Lovci hlav

Lovci hláv

Jo Nesbø's Headhunters

Drama / Krimi / Thriller

Norsko / Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 100 min

Pre všetkých priaznivcov rannej tvorby bratov Coenovcov.(21.12.2011)

• Gimp

Rodina je základ státu. Příběh vycizelovanej přesně jako z pera moderního detektivkáře. Čtenář (zde divák) se všechno dozví a kdyby náhodou něco přehlédl, protože není z nejchytřejších, pro jistotu se mu to zopakuje. Na konci ještě jedna odemílačka pro ty obzvláště hloupé. Ale ne, ne pro hloupé, ono je to všechno prostě tak velkej konstrukt že to normální člověk samozřejmě není schopen pobrat a tak je to vysvětlování nutný. Prostor pro vlastní interpretaci se pochopitelně vytrácí a tak není o čem se po filmu bavit - ("Myslíte si, že si ten herec fakt oholil hlavu doopravdy?" nepovažuju za solidní téma k diskuzi). // vlastně už jsem to napsal v první větě, ale to jediný co je nad doslovný čtení filmu je, jak se lidem zvyšujou schopnosti ve chvíli, kdy mají pocit že je někdo miluje a taky jakejch svinstev jsou schopný když tuhle lásku před sebou držej jako štít.(11.11.2011)

Je to dosť dobrý thriller z nórskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mužovi, ktorý má prakticky všetko, výbornú prácu vyhľadávača talentov a skvelú manželku, ale aj tak si chce žiť ešte o trochu lepšie a hlavne o svoju ženu nechce za žiadnu ženu prísť a tak si ešte s pomocníkom prilepšuje krádežami vzácnych obrazov, v čom je skutočne dobrý a polícia na neho nemá. Raz ho manželka zoznámi s úspešným mužom, ktorý by bol vďaka svojim skúsenostiam vhodným kandidátom pre lukratívnu prácu a keď sa dozvie, že vlastní obraz veľmi vysokej hodnoty, ucíti v tom svoju životnú šancu a obraz sa mu podarí ukradnúť. Lenže muž je bývalým členom špeciálnych jednotiek so zameraním na vyhľadávanie osôb a ich likvidáciu a ten sa len tak nevzdá. Spracovanie je celkom slušné, film by sa dal rozdieliť na tri úplne odlišné fázy, prvá pôsobí tak príjemne civilne, výborne zoznámi so všetkými dôležitými postavami, pričom hlavný hrdina si ma teda rozhodne moc nezískal, ale aj tak jeho život pôsobí zaujímavo a samozrejme hlavne to kradnutie obrazov. A následne musím pochváliť, ako to z takéhoto štandardného priebehu úplne plynulo prejde prakticky až do nekompromisného survivalu, toto je rozhodne najlepšia časť filmu, úplne to zmení štýl a mal som pocit, že jedna vydarená sekvencia strieda druhú, pričom pár ich je nezabudnuteľných, hlavne na latríne, alebo havária a následná kontrola. Len škoda, že posledná fáza mi tu až tak dobre nesedela, navyše ten zvrat meniaci motiváciu jednej z hlavných postáv to skôr pokazil, čo ma veľmi mrzí, ten predchádzajúci mi prišiel omnoho zaujímavejší, ale ani toto nie je zlé, pozerá sa na to dobre, len by som si prial niečo iné. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavný hrdina to zahral úplne ideálne, ale aj tak si ma viac získal charizmatický Nikolaj Coster-Waldau ako hlavný záporák a niečo podobné by si ešte mohol zahrať. A nesklame ani tých pár výraznejších vedľajších postáv, obzvlášť manželka hlavného hrdinu. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, úplne ideálny vizuál, slušná dynamika a kvalitné zvládnutie odlišných štýlov fáz, tu nemám čo vytknúť. Severské krajiny takéto drsné thrillery vedia a keby bola stredná fáza o niečo dlhšia, bol by som ešte spokojnejší. 76%(6.7.2014)

Ve chvíli, kdy mě přestane bavit roztomilý skřítek v hlavní roli, film ztrácí ten nejhlavnější zdroj sexepílu, ale pořád jsou některé jednotlivé kusy a scény natolik wtf?, abych se u toho bavila, ale nehynoucí láska a bestsellerový příběh mi nedávají možnost film hodnotit výš.(29.11.2011)

Pro mě při sledování Lovců hlav bylo asi nejdůležitějším faktorem potvrzení toho, že Aksel Hennie umí dát cokoliv. V každém případě jsem se nenudila, protože jsem si kladla neustále tutéž otázku, která padla i několikrát ve filmu :"Co se to tu vlastně děje?". Ne, že bych byla na konci o moc chytřejší, možná se tvůrci trošku nepohodli a tak se to projevilo i v některých situacích, které jsem s přimhouřením obou očí brala s nadsázkou a v duchu jsem si říkala, že tu máme druhého nesmrtelného Colina Farella, když nebudu počítat 007ku. Chválím za švih, spád, výborné herecké výkony, napětím nabitou atmosféru a logiku hodím dneska za hlavu. Jinak takovou schovku, kam se ukryl Roger jste určitě dlouho neviděli a jestli chcete vědět kolik měřím, tak je to o deset centimetrů míň než měl on.(7.11.2013)

• - Film je natočen na motivy stejnojmenné knihy spisovatele Jo Nesba. (AngelusCZ)

• - Casting na dvojici policistů se ukázal jako obzvláště složitý, jelikož dvojčata musela vážit více než 100 kilogramů a být totožná. Lars Skramstad Johnsen a Gunnar Skramstad Johnsen nakonec do kritérií zapadli perfektně. (venus)

• - Kromě scény v televizi jsou ve filmu další dva odkazy na film Muži, kteří nenávidí ženy (2009), který byl také natočen podle jedné z knih knižní série „Millenium“ (2005 - 2007) Stiega Larssona. Z tohoto snímku je zde použito několik leteckých záběrů a auto z něj tu bylo digitálně nahrazeno autem, které vlastní Roger Brown (Aksel Hennie). (akisha)