Jen Bůh odpouští

• Dánsko Only God Forgives (více)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiální text distributora)

Santino7

Po dlhej dobe som sa minulú noc konečne odhodlal svoj čas opäť zveriť do rúk Refnovi s nádejou, že tentokrát by ma hádam mohol po Pusherovi konečne znova naplno nadchnúť. To sa totiž neopakovalo ani pri Bronsonovi a čuduj sa svet, ani pri enormne ospevovanom Drive. Obe boli síce vcelku fajn, no najmä druhý menovaný - vzhľadom na obrovské zástupy nadšencov - pre mňa zostal takým menším sklamaním. Záhada... No a treba podotknúť, že východisková pozícia, vzhľadom na tunajšie hodnotenia a komentáre, tentokrát skutočne bohvieaká nebola. Skúsil som to. Prevracal som očami, neveriacky krútil hlavou, chytal sa za ňu, nechápal... Čo to ten Refn zase vyviedol? Toto má byť ten jeho vysnený projekt? Nuž, dobre teda. Chvíľku mi síce trvalo, než som sa do toho aspoň ako-tak dostal, stálo ma to aj nejaké to premáhanie, avšak nakoniec predsalen... No, nadšenie to stále nebolo, to ani zďaleka nie. Ale akosi som sa s tou formou dokázal vysporiadať a na Refnovu hru s divákom a osobitý štýl som chtiac-nechtiac pristúpil. Mal som nervy, bez pozlátok môžem povedať, že ma tá dialógová strohosť a občasné zdĺhavé zábery miestami fakt srali. Teda hlavne tá strohosť, zábery by som ešte ako-tak prekúsol. Čo ale môj celkový dojem (stále dosť rozpačitý) vcelku pozdvihlo, to bola jednoznače vizuálna stránka snímku. Tá ma oslovila, dokonca aj tá celková pomalosť (a z nej vyplývajúca temná, hypnotická atmosféra) sa mi po chvíľke svojím spôsobom zapáčila, malo to také ťažko opísateľné čaro, ktoré je v absolútnom kontraste s dnešnou uponáhľanou dobou. Impozantná hra s farbami, symbolmi, náznakmi, osvetlením a tak ďalej. Psychadelický úlet, doplnený rovnako psychadelickou hudobnou zložkou. No a dokonca, tentokrát ma ešte viac ako naposledy bavil aj "výraz" Ryana Goslinga, ktorý - hoci miestami hraničil s trápnosťou a paródiou - mal niečo do seba, čosi zvláštne. Zaujal ma dokonca viac ako v Drive. Artovka? Neviem, no pre masy ľudí to rozhodne nie je. To vôbec. Značne rozpačitá záležitosť adresovaná asi len minimu skalných, ktorí to ocenia. Zvyšní to buď úplne zatratia alebo z toho budú mať značne rozpačité pocity, podobne ako ja. Zmätený, nerozhodný, tak nejak na vážkach. Hodnotenie priemerné, avšak jednotlivé zložky sa bežnému priemeru vymykajú všetky, a to bez výnimiek. 65% ()

Renfield

Příběh sice působí dojmem, že jeho základem je Julian a pomsta, či pomsta jeho matky skrze něj, což nahrává další z možností a to nezdravému vztahu matky se synem. Tomu by potom odpovídala i jedna z nejlepších scén vůbec, večeře a představení "přítelkyně". Můj pocit ale je, že Bůh možná odpouští, spravedlnost (alespoň zde) nikoliv, hlavním hrdinou je tu Chang. A je to tak dobře, povětšinou mlčící Ryan Gosling to nemá herecky úplně jednoduché, Julian nezaujme tolik, jako právě jeho protipól Chang, v jehož roli je Vithaya Pansringarm dokonale démonický! Každopádně příběh je tu v dobrém smyslu slova až na druhém místě, je to přeci film Nicolase Windinga Refna. Každý záběr je dotažen k naprosté dokonalosti, prakticky každý záběr stojí za vidění, je to neónová pastva pro oči! Refnův cit pro dokonalou kompozici obdivuji stejně, jako jeho práci s komparsisty, jejich líčením, kostýmy... Vlastně je to všechno jak z jiného světa, úchvatné, obzvlášť právě v tomto filmu. A Cliff Martinez? Ten ve spojení s neónovým Refnem nemůže zklamat. 80% ()

jerenymo

Krom výborného hudebního doprovodu a několika chuťovek v podání Vithaya P. Je to táhlý film, který mohl být smrštěn do 30 minut ( včetně 8 minutovejch titulků). Maličko zklamání,ale dalo se to zkousnout. ()

Wancohoff

Ryan je jedine plus filmu, ktory sa snazi roztahanym dejom napodobnit drive. inak je to nekonecnych 90 minut nudi, s trochu gore... ()

Gore

Dlouho se mi nestalo, že bych u filmu usnul, a zde dokonce dvakrát během jednoho promítání. Ač se Refn snaží napodobovat artoví velmistři, tak moc mu to nejde a vytvořil něco, co je velmi nedivácké a nezáživné. Nepomohl tomu ani můj oblíbenec Gosling, který ani neměl, co hrát. ()

raky5

Refna s Goslingom zjavne opantal úspech Drive-u. Toto však nemá s výnimočnosťou Drive-u nič spoločné, je to len obyčajná zlátanina bez deja, ktorá sa snaží byť umeleckým dielom. Pravdupovediac, z popisu filmu, ktorý som si prečítal až po pozretí filmu som sa dozvedel viac ako z filmu samotného. Jednu hviezdičku dávam za vizuálnu stránku. ()

Illy

Jak se Refn chtěl stát Lynchem. A vznikla z toho pouze olympiáda v čumění. Kdo nečumí s námi, čumí proti nám. Možná si z toho nějaký intelektuální sebeukáječ něco vezme, já z toho měl hovno. ()

masiko

Myslel jsem, ze od Refna s Goslingem budu brat cokoliv, ale takhle bohuzel ne. Pro mnohem lepe zpracovany namet pomsty za vrazdu bratra doporucuji shlednout Out of the furnace. ()

arcticsky

Stopáž tak akorát na to, abych tento film hodnotil jako průměr. Sáhodlouhé záběry do temných zákoutí a chodeb neudrží zrovna velké napětí...světlým okamžikem je zde Kristin Scott Thomasová. ()

Steel32

A nakonec je to jenom divný. Refn se snažil jít až moc ve stopách Drive, až nakonec šlápnul vedle. Zachraňuje to především Ryan s Kristin, jinak by snad ani nešlo udržet pozornost. ()

Swoser

Líbí se mi jak se komunita lehce rozdělí na 2 skupiny. První skupina je nadšená a plná euforie. Druhá skupina zas říká úplný opak. Jako u Drive. Pokud by aspoň většina přemýšlela, tak by ten skvělý film neměl blbejch 49 %!! Půlka lidí, které znám a viděli tento film, tak nepochopili nic. Kdo představuje boha a kdo ďábla. Ale určitě nejsou jediní. 6/10 ()

Antaeus

Upútavky na Prime ma naladili tak, že som si dokonca po dlhom čase cielene sadol pred bedňu. Ale "už" po hodine sledovania, kedy sa dej dal zhrnúť dvoma vetami, som rozmýšľal, či je to naozaj ten film z reklamy? Chlap/ zena/ mŕtvola sediac na stoličke čumí do jedného bodu kdesy v nekonečne. Scéna trvá 10 minút, pričom je prerušovaná iba akýmisi haluzami nejakého silne "vysmaženého" filmového "umelca". Jediné, čo tento "klenot" zachraňuje pred odpadom, sú gore scény násilia. Trvajúc asi tak 15 minút z dvojhodinového maratónu čumenia na rôzne vzdialené objekty. ()

Acrux

Tak nevím... Film je na můj vkus přecpaný otravně zdlouhavými scénami, k tomu za doprovodu protivné hudby. Chápu, že to byl záměr, ale čeho je moc, toho je příliš. A navíc je to celkem nesmyslné a v podstatě o ničem. Přemýšlím, jestli mi to za tu hodinu a půl koukání na Ryana Goslinga vůbec stálo. Každopádně, jednou stačilo; not my cup of tea. ()

flash56

zbožnujem ten film. práve preto, že je odpudivý, nedivácky, artový, násilný, štýlový, technický, tichý a ako báseň. (a to nemám rád básne in real life)...AppleCore má pravdu btw.! PS: ľudia ten film má dej a všetko okolo. to nik nevidí? PSS: dopĺňam, že to bol aj najlepší film 2013. (ak rátam Enemy do 2014) ()

joudas

Dobré? Špatné? Zábavné? Nudné? Těžko říct. Jiné? Zvláštní? Stylové? Artové? Divné? Jo, divné. Hodně divné. Po Drivu, který mám vážně hodně rád, jsem byl připraven (aspoň jsem si to myslel) na hromadu zamyšlených scén, Goslinga čumícího do blba apod. Ale že tam toho bude tolik… Momentálně stále nevím, co si o tom mám myslet a ani nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne. Jedná část mně si říká, že jsou všechny ty strašně dlouhé, zamyšlené, pomalé záběry, za doprovodu stejně pomalé hudby s tím, že uslyšet někoho říct aspoň jednu souvislou větu, se rovná malému zázraku, vlastně super, druhá křičí, že je to nuda a že už to Refn trochu (spíš hodně) přehání. Takže zatím nerozhodné průměrné 3* s tím, že až to někdy uvidím znovu nebo se mi to pořádně rozleží v hlavě, hodnocení (a pokud se mi bude chtít, tak i tento komentář) upřesním. ()

Vlče

Aneb Noční můra v Bangkoku. Nerad bych rozebíral příběh a postavy (i když si nemyslím, že by to bylo tak zlé, jak všichni tvrdí), ale ty obrazy, zvuky a hudba tvoří velmi zajímavý výlet do zvláštního, snového a temného světa, který stojí za to vidět. Refn je tak talentovaný režisér, že i slabší film je nezapomenutelný zážitek (hlavně v kině, kde je to přeplácaný všemi těmi zbytečnými Star Treky, Iron Meny a Supermany...). ()

Marcita

Celou dobu co jsem seděla v kině jsem přemýšlela, jestli se mi tenhle kousek líbí, nebo nelíbí. Ryan je oživující hvězdou tohohle snímku, a K. S. Thomas bych v blond provedení vůbec nepoznala :) ()

fleurette

Asi jako většina zdejších přispěvatelů jsem byla uchvácena Refnovým předchozím snímkem Drive, i když méně už jeho trilogií Pusher. Only God Forgives jsem proto očekávala s velkým napětím, jistým vystřizlivěním pro mne byly zdejší nepříliš nadšené reakce, a tak jsem vlastně nakonec nečekala raději vůbec nic. Můj dojem z filmu se dá jedním slovem popsat jako zklamání. Nesedět v kině, možná bych ani nedošla ke konci. Po většinu filmu se mi hlavou honila myšlenka, zda se režisér zbláznil či jen chtěl natočit zmatený, pro mne smyslu postrádající, zcela na vizuální stránce postavený film. Gosling, kterého mám jinak ráda, byl k uzoufání, jinak úžasná Kristin Scott Thomas byla ve své záporné roli asi nejzajímavější věcí na celém snímku. Na závěr nezbývá než vyslovit přání, aby to přiště bylo lepší. ()

Wardan

Je příjemné vidět, když má režisér vše pevně v rukou a vše je přesně na svém místě, k tomu omamný neonoirový vizuál a omamný soundtrack. Jak si ale vybudovat nějaké sympatie k postavám, které se chovají, tak jak se chovají, jak v sobě probudit nějaké emoce, když postavy žádně emoce neprojevují, jak se nechat strhnout dějem, když je tak plochý, a jak se vůbec stavět k filmu u kterého ani nevím jestli byl příběh skutečný nebo abstraktní (myslím, že abstraktní nebyl, ale jak si potom vysvětlit jednání postav a jejich neemocionalitu, jestli ale abstraktní byl tak bych potřeboval výklad). Nakonec musím prohlásit, že se mi OGF líbilo. Nejsem si však jistý proč. Asi jen protože mě baví Refnova režie. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)