Spíše politické drama ve westernové košili než klasický western. Neotřelý, zajímavý příbeh s překvapivou pointou s lehkým humorným nadhledem vyprávěný prostřednictvím zejména dokonalého Jamese Stewarta a spolehlivého Johna Wayna.(5.3.2009)

Před 23 lety přijal James Stewart velice podobnou roli ve filmu Franka Capry, kde dvě hodiny čistého času mluvil a mluvil...tentokrát svou právnickou pusu naložil do westernu, kde tolik mluvit nestíhal, ale i tak se mu podařilo s Johnem Waynem zase něco nového. John Ford si přál posunout tento populární žánr zase o nějaký kousek jinde a rozšířit spektrum potencionálních diváků.(23.7.2006)

Western černobílý jak smrtky poslední případ. Ze začátku hodně naivní, později ale zlo vystrčí drápky a rozjede se poctivá napínáková soustava. Film je zajímavý třeba i tím, že místo koltů se tady snaží hlásit o slovo politika, což mě příliš neoslnilo. Nicméně co naplat, právě možná díky tomu na něj jen tak nezapomenu. Pochybuju, že takových westernů někdo natočil víc.(1.11.2014)

Protnutí hereckých linií dvou filmových hvězd té doby je opravdu zajímavý zážitek. Wayne je westernový mazák, ale i Stewart, kterého divák zná spíše z dramatických filmů, si s rolí čerstvého absolventa práv poradil na výbornou. Právem se o tomto netradičním westernu říká, že je jedním z nejlepších.(14.4.2012)

Ford se přímo mazlí s vedlejšími postavami a humorem. Jemným, aby z filmu nebyla fraška, ale zároveň velmi zábavným, hřejivým a milým. A tím nemyslím jen v tomhle filmu, ale např. i ve Stopařích, či How Green Was My Valley. Někde jsem četl, že Fordovy filmy se pohybují na hranici sentimentu, stačilo by jen trošku přidat a spadly by. Jenže tam nikdy nespadnou a proto jsou to lidské, silné příběhy, které dokážou dojmout a oslovit. Možná proto jsou tolik považované za něco jako "národní americké bohatství." Není to Peckinpah, není to syrové, ale skvělá filmařina určitě.(26.8.2007)

• - V scéne, kedy Liberty Valance opúšťa jedáleň, hrá v pozadí pieseň "Little Brown Jug" od Glenna Millera (posledná skladba, ktorú zložil). James Steward pred tým hral v biografii Príbeh Glena Millera. (Gor'seye)

• - Poslední Fordův černobílý film. (Kulmon)

• - Roku 2007 byl tento western zařazen do Národního filmového registru USA mezi hodnotné filmy, které je třeba zvlášť uchovávat. (Mariin)