foto

Morten Tyldum

  • nar. 19.5.1967 (53 let)
    Bergen, Norsko

Biografie

Morten Tyldum, narozený v roce 1967 v Norsku, je norský režisér. Vystudoval prestižní uměleckou školu School of Visual Arts v New Yorku. Předtím než se prosadil ve světě filmu působil v televizi v oblasti reklam, hudebních videí a krátkých filmů. V roce 1999 byl vyhlášen norským bulvárním časopisem Dagbladet „Filmovým talentem roku.“

Režisér natočil dva krátkometrážní filmy LORENZO (1996) a FORT FOROVER (2000) než přišel větší úspěch s epizodou „H“ utopistického dramatu UTOPIE-NEJVÍC LIDÍ ŽIJE V ČÍNĚ (2002). Hned následujícím rokem prorazil v celosvětovém měřítku celovečerním debutem KÁMOŠ, který získal diváckou popularitu i uznání kritiků. Film obdržel celkem šest nominací na různé ceny a posbíral stejný počet výher, např. cenu Audience Award na filmových festivalech ve Waršavě a Karlových Varech, cenu Grand Prix v Bratislavě a Sofii nebo Amanda Awards v Norsku. Stejnojmenná adaptace novely Jo Nesbø z roku 2008 s názvem LOVCI HLAV (2011) právě sklízí další vavříny na poli úspěchu. V rodném Norsku se snímek stal nejúspěšnějším kasovním trhákem, o čemž svědčí výsledky letošní tržby z celkové kinoprojekce. Momentálně je v rozpracování další z nadějných projektů na podkladě vynikajících norských scénářů s názvem WHAT HAPPENED TO MONDAY? (2013) v koprodukci producenta Raffaella De Laurentiis s výrobní společnosti Vendome Pictures. Thriller vychází z dosud nerealizovaného scénáře Maxe Botkina. Scénář filmu se točí kolem problematiky identických sedmi sourozenců, kteří jsou nuceni skrývat se v přelidněném světě, kde platný zákon nepovoluje víc než jedno dítě v rodině. Předpokládá se využití známé režisérovy kreativity a záliby v trikové technologii v otázce hereckého obsazení bratrů. Snímek je prvním režisérovým projektem v anglickém jazyce.

Talentovaný modrooký sympatický režisér aktuálně žije v norském Oslu. O jeho stoupající popularitě svědčí vzrůstající zájem ze zahraničí, zejména z Hollywoodu. Společnost Magnolia Pictures ještě v předstihu zakoupila distribuční práva na Lovce hlav a na jaře 2012 chystá uvedení anglojazyčného remaku v USA.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2015 The 87th Annual Academy Awards (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1975 Good Morning America (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(23)