Lovci hlav

Jo Nesbø's Headhunters

Drama / Krimi / Thriller

Norsko / Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 100 min

95%.(21.1.2012)

Tyhle propletence, kdy se v daný okamžik vlastně neví, proč se to takhle děje a vše se vysvětlí až později, já prostě můžu a to fakt hodně. Lovci hlav jsou velmi dobře promyšleným thrillerem s perfektní atmosférou a svižným spádem. Jediný co mi teda trochu vadí je slabý záporákův motiv k jeho počínání. Ale jinak třída film. Seveřané se vytáhli. 85%(1.6.2012)

Tenhle film je jako jeho název. Zní zajímavě, člověk ale trochu neví, co od něj má čekat a jak to celé bude působit. Dostane však příval chladu, chytrosti a preciznosti. Vynikající je především jednoduchý příběh, který se postupně komplikuje, rozvíjí a naplňuje nejen konspirační téma, ale především samotný pud sebezáchovy, pro který udělá jedinec vše. Tomu pomáhá logika (a reálnost?), která je ve filmu až překvapivě silná a většinu diváků nahlodá svou přímočarostí k jednoduchým až brutálním řešením. Nejpřekvapivější na filmu je ale jeho (černý) humor, který je prostě neodolatelný a mě samotného možná donutí si celé "lovení hlav" zopakovat. I proto, že ten název je ve výsledku tak krásně dvojsmyslný, stejně jako je dvojsmyslný celý film i mé pocity. Humor, akce, preciznost v severském balení, které občas rozesměje i "českým vyzněním některých vět/slov"... PS: ach ta láska:)nejromantičtější film bez jediného srdíčka!(11.11.2011)

Žánrová perverze na norský způsob. Heist, drama o chlápkovi, co má mindráky, exploatace, thriller... Tyldum si s tím spojením tak úplně neporadil, chvílemi je jeho pojetí nepříjemně televizní a sterilní, ale některé pasáže jsou bezmála božské (hlavně část se sračkami a traktorem). Nesbo je nepochybně šikovný autor – příběh se tváří záměrně tupě, aby v závěru překvapil (v mantinelech žánru) solidními twisty. Filmu by možná prospělo víc nadhledu a lepší dialogy. Zábava, kterou nabízí, je totiž na pomezí guilty pleasure. Aksel Hennie v titulní roli je něco mezi Christopherem Walkenem a Stevem Buscemim... jeho soustředěný a uvěřitelný přerod ze zakomplexovaného trpaslíka v chlapa na pokraji sil mě nutí téhle bezbřehé a režijně ne úplně ukočírované podivnosti udělit 4*.(26.10.2011)

Tak já budu jedním z dalších, který u filmu nedýchal a na konci jsem se přistihl, že už měním barvu z modré na zelenou. Lapajíc po dechu VY-ŤU-KÁ-VÁM tenhle komentář a připravuji se na návštěvu dvou tlustých dvojčat v nemocnici. Kdyby mi někdo řekl, že Norsko v koprodukci se skopčáky natočí film, ve kterém se excelentně popraví pes, tak se mu vysměji a ZE-ZE-LE-NÁM smíchy. Kdo by řekl, že film bude drsný, krvavý, psychologicky násilný, paranoidní a trefně humorný. SPOILER U AUTA No nic, abych chytl bronz, tak jdu hodit vanu a do solča. Předem si projedu všech 28 šampónů v koupelně, jestli mi tam nějaký chytrák nenajebal mikroGPS a nebude mě sledovat, jestli jedu MHD 512 nebo 519. KONEC SPOILERU U AUTA (22.11.2013)