Rozchod Nadera a Simin

• Írán Jodaeiye Nader az Simin (více)

Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. (oficiální text distributora)

flu

Íránský filmový minimalismus dotažený k naprosté dokonalosti. Není to oscarový film, ale absolutní hodnocení si jednoznačně zaslouží. ()

pekl

Emocionální nářez ze země, kde je zásadní rozdíl mezi mluvit pravdu a lhát a kde přísaha má svou váhu... ()

dj.coffee

Nejvice me na filmu bavily dialogy/hadky postav. Cele je to postavene tak nejak jinak, nez na co jsme zvykli. Arabska kultura servirovana araby me prijde zajimava - nejak se z toho vytratili ti teroriste, nasili atd. Navic teda v originalnim zneni s titulky me to bavilo i po strance poslechove. Pozoruhodne znejici jazyk ta perstina :-). ()

J.e.r.e.c

S íránskou kinematografií přicházím do styku asi stejně často, jako ajatolláh s Playstation, ale tenhle příběh hovoří obecně srozumitelnou řečí. Vlastně by se klidně mohl odehrávat kdekoliv na Západě, i když to bychom pak přišli o všechna exoticky zajímavá místní specifika, jako ženy zahalené do šátků a další dopady víry na běžný život. Kromě rozchodu/rozvodu (což je spíš takový lightmotiv v pozadí) se děj točí kolem jedné nešťastné příhody, která vyústí až v obvinění z vraždy a soudní při, jež se odehrává v kanceláři a celou ji má na starosti jediný člověk, soudce, který vypadá jako řadový úředník. Ten spor je z morálního hlediska velmi zajímavý a fakticky velmi zamotaný, jak postupně vychází najevo nové a nové skutečnosti. Všechno to funguje především díky hlavní devíze filmu, skvělým, naprosto přirozeným hercům, kteří jsou snímáni velice autenticky působícím, skoro až dokumentaristickým způsobem. Přestože tu objektivně není co vytknout, za srdce mě to nechytlo. Ale s klidem nasadím k obehrané písničce: „Co by za podobný výtvor dala česká kinematografie !?!“ 80 % ()

Hank

Vyjimečný, precizně vystavěný film...skvělý scénář, atmosféra, prostě maximálně autentický zážitek! Plus radost, že se takové filmy točí zrovna v Íránu. O Elly se mně líbilo hodně a tohle to ještě překonalo! ()

PetrC.

Musím říct, že jsem se při hodnocení (v pozitivním smyslu) hodně snažil, ale na 4* se mi při nejlepší vůli nepodařilo dostat. Líbí se mi výstavba děje ve stylu detektivky. Moc se mi líbí intenzivní komunikace s divákem. To, že nás režisér nutí měnit své názory a postoje během filmu i skutečnost, že různí lidé nikdy nebudou ve stejný okamžik vnímat filmové hrdiny stejně, jsou jednoznačné přednosti filmu a mohou samy o sobě dost dobře sloužit jako učebnicový příklad. Jsou tady ale bohužel také věci, které se mi líbily méně. Především herecké ztvárnění hlavního hrdiny a většina technických stránek filmu (hlavně chabé využití hudebních motivů) jsou aspekty, které stahují film zpět do průměru. A v celkovém hodnocení hraje zkrátka roli všechno. Proto 69 % ()

Kopite

Najlepší scenárista je aj tak život. Pomerne jednoduchá, ničim nekomplikovaná dráma zo života ocukrená dávkou precíznosti a výborných hereckých výkonov, zobrazujúca vzťahy a osudy menšej skupinky ľudí, ktorých do rozporu dostali negatívne ľudské vlastnosti, túžba po pomste a výhre. Radím medzi TOP5 drám ktoré som doteraz videl. ()

Solverino

Všichni tu hodnotí exotické reálie iránské společnosti, ale film samotný je spíš užvaněný dokument. Celkem věrně zobrazuje společnost, kde má žena mizivou hodnotu a nesmí skoro nic, společnost, která sice ráda využívá výdobytky moderní společnosti (mobilní telefony, auta atd.), ale mentálně uvízla někde na konci feudálního středověku. Příběh sám je poměrně nenáročný a jednoduchý, jen všechno trvá strašně dlouho a všichni se pořád hádají a štěbetají, jak na "perském trhu". Opravdu bych nechtěl být ženou v arabské společnosti, ale zase to není důvod ten film kvůli tomu vynášet kdovíjak. Zajímavá sondička do společnosti a muslimské mentality. Nevím kde ostatní viděli "strhující herecké výkony" či "skvěle napsaný scénář", když herci a hlavně herečky nemají moc co hrát, neustále sklopené hlavy dolu a zabalené do čádorů, herci se překřikují a scénář má pár stránek. Hmmm, ono by stačilo zajet se tam párkrát podívat, pak by to nebyla až taková exotika a spíš normální tamní standart. Režisér se taky moc neodvázal, je vidět že je to spíš na úrovni Bollywoodu, kdy je jasné, že pokud by byl film trochu víc angažovaný, nesměl by se v iránu promítat, takhle je to jen nesmělé naznačení obrovským společenských problémů, které tam existují. ()

bleskaMeryl

Co k tomuto výjmečnému filmu napsat? Snad jen pár letmých postřehů protože na to, abych o něm mohla napsat víc, si ho budu muset zopakovat. Snad jen, že je třeba se zaměřit na témata sdělovaná spíš "mezi řádky". Film byl natočen tak, aby prošel tvrdou cenzurou, což je nám dost blízké (spíš starším ročníkům). Témata - pravda, vina, soud a svědomí. Taky téma víry a jejího zneužití je naznačeno. Tohle všechno se prolíná lidskými osudy a jakoby nám chce říct "Poraď si s tím, jak umíš..." Jakou má ve filmu roli sklo? Proč začne hrát hudba až při závěrečných titulcích? ()

fenek

Předpokládám, že mezi námi filmovými nadšenci není mnoho z těch, kteří by v Íránu opravdu byli a dokázali posoudit, zda-li tento film alespoň vzdáleně reflektuje současnou íránskou společnost. V každém případě si však troufám tvrdit, že pokud se v Íránu budou točit filmy jako tenhle, blýská se na lepší časy. Výborné psychologické drama, jehož hlavní výpovědí je svědectví o důležitosti úcty, naslouchání a umění kompromisu mezi manžely, je věc velmi přínosná, ať už je natočeno kdekoli. Ovšem to, že bylo natočeno zrovna v Íránu, považuji za malý zázrak. Když je navíc natočeno takhle strhujícím a inteligentním způsobem, považoval bych za velkou křivdu, kdyby Oscara dostal někdo jiný. Nepochybně jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl (a pravděpodobně i z těch, které v blízké době uvidím). ()

MyrnaAlec

Ona chce odjet s dcerou ze země. On nemůže kvůli svému nemocnému otci. A mezi tím poletuje jejich dcera, kterou oba manipulují a nutí se rozhodnout. K tomu zápletka s pomocnicí a jejím cholerickým manželem, ukázka íránského soudnictví a civilní , "evropský" pohled na věc. Dialogy jsou ze života, dobrá kamera, snesitelná délka. Důkaz toho, že neschopnost se domluvit a snažit se pochopit toho druhého jde napříč všemi státy a náboženstvími. ()

dzberry

Hanbu na ně. Na všechny. Chirurgická hra na pravdu. Velmi intenzivní. Skvostně vystavená, skvěle zahraná. Suď si sám, diváku! V palici však zřejmě dlouho neuchovám, proto „jen“ čtyři... Hanbu na mě. ()

monikka87

Rozchod Nadera a Simin ma úplne pohltil, dokonalá rodinná dráma. Niekto by možno namietal, že postavy boli tvrdohlavé ako mulice a stavali ostatných do Sophiiných volieb... ale tak to býva, každý sa bije za svoju pravdu, za to, čo si myslí, že je dobré pre neho alebo pre iných. A áno, podľa mňa ide o univerzálny príbeh, s malými odchýlkami by sa mohol odohrávať hocikde, nejde o iránsku alebo moslimskú špecialitu. Herecké výkony úžasné všetci do jedného. No a aj vďaka tomuto filmu som zistila, že perzština má dačo do seba. EDIT: Po druhom pozretí som musela dvihnúť na plný počet, fakt výnimočný film, ktorý sa postará o silný zážitok. ()

ratpile

Dokonce i v Íránu řeší podobné problémy jako nadlidé v Evropě a světe div se, prožívají stejné emoce! Netuším, jak moc se film (ne)blíží realitě, nicméně, připomenout si, že takový průměrný Arab nemusí být vždy jen němá žena nebo atentátník vbíhající pod pásy tanku na CNN, není úplně od věci. Jinak precizní, fyzická filmařina, která mě ale mnohem víc bavila jakožto náhled do íránské společnosti, než jako filmové drama. ()

x_ander

Poutavé drama a taková sonda do života íránské rodiny... ačkoliv stejná situace by mohla nastat vlastně kdekoliv. Silný zážitek. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky

27.02.2012

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Oscarové nominace 2012