Delikatesy

Delicatessen

Delicatessen

Komedie / Fantasy / Sci-Fi

Francie, 1991, 99 min

Jeden klaun, jeden mäsiar, jedna "schizofrenička" a partia čudných obyvateľov jedného post-apokalyptického domu v jednom bizarnom a trošku úchylnom filme o tom, že keď už Francúzi jedia žaby i slimáky, tak prečo nie i ľudí. Proste jedna delikatesa.(1.4.2008)

Řekněme: pěkně černá pohádka, navíc v geniálně rozvolněných, pohyblivých žánrových konturách. Je-li těžké vůbec pojmenovat žánr této pochoutky, o co těžší a bezvýslednější musí být nějakou přijatelnou formou popsat vlastní dojem. Naprosto jasné je však jedno: na tohle se nezapomíná! Pro všechny milovníky experimentálního, ale přitom bezezbytku promyšleného a uměleckého, filmu se jednoznačně jedná o hluboký zážitek a řídký filmový svátek.(15.4.2005)

2 gouryella: Tak já to mám přesně naopak, jak je možné, že někdo, kdo natočil takovouhle vtipnost se potom sníží k točení Amálie? Chápete to někdo? 2 liuk:poor child:-(((24.3.2006)

Chudák Chabrol, jestli tenhle film viděl (a stihnout to mohl), tak si musel uvědomit, kam se hrabe se svým řezníkem. Delikatesy jsou bizarně poetickou komedií s Jeunetovým viděním světa a barev v něm. Je to Chateaubriand s móresy Josepha Vachera.(11.2.2013)

Sypaticky komorní postapo-komedii/pohádku, které svou bezútěšnou stísněnost přitom dosti efektivně navazuje pohým použítím žlutého filtru a natáčením takřka výlučně v několika málo interiérech. Pěkný důkaz že i s minimálním rozpočtem se dá natočit dobře vypadající film. Škoda jen že pro dobrý film je toho potřeba trochu víc než jen vizuální um a styl - bez ohledu na zábavně kanibalské téma a několik správně vyšinutých postav je to prostě pořád tak trochu nezajímavá záležitost, která místy neví čím by chtěla být. Občas trocha laskavého (!!) humoru, občas trocha deprese, občas atmosféričtější horor, pak zase vršení rádoby zábavných vyšinutých nápadů a k tomu magicky pohádkový příběh... přitom samozřejmě pořádně nefunguje ani jedno z toho, byť vyloženě nuda to není a ona mírná příchuť bizarní dekadence je i přes to všechno pořád trochu cítit. Jinak řečeno, největší vadou filmu je evidentně to, že je až moc "francouzský". 7/10(9.8.2009)

• - Spoiler: Louison v jednej scéne narafičí všetko tak, aby to vyzeralo, že jeho hlava je oddelená od tela. Louison je tiež pôvodný názov pre slávny popravčí nástroj, ktorý dnes poznáme pod menom gilotína. (Odar322)

• - Jean-Pierre Jeunet přišel na nápad kanibalského řezníka v roce 1988, když byl na dovolené v Americe a bydlel v apartmánu nad řeznictvím. Každé ráno odtud bylo slyšet zvuky sekání masa a hlasy. Jeunetova přítelkyně říkala, že se tam zpracovávají ostatní hosté a příště bude řada na nich. Jeunet sám také později řekl, že americké jídlo opravdu chutnalo, jako kdyby bylo "z pravých lidí". (Morien)