Poetická černá komedie DELIKATESY je dlouho připravovaným celovečerním režijním debutem souznící autorské dvojice Jeana-Pierra Jeuneta a Marca Cara. Snímek je plodem práce skupiny nadšenců, milujících kinematografii a jako mnoho jiných před nimi toužících natočit film, jaký by sami chtěli vidět. I přes nízký rozpočet, omezující původní plány, se jim podařilo realizovat originální, vizuálně fascinující vizi, nabitou filmařskou energií a inteligencí, smyslem pro absurdní drobnokresbu, něžnou poetičností a přesnými brutálními gagy.

Příběh situují tvůrci do blíže neurčené budoucnosti, snad po nukleární katastrofě, mající ovšem četné znaky 30. a počátku 60. let (doba dětství autorů); kritici si pro označení tohoto stylu vypomohli termínem "retrofiction". Na zbořené periferii ční do noci starý činžák. Jeho majitelem je řezník, jehož krámek s delikatesami přes obecný nedostatek oplývá čas od času masem. Nájemníci-nakupující si to samozřejmě dávají do souvislosti s četnými zmizeními osob. Do domu přichází na inzerát jako domovník bývalý klaun Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího a nastolí po věčné noci nový den. Ani tajemní trogloté, žijící v kanalizaci a chystající vzpouru, nemohou už zůstat neteční k událostem nahoře, zvláště když je půvabná řezníkova dcera Julie poprosí o pomoc pro Louisona, s nímž ji spojují milostná pouta. Něžný příběh o lásce, překonávající všechny překážky, vychází z tradice francouzského filmu (poetický realismus Juliena Duviviera a Marcela Carného, "předměstské" lidové komedie Reného Claira, něžné crazy Jacquesa Tatiho). Konfrontuje ji však s brutální realitou současnosti, odraženou v estetice a emocionalitě soudobého filmu (bratři Coenové, Peter Greenaway, Terry Gilliam).

Celý Snímek vznikl v ateliéru a hrají v něm málo známí herci, jejichž tváře a stylizovanost hereckého projevu ladí s bizarní atmosférou snímku. I přes četné přiznané inspirace ("Je to trochu tak, jako by se Marcel Carné díval na Spielberga, který zrovna viděl Gilliama, a ten předtím sledoval Leoneho...") je film originální vizí, jež je pro filmové labužníky skutečnou delikatesou. (oficiální text distributora)

Josefin

"Retrofiction" bizardní, nesourodý snímek, poetický, strašidelný všehochuť takové je dílko Delikatesy od režisérů : Jean -Pierre Jeunet, Marc Caro. Nenápadně jsem se dozvěděla odkud pan řezník bere maso a jeho pořád dost. ()

solskjaer

Neskutečný zážitek, hlavní představitelé zazířili. Při scéně z vrzací postelí jsem si připadal jako v Lynchově díle. Super!!! ()

NALBERTik

2 gouryella : Jakypak Experiment ? :) Stějně dokonalé, jako Mesto ztracenych dětí, prostě pokračují v nastoleném standardu.... který je ovšem tak vysoko, že se mi to ani misty nechce věřit :) ()

killjezor

Neříkám, že je to bůh ví co, ale humor tohoto filmu mi sedí dokonale. Trochu moc přehnané, ale nevadí to, navíc je člověk tak děsně rychle vhozen do děje, že zůstává spíše šokovaný a zmatený. Časem příjde pochopení, další mírné šoky a...konec. Ten snad mohl být povedenější nebo aspoň míň čekaný. ()

korndaddy

Buď je chyba ve mě, nebo to byla fakt píčovina. Za hvězdu stojí maximálně to depresivní temné prostředí a sem tam pár herců. Jinak asi nic. ()

Zagros

Film se nehodnotí vůbec lehce. Vždy si říkám, z jaké mysli může něco podobného vzniknout. Nemám rád slovíčko bizarní, tady se ale hodí skvěle a trefně popisuje celý film. Byla to zkrátka šílenost, ale musím pochválit výběr postav a herecké výkony všech. Do celkové atmosféry zapadli všichni parádně a jen dokreslili celkový obraz snímku, který ať je jak chce šílený, funguje velmi dobře a dokáže pořádně zaujmout. ()

BlueZero

V čase potravinovej krízy sa aj príslušník vlastného druhu stáva súčasťou jedálnička. To znie úplne normálne. Lenže to spracovanie a ten chudobný scenár. Myslím, že námet mal na viac! ()

Vaklaf

Pěkně podivná sranda. Líbilo moc. A trochu mi to připomínalo Brazil, i když vlasně vůbec nevim proč. Snad ty roury a "podzemní organizace". Ale chápu, že to neni pro každýho. ()

Radim

Zpočátku jsem vůbec netušil, co mám s filmem dělat, ale postupně mě dostal. Sice dost velká úchylárna, ale skvěle natočena a s úžasnou atmosférou (nádherné sépiové kulisy, skvělé úvodní titulky). ()

DannyBoy80

Vizuální lahůdka. Hodně zvláštní komedie, zabíraná perfektní kamerou a trefnýma filtrama. Nejlepší jsou sebevražedné pokusy paní továrníkové, tohle vymyslet to muselo dát práci. Hodně zvláštní ksichty a typy byly obsazené do hlavních rolí a vlastně i do těch ostatních. Dějově to příliš silné není, ale kouká se na to hodně dobře. ()

dormouse

Delikatesy mi připadaly jako dlouhá upoutávka na práci režiséra Jean-Pierra Jeuneta. Minimální děj, důraz na výtvarnou stránku, takový poetický nonsens, trochu připomínající Brazil Terryho Gilliama trochu Hotel Splendide Terence Grosse. V každém případě je úžasné vidět nesmělé začátky režiséra Amelie či Větřelce 4. ()

Lionheart

Na debut neskutečně působivé, ohromující a režiséra určující. Tenhle styl (pokud se tomu ještě dá říkat jednotně styl) prostě můžu, ale chápu, že ne pro všechny to bude stejně "chutné a delikátní". ()

Ixbalanke

Film má výborně temnou a absurdní atmosféru, výborná kamera, skvělí herci. Ale co je na něm nejlepší - humor, velmi originální a osobitý. Např. když se celý dům a jeho osazenstvo rozezní svými zvuky do rytmu jednoho souložícího vrzajícího páru:)) Autor filmu vytvořil velmi zvláštní svět fungující na jiných pravidlech, než ten náš. ()

Itar

Jeunet je magor! Naprosto šílená vize nepříliš vzdálené budoucnosti, které chybí akorát trošku výraznější hudební doprovod (ale to jsem pravděpodobně jenom zhýčkán Amélií). Jinak jde o neuvěřitelnou smršť absurdně-bizarních situací, u kterých se budete buď válet smíchy po zemi, nebo nad celým filmem mávnete rukou jako nad největší hovadinou. ()

Harapes

Jean-Pierre Jeunet ve svých filmech prostě ukazuje velmi různorodé lidičky,které jen tak běžně na ulici nepotkáte.A v tomto filmu opravdu nešetřil "ujeťákama".Šílené?Zajímavé?Každý musí posoudit sám...Pro mě 55%. ()