitní herci, tak například Gosling nemá moc co hrát a ten rozdíl mezi tímto filmem a Drive je hodně velký. Nicméně bych ještě dodal "já ti to říkal nešukej se svojí matkou, nešukej se svojí matkou a ještě jednou nešukej se svojí matkou". ()

iampatrik

85% Uběhl skoro týden od návštěvy kina a já stále hledám ty správné slova pro okomentování... Jedním slovem by se dalo napsat, že Jen Bůh odpouští je -zvláštní-. V jedné větě -polovina diváků bude unešena, druhá znuděná-. Všichni čekali Drive. Drive je Drive, JBO je JBO. Přesto mají společného Goslinga, hudbu, kameru a taky určitý styl pojetí a točení filmu a to je TO, co se mi na Refnovi líbí (zvlášť u posledních dvou filmů). Uznávám, že příběh zde byl doslova divný, přesto s již zmiňovaným pojetím a natočením působil tak magicky. Co si taky cením na filmu je to, jak vkusně a umělecky dokáže zobrazit násilí. Pro někoho jednoduše změť táhlých nudných záběrů o ničem, děj o ničem, pro mě filmový zážitek, který se vždy bude lišit od ostatních návštěv kina. Možná to chce mít správné rozpoložení, možná se pak zalíbí, ale možná taky nikdy a u tohoto filmu jakékoli hodnocení chápu, není pro každého, nebude se líbit každému. (při psaní komentáře si uvědomuju, že se mi vryl pod kůži více než jen na čtyři hvězdičky) ()

Disease

Určitě je dobré jít do kina připraven, že to nebude další Drive. Takhle se mi film jevil jako další asijské krimi drama, jen režírované Evropanem. Na to, že je to pomalé mě připravila Valhalla Rising, na nelogičnost/psychedeličnost zase Fear X, takže v rámci režiséra žádná negativa. Podtrženo, sečteno, kdyby tenhle film natočil třeba Takaši Miike, asi by tolik negativních komentů a hodnocení nedostal, prostě "normálka, Japonsko". Oproti v závěru zmíněnému Jodorowskymu a jeho El Topo to byla v podstatě zábavná juchanice. ()

Lionheart

Fascinace násilím, hněvem a pomstou. Herci statičtí a němí, svižněji se pohnou jen v krátkých chvílích, kdy někoho zabíjejí nebo jsou sami zabiti. Nikdo není bez viny, všichni zaslouží trest, smrt, často drastickou... a to všechno ve snové atmosféře nočního Bangkoku podbarveno až psychedelickou elektronickou hudbou. Velmi brutální a pohlcující film. ()

tarponko

Strašne pomalý film, prvých 20 minút mi pripadalo ako večnosť, avšak postupom času človek zistí že v tom je niečo viac ako len naťahovanie času. Kontrast v niektorých scénach na nezaplatenie. Škoda, podľa mňa sa z toho dalo dostať viac, nebyť toho, že je film postavený na sladkom Goslingovi a nejakých tých pekných ženách. Gosling ako mafián mi moc nesedí ale budiš. Z pôvodného odpadu sa to vyvinulo na pekných 50% avšak dám ruku do ohňa že som tento film videl naposledy :D ()

peetriss

Po překvapivě povedeném Drivu se Refn vrací ke svému nestravitelnému, divácky toxickému, pseudoartu a la Barbar a divák je tak opět týrán Refnovou onanií tkvící v nekonečně dlouhých nehybných záběrech, občas proložených drsným krvavým násilím a opatřených zcela minimalistickým příběhem (což je oproti zcela bezpříběhovému Barbarovi pokrok). I přes svou střízlivou stopáž je film táhlý a jediné, co oceňuji a za co dávám ty dvě hvězdy, je fakt, že některé záběry a kompozice jsou opravdu nevšední. ()

lucijelucije

Není se čemu divit, tohle kontroverzní hodnocení, jakoby mluvilo N. W. Refnovi z duše. Buď jeho filmy milujete, nebo nenávidíte. Drive bylo snad jediné jeho dílo, které oslovilo většinu populace, bez zátěže zoufalých komentářů..Dalo se čekat, v jakém duchu bude tento film probíhat, přesto si neodpustíte nevidět jeho bizarní režii. ()

Shimargh

Pseudoartové nic, či snad koláž zajímavých obrázků z Thajska, nebo vykrádačka Lynche? Od každého trochu, mimochodem za ten konec a za debilně se pitvořícího Goslinga bych s chutí usekl režisérovi ruce! Jsem nesmírně zvědavý v jakém dalším jeho filmu bude pan Ryan Cukrkandl mlčet a přiblble čumět příště. ()

ApsidalTill

Artová dokonalosť má nové hranice a Refn ich definuje obalené v brutalite, neskutočnej hudbe.. musím to nechať uležat jak víno ale už teraz som nadšený! Málokedy som nasraný z hodnotenia filmu, zvlášť ak je takto špecifický ale tlači mna na zadnej stene lebky jedna vec. Načo lezete do toho kina na art film, keď čakáte nejakú rodinnú drámu o dvoch zajacoch a mrkve?! Film roku 2013 a to si natlačte do tých zabednených hlavičiek, toto je vrchol žánru. http://www.youtube.com/watch?v=qPQZg8VcaPo&feature=share ()

petrskoc

Ta kontroverznost v tom, zda-li je další snímek Refna opravdu tak dobrý, nebo zda-li je to pouze do sebe zahleděný, hipsterský brak, je v podstatě naprosto dostačující - o snímku se jednoduše řečeno mluví a píše, vyvolává emoce, a Refn si mne ruce. Ono na tom vlastně ani tolik nezáleží. Only God Forgives je perfekcionisticky natočená hypnotická báseň, která bohužel nenaplní svůj koncept, tedy přesněji řečeno - svůj název. Celý film směřuje k jakémusi vyvrcholení v podobě pochopení motivů hlavních postav a světa, ve kterém žijí. Bohužel nic takového nenastane. Od čtyř hvězdiček mě dělí právě tento, dle mého, naprostý přehmat v cílové rovince. V opačném případě by byl další Nicolasův film v podstatě stejně úžasný jako právě třeba Drive - jiný a přesto v určitých věcech velmi podobný, reflektující do značné míry i to, co se děje kolem nás. Bohužel trailery slibovaly poněkud hutnější podívanou - nejen v podobě několika brutálních, sugestivních scén. Možná začíná být Refn příliš sebestředný, kdo ví. Jasné ale je, že Only God Forgives mohl mít našlápnuto jak námětem, tak stylizací na lahůdku, která kdyby byla lépe a logičtěji zakončena a řekněme lépe vedena po stránce scénáře, mnoho z nás by ji zařazovalo do TOP 10. ()

LBsmoke

Výborné a červené(a balanc na laně).. sice si divák musí takový film užít úplně jinak než je zvyklí.. překopat své očekávání a spolknout pár nepříjemností (což pro mě byl chybný výběr exteriéru přirody na konci a na začátku bylo tapety až moc)...nebo například opěvovaná mama Thomasová má u mě hodně velký hřebík za teatrální očividné čekání v dialogu(jinak by byla ohromující) ..a velký nedostatek je že chybí jedna boční (nepodstatností podstatná) nevyřčená dějová linie, aby z goslinga nebyla jen taková schránka a měl co hrát(prostě nevymyšlený bytostný příběh postavy je pro goslinga trest, za který od vás dostává nazadek už jen proto že právě v drive to tak podstatně funguje).. příjemná postava soudce který byl sice hodně prkenný ale nakonec proč ne... a jsem rád za refna že se jako režisér dostal tak daleko že si může tohle dovolit k divákovi jen mám strach aby se nesesunul tak hluboko jak quentin..(místy už i teď dělal přešlapy za čáru) .. mno a milé je karaoke pro alejandra.. ()

Mikino00

Velmi hořké zklamání, Refn se snaží odlákat všechny diváky, které nabral u Drive, protože tohle je dosti odtažitá nesmysluplná změť násilí a mlčení. Opravdu je film pouze sledem zdlouhavých záběrů na mlčící postavy, dále naprosto nelogického chování Goslinga, který vlastně jede jen z kopce celý film a nakonec i absence jakéhokoliv smysluplnějšího děje, než jen oko za oko. ()

Ollie235

V dnešní době oceňuju každý snímek, co se snaží plavat proti vlnám mainstreamu, ale Refn se při tomto pokusu div neutopil. Čekal jsem něco naprosto jiného, ale hned první krvavou vraždou byly mé představy značně narušeny. Nicméně mě potěšila vizuální stránka a velmi zvláštní atmosféra, ale karaoke neholduju, Gosling má na víc, než je koukat před sebe a chyběl mi zajímavější konec. První půlka byla pro mě spíše nicneříkající nudou, ta druhá to trochu vylepšila, ale na víc než rozporuplné 2* to není. ()

aLPaC

Je to kopie "Drive" navíc opět s Ryanem Goslingem a stejným režisérem. Ale mě to je jedno, protože Drive byla opravu super jízda a Jen Bůh odpouští není o nic horší. Nejvíc mě ale překvapila (kladně) Kristin Scott Thomas, na kterou v této poloze nejsem vůbec zvyklý a nebyla vůbec špatná. ()

Mírouš

Co tohle bylo zase za chujovinu?????????? Pro artového neandrtálce, jako jsem já to byla naprostá ztráta času. Nesnáším takovýhle halucinogenní filmy. Prohlubují mojí už tak dost hlubokou depku...Gosling jen čumí, občas prohodí slovo s nějakou thajskou transkou v hampejzu, jeho šílená MCBP nostalgicky zavzpomíná, jaký měl její úchylnej mrtvej synek velký péro, do toho pár bodnořezných ran ostrými předměty, spousta monotónní hudby, připomínající hučení v kládě a to je tak všechno. Jo a pak zase Gosling čumí...... ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)