Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá světová válka se pomalu chýlí ke konci. Na německé straně hranice začíná pomalu propukat panika a místní velitel přikazuje nechat podminovat místní přístav. Nenadálého zmatku využívají čeští lodníci, kteří se rozhodnou uskutečnit šílený plán: Ukrást německou loď plnou výbušnin a vyplout směrem ku Praze, která se má podle fašistických plánů stát poslední německou pevností... Scénář dostal Cenu literárního fondu ke 30. výročí osvobození. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Období 1973-75 v naší kinematografie dalo příležitost (nebo spíš povinnost) vzniknout v souvislosti s 30. výročím ukončení 2. světové války celé řadě různých filmů a seriálů a různé kvality, z čehož Mys dobré naděje představuje ojedinělou dobrodružnou podívanou s minimem politiky (pouze v nutné rovině česko-německých vztahů na konci války). Ne náhodou tento snímek o osudech českých lodníků na útěku připomíná žánr, kterému se dnes po anglicku říká road-movie. Tajná cesta lodí z německé strany přes hranice do ČSSR obsahuje plno zvratů, napětí, strachu i obětí, ale i poznání naděje, přátelství. Všech "sedm statečných" mají jeden cíl, ale musí mít zapotřebí odvahu a chuť riskovat, obětovat se a nezradit... a někdy je to trochu i legrace - tak třeba padají výstřely, výbušniny z létadla a pan Větrovec se nejvíc stará o to, aby se jeho kanárkovi nic nestalo a dovezl svého milovaného ptáčka živého ;)) a Cupák mu na to říká: ,,Já věděl, že tu akci nepodnikáš pro nic za nic." ... Nemohu si pomoct, zvyšuju po druhém shlédnutí na plný počet, navzdory pomalému rozjezdu ze začátku. Úžasná podívaná, navíc to celé táhne charismatický Josef Větrovec se svým nezaměnitelným hlasem a v jedné ze svých nejlepších rolí. Vyzdvihl bych také Otu Sklečnku a westernovou muziku Jiřího Šusta. 90% ()

zette 

všechny recenze uživatele

Dobry namet, na nase pomery celkem velkorysa vyprava a uzasna hudba. To jsou nosne pilire tohoto filmu. Myslim, ze je i dobre vystihnuta atmosfera poslednich dnu valky a nervozita nemecke armady. Filmu ale chybi vice napeti. Jinak vsak nemohu souhlasit s kritikou na adresu Otakara Fuky, pro me se jedna o nadprumerneho ceskeho rezisera z normalizacniho obdobi. ()

Reklama

GIK 

všechny recenze uživatele

Film má pomalejší rozjezd, pořádně to začíná až až útokem Sovětů asi ve 25. minutě. Trochu pochybná je motivace hlavního hrdiny k tomu, aby podstoupil na konci války životu nebezpečnou cestu lodí napěchovanou prskavkama z Rajchu do protektorátu. Frizek mu řekne: hele čoveče, vodjeď s tim, ať nám to tady nebouchne. No tak jo, já teda jedu. Pak mi neseděla obrovská náhodička, když se dva členové posádky jdou v polovině cesty projít a kupodivu narazí zrovna na svýho bývalýho parťáka. Sklenčkovy utrápený role taky moc nemusim. Ale jinak je to dobrý. Vynikající herci, skvělé jakoby autentické záběry z války k nerozeznání od skutečných, povedená výprava s množstvím výbuchů. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Ach Fuko! Nešťasný člověče Boží ateistický! Od tebe ty troubo se mě skutečně líbily je ty Zlaté rybky. A to kvůli Víznerovi. Von je skvělej herec. Tohle jsi teda tak posral, že jsem něvěřil, zda lze...Větrovec běhá, vypadá akčně...ale do prdele kam? Všichni mluví německy celou polovinu filmu a to i soudruzi antifašisté! Příběh posraný, scénář posraný, kamera posraná, do toho agitka...všechno jsi Fuko posral! ()

Spinosaurus 

všechny recenze uživatele

Fuka je prostě amatér. Tohle měl být jeho vrcholový film, ale místo toho je to naprostá ptákovina. Vezmu to popořadě. Scénář - proboha, tohle je snad výsměch československé kinematografii. Nevím, kdo ho psal, ale takovouhle úplně bezduchou a nenápaditou nijakost bych vypotil i já za pár dní. Zkrátka vezmeme si schéma důležité plavby ku Praze (jak originální!), přidáme skřehotající kašpárky (Němce), vymyslíme dvě tři akční scény (v tomto případě mizerně natočené), přidáme menší romantiku, trochu propagandy (ne že by jí tu bylo nějak moc, ale byla tady) a do toho všeho nahážeme figurky ze Sedmi statečných. A trádá, můžeme točit! K těm akčním scénám snad jen to, že jsou na úrovni novodobého Tobruku, což trochu průser, vzhledem k zaměření výše jmenovaného filmu a navíc to byla doba, kdy si tam každý mohl naházet tolik tanků, kolik chtěl (taky jich na českém území v té době bylo až moc). Zkrátka promarněná šance, herci nemají co hrát (o Němcích ani nemluvím), scénář psali studenti prvního ročníku famu (a to byl asi ten nejslabší ročník všech dob) a Fuka vrší jeden filmařský kiks za druhým. Suma sumárum - dva tanky, dvě hvězdičky. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v Mělníku, Libčiciach a v okolí Prahy. (dyfur)

Reklama

Reklama