foto

Jindřich Narenta

  • nar. 9.5.1921
    Praha, Československo
  • zem. 26.6.1992 (71 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jindřich Narenta se narodil jako Jindřich Nahrhaft 9. května 1921 v Praze do rodiny pražského Němce. Díky tomu si výborně osvojil jak český, tak i německý jazyk, který později velmi často využíval při své herecké práci. O divadlo se zajímal už od dětství, proto se rozhodl věnovat se mu po celý život.

Ovšem na popud rodičů nejprve vystudoval obchodní akademii. Po maturitě byl za okupace nasazen do totálního nasazení. Proto hereckou dráhu započal až po osvobození. První jevištní zkušenosti Narenta získával jako ochotník v amatérském souboru Čin na scéně Ve Smečkách a později i v Malostranské besedě. Po hereckých zkouškách se stal hercem Vesnického divadla (1951 – 1956), kde vedl německý soubor.

Tuto zájezdovou skupinu opustil kvůli filmu, jemuž se věnoval výhradně až do konce své kariéry ve svobodném povolání. Přesto si ve Vesnickém divadle zahrál ve hrách „Poplach“ (Boris), „Vrána vráně oči nevyklove“ (Lazar), „Šest zamilovaných“ (Bělka), „Nemá kocour pořád posvícení“ (Ippolit), „Ženský zákon“ (Miško), „Třicet stříbrných“ (David), „Dítě“ (Aleš), „Rozbitý džbán“ (Písař Licht) apod.

Roku 1956 debutoval na českém filmovém plátně. Díky své čisté němčině se stal vyhledávaným představitelem především německých nacistických postav z historických a válečných filmů. Postupně se stal výlučným a „monopolním“ představitelem (i několikrát za rok) německy hovořících osob v našem filmu.

Hrál důstojníky různých hodností německé armády (ROMEO, JULIE A TMA, ZBABĚLEC, TRANSPORT Z RÁJE, PEVNOST NA RÝNĚ, ZPÍVALI JSME ARIZONU, LEKCE, OSVOBOZENÍ PRAHY, MYS DOBRÉ NADĚJE), příslušníky SS, SA (PŘEŽIL JSEM SVOU SMRT, ZLATÁ RENETA) a gestapa (HRA O ŽIVOT, JURÁŠEK, VYŠŠÍ PRINCIP, SKOK DO TMY), dozorce, strážné (NEPORAŽENÍ, REPORTÁŽ PSANÁ NA OPRÁTCE, …NEBO BÝT ZABIT), katy, špiony (KLÍČ, PRÁČE) a nebo civilní sympatizanty nacistů (MYKOIN PH 510, SPALOVAČ MRTVOL, MARATÓN, …A POZDRAVUJI VLAŠTOVKY, HORKÁ ZIMA, POSLEDNÍ PLES NA ROŽNOVSKÉ PLOVÁRNĚ, SVÍTALO CELOU NOC, ZASTIHLA MĚ NOC).

Kromě nacistů hrál i jiné Němce z minulosti či přítomnosti: závodník Mayer (DĚDEČEK AUTOMOBIL), König (ČERNÝ PRAPOR), muž v brýlích (JÁ, SPRAVEDLNOST), Němec Achim Ritzbauer (SLEČNY PŘÍJDOU POZDĚJI), agent Kreiske (AKCE V ISTANBULU), německý turista (VRCHNÍ, PRCHNI!), řidič rakouského autobusu (JAK NAPÁLIT ADVOKÁTA), domnělý Rakušák (CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ, PÁNOVÉ…) a vinárník Kluge (KOUZELNÍKŮV NÁVRAT).

Často ale hrál i české postavy, během 50. a 60. let to byly mj. snímky VLČÍ JÁMA (Dr. Valenta), POSLUŠNĚ HLÁSÍM (důstojník), PADĚLEK (tiskař), BRANKÁŘ BYDLÍ V NAŠÍ ULICI (učitel), SMRT V SEDLE (příslušník SNB), KRÁL ŠUMAVY (strážmistr), TEREZA (výpravčí), ZLATÉ KAPRADÍ (velitel stájí) či ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ… (hlasatel).

A v 70. a 80. letech následovaly tituly UCHO (tajemník ministra), TAJEMSTVÍ VELIKÉHO VYPRAVĚČE (advokát), UKRADENÁ BITVA (rychtář), DVACÁTÝ DEVÁTÝ (policejní komisař), MALÁ MOŘSKÁ VÍLA (rádce), BOUŘLIVÉ VÍNO (úředník), PALETA LÁSKY (velitel ostrostřelců), KONCERT NA KONCI LÉTA (divadelní sluha / celník), PŘÍHODY PANA PŘÍHODY (Mrázek), ŠÍLENÝ KANKÁN (burzián), EVROPA TANČILA VALČÍK (úředník), POSLEDNÍ MOTÝL (majitel kina) a KOUŘ (vyšetřovatel).

Současně zahrál v krátkých a studentských filmech (ZLEPŠOVÁK, OSLAVA POKRAČUJE či KLÍČ POD ROHOŽKOU) a i v kinematografiích Slovenska (tř. POLNOČNÁ OMŠA), NDR a NSR (mj. DIE GEFRORENEN BLITZE). U nás často namlouval své kolegy do němčiny (tř. SMYK, VAJÍČKO, VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR).

Obdobné typy díky němčině tvořil též v rozhlase („Bílá nemoc“, „Očitý svědek“, „Válka s mloky“ atd.), dabingu (NORIMBERSKÝ PROCES, KAM SE PODĚLA SEDMÁ ROTA?, BOJ O MOSKVU apod.), televizních filmech (LIDÉ NA KŘIŽOVATCE, KAT NEPOČKÁ, KLAUNI A VLASTENCI ad.) a seriálech (např. HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, F. L. VĚK, 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, CHALUPÁŘI, SYNOVÉ A DCERY JAKUBA SKLÁŘE nebo PŘÍSAHÁM A SLIBUJI).

Roku 1991 herec Jindřich Narenta odešel z hereckého života a krátce poté i z toho svého. Až po třiadvaceti letech bylo zjištěno, že zemřel 26. června 1992 v Praze ve věku jednasedmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

1991 Klauni a vlastenci (TV film)
Pražský student (TV seriál)
Wolfgang A. Mozart
1990 Kouř
Poslední motýl
Přísahám a slibuji (TV seriál)
1989 Evropa tančila valčík
1985 Synové a dcery Jakuba skláře (TV seriál)
1984 Der Leutnant und sein Richter (TV film)
Kouzelníkův návrat
1982 Dobrá Voda (TV seriál)
Příhody pana Příhody
1980 Co je doma, to se počítá, pánové...
Jak napálit advokáta
Svítalo celou noc
Vrchní, prchni!
1979 Koncert na konci léta
Theodor Chindler - Die Geschichte einer deutschen Familie (TV seriál)
1978 Past na kachnu
Ve znamení Merkura (TV seriál)
1977 Die Magermilchbande (TV seriál)
Proč nevěřit na zázraky
Zítra vstanu a opařím se čajem
1976 Bouřlivé víno
Malá mořská víla
Paleta lásky
1975 Akce v Istanbulu
Chalupáři (TV seriál)
Chudák dědeček (E01)
Mys Dobré naděje
Osvobození Prahy
Pan Tau a rosnička (TV film)
1974 Dvacátý devátý
Poslední ples na rožnovské plovárně
Trofej neznámeho strelca
30 případů majora Zemana (TV seriál)
Vyznavači ohně (S01E02)
1973 Horká zima
1972 ...a pozdravuji vlaštovky
Hříšníci (TV film)
Klíč pod rohožkou
Ukradená bitva
1971 F. L. Věk (TV seriál)
Epizoda 12 (E12)
Epizoda 11 (E11)
Epizoda 9 (E09)
Kat nepočká (TV film)
Klíč
Lekce
Oslava pokračuje (studentský film)
Rozsudek (TV seriál)
Tajemství velikého vypravěče
Vražda v hotelu Excelsior
1970 Byly noci májové (TV film)
Lidé na křižovatce (TV seriál)
Ucho
1969 Pan Tau (TV seriál)
Případ pro začínajícího kata
Zabil jsem Einsteina, pánové...
1968 Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Otisky prstů (E04)
Maratón
Spalovač mrtvol
1967 Automat na přání
Další prosím! (TV film)
Gefrorenen Blitze, Die
Jak se krade milión
Já, spravedlnost
Zločin a trik II. (TV film)
1966 Slečny přijdou později
Vražda po našem
1965 Dům v Kaprové ulici
Zlatá reneta
1964 Atentát
Čintamani & podvodník
Místenka bez návratu
Obžalovaný
Pět hříšníků
Skok do tmy
Vajíčko
Zpívali jsme Arizonu
1963 Deváté jméno
Mykoin PH 510
Zlaté kapradí
1962 Bílá oblaka
Boxer a smrť
Pevnost na Rýně
Polnočná omša
Tarzanova smrt
Transport z ráje
1961 Florián
Reportáž psaná na oprátce
Tereza
Zbabělec
1960 Černá sobota
Lidé jako ty
Práče
Přežil jsem svou smrt
Smyk
Vyšší princip
Zlepšovák
1959 Konec cesty
Král Šumavy
Letiště nepřijímá
Romeo, Julie a tma
1958 Černý prapor
Dnes naposled
Smrt v sedle
Útěk ze stínu
1957 Brankář bydlí v naší ulici
Padělek
Poslušně hlásím
Vlčí jáma
1956 Dědeček automobil
Hra o život
Jurášek
Neporažení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace