Třetí hvězda

• Velká Británie Third Star (více)

James trpí rakovinou v pokročilém stádiu. Spolu se svými třemi kamarády se proto vydává na výlet do jeho oblíbené pobřežní oblasti Barafundle Bay v Západním Walesu. Během cesty postupně začínají rekapitulovat své dosavadní životy a tak se ukazuje, že všechno není takové, jako se na první pohled zdá. Poslední výlet Jamese strhaného rakovinou se tak stává pro všechny možností k zamyšlení se nad další cestou ve vlastních životech. Po čas výletu tak obnovují ztracené vzájemné pouto a dokazují, že každý má svůj kříž, který musí nést, a je jen na ostatních, zda mu s ním pomohou či nikoliv. (SaNcHeZ_cz)

ivishka

Už při odjezdu party kamarádů někam do neznáma jsem si říkala, že tento film nebude nikterak zábavný ale spíše poučný z toho směru jak si užít života apod. Nemýlila jsem se ale o užívání života v podstatě nebyla řeč. James, který je opravdu na pokraji svých sil v mladém věku v posledním stádiu umírá na rakovinu a jeho kamarádi dá se říct asi ti nejlepší kamarádi na světě co kdo kdy může mít ho doprovází. Chtěla bych vidět tak hodné, ochotné a skvělé lidi jako ti tři, že se obětovali pro celoživotního přítele. Chápu Jamesovo poslední přání umřít v moři lépe než v příšerných bolestech na posteli ale na můj vkus byl film trochu moc napěchovaný hádkami všech 4 účastníků výletu, kdyby se ubralo tolik intrik film by neměl chybu. ()

Alementina

Mam stejnz problem jako Morien, chtela jsem dat 3*, ale zase ten film si zaslouží odlišit se od průměru, protože on není průměrný, jen nějak mu něco chybí, aby byl nejen dobrý... Nutno podotknout, že když jsem se na něj dívala, tak jsem byla ve stejném stavu jako Benedickt, když se dostal do ráže měl potřebu říct svým kamarádám, co si u nich myslí... Ale jinak krásně podané síla chlapského přátelství, kdy si sice dáte do držky, ale prostě si to vyříkali, nikdo se neurazí a jde se dál... jak vzácné u žen. Skvěle vystihnutá ponorka po několika dnech a i závěr, kdy některá naše rozhodnutí se sice nikomu nelíbí, ani nám samotným,ale víme, že jsou nejlepší. Pro všechny. ()

Tirion

Čtveřice neznámých tváří (dobře až na Benedicta), neznámý režisér, neznámý autor... Prostě "no name" film. A komu to vadí? Nikomu! V tomhle snímku má vše svou hlavní roli. A protože se nikdo nesnaží být výraznější než ten druhý, jedná se o dokonalou symbiózu všeho, co vidíte, slyšíte, cítíte. Bez patosu a potřeby moralizovat, ale s patřičnou dávkou nadsázky a pokory se dostal na svět jeden z nejlepších snímků roku 2010. Těžko uvěřit, že neprorazil. Holt, je to no name film. Vzkaz do ČR: takhle se točí hořká komédie! ()

Petfruf

Nenápadná britská road movie o umírání a chlapském (klučičím) přátelství. Film, který si umí udělat srandu z rakoviny a smrti, je krásnou kombinací černého humoru a chvilek, majících právě k humoru hodně daleko. Ty dramatické momenty by mohly zavánět klasickým klišé, ale naštěstí v podání těhle čtyř neskutečně přirozených herců, se stávají momenty opravdu dojemnými. Žádné citové vydírání se nekoná. Naopak se film dotýká kontroverzního tématu velice jemně a nenuceně a přitom nás nechává přemýšlet nad tím, jestli by jste pro své blízké udělali něco podobného, když by si to přáli. Na Third Star se určitě brzy podívám znova a už teď patří k filmům mému srdci nebližším... ()

MA.KI

Tak trochu jiný nezávislý snímek, tentokráte z britských ostrovů, v němž se prolíná břitký britský humor a tesklivé pasáže slzopudného charakteru. ~ Tento příběh o Jamesi, jenž trpí rakovinou v pokročilém stádiu, a jeho třech kamarádech, je vlastně typickou road movie. Přátelé vezmou Jamesův vozík, strom, který by rádi zasadili, dělobuchy a morfium, a jedou do Jamesovy oblíbené pobřežní oblasti, kde mezi útesy znovu nalézají radost ze života, ale zároveň obnažují svá nitra a polemizují se svými nepovedenými životy a životními postoji. V životě zkrátka nevychází vše tak, jak si člověk vysní. ~ Některé záběry zachycují momentální citové rozpoložení (např. Jamsovo při scéně na pláži, kterak je střih na převalující se kalnou vlnu), z jiných je rozpoznatelný symbolismus (časté zobrazování ptáků, divocí koně). ~ Film je povedeným křížencem černého humoru a vážného tématu předčasného umírání, o tom, jak člověk žije bezúčelné konzumní životy a mrhá časem, který mu byl darován. ~ ~ Nejde o to, jaké ti život rozdá karty, ale o to, s kterými se nebojíš hrát. ()

U_S_O

Nuda od začiatku do konca. Túto tému som videl oveľa lepšie spracovanú napríklad v Knockin' On Heaven's Door alebo aj v britskom The Be All and End All. Tomuto ale chýbala šťava a to poriadne. Bez štipky komediálnosti aj dramatickosti, proste len suchý príbeh štyroch priateľov na poslednej "dobrodružnej" ceste jedného z nich, naviac prezentovaný nevýraznými hereckými výkonmi. ()

frings

Kvůli posledním patnácti minutám za to stojí film vidět, jinak zvláštně a hlavně nezáživně utahané. Na toto téma byla natočena spousta jiných kvalitních filmů. ()

skrblik007

Překvapivě dobře zvládnuté bilancovací drama. Není to žádný klenot, ale rozhodně to v divákovi zanechá jistý dojem a nutno podotknout, že poslední čtvrtina je neskutečně... jímavá. ()

uiu

Kdyby nebylo seriálu Sherlock, asi by si český divák nikdy nevšímal jména Benedict Cumberbatch, natož malých televizních filmů stanice BBC. Ovšem tento herec má co nabídnout a jelikož se už dostal i na americkou půdu (War Horse, Tinker Tailor Soldier Spy) jistě o něm uslyšíme mnohem víc. Ovšem jeho čistě britské filmy, ve kterých hraje hlavní roli jsou opravdu kvalitní. Tento snímek je jeden z těch, který skončí a vy o filmu musíte ještě zbytek dne přemýšlet. A o tom by přece filmy měly být. Hlavní hrdina umírá na rakovinu a parta přátel ho vezme na výlet do přírody. Ovšem jen on ví, že tohle bude jeho poslední výlet. Střet života a smrti, zbytečnost života a jeho smysl, vztek a zlost na ty, kteří mají život před sebou a mrhají svým časem, nenaplněné dětské sny. Po tomto díle se už moc těším, až se podívám na film Hawking, který je další z produkce BBC s Benedictem v hlavní roli a věřím, že mě dojme stejně, jako se to podařilo tomuto snímku. ()

dANo

Wow! Britský čierny humor v spojení s takou vážnou témou, akou je rakovina a umieranie, tak to som teda čumel... Keď som začal film pozerať, tak som netušil o čo ide, ale postupne som si to neuveriteľne užíval a ani očakávaný "sad-end" mi prišiel ako krásne vyústenie tohoto vtipného "road movie" :o). (Dokonca aj do záverečnej scény sa tvorcom podarilo umiestniť veľmi vhodný vtip!). ()

Eleanor05

Na drama to není dost hluboké, na komedii dost vtipné a na něco, u čeho by měl divák vydržet, dost zábavné. Pokud ovšem za hloubku nepovažujete pár povrchních zmínek o soukromí, ze kterých se nic nedozvíte a pár polemik o smrti. Pokud za vtipné nepovažujete primitivní pubertální vtípky, za které by se mnohdy styděl i třináctiletý školák. A pokud za zábavu nepovažujete čtyři kamarády šplhající se 92 minut do kopců s vozíkem, které zachycuje shaky cam. Benedict byl dobrý, ale taky jsem ho už viděla hrát lépe. Za něj a za ten závěr 1*. ()

Pollock

Tak v první řadě bych vymazal z podtitulku komedie, během filmu jsem se nezasmál snad ani jednou, jelikož se jedná o velmi razantně naservírované drama o umírajícím kamarádovi, kterého ostatní tři doprovází na jeho poslední cestě. Herecky rozhodně velmi dobře odvedené ovšem co se týče tzv. road movie, výpravy a celého děje, tak ničím zásadním nepřekvapí, nevybočí, velmi pozvolný, bez napětí, krom úplného docela logicky vygradovaného závěru. Na podobné téma jsou rozhodně silnější filmy, i když faktem zůstává, že takové kamarády jaké měl James dnes člověk hledá velmi těžko. ()

noctambule

"Dnes je mi 29, třicítky se nedožiju." Jedna z prvních vět, která člověka odzbrojí. S dojmutím se musí počítat, ale netlačí se na pilu, anglický humor nezklamal. Má to spoustu skvělých momentů, ale bohužel někdy to vázlo. Vážně mě mrzí, že tomu nemůžu dát plný počet... ()

Frankie

Film o umirani a ceste ke smrti. Hlavne ale povedene svedectvi o lidske dustojnosti a odvaze. Nebyt nekterych skriptarskych lapsu, nedokreslenosti postav a vlastne sablonoviteho naplnovani zanru road movie tak by ta fifth star nezhasla. ()

Benedygtus

Silne, emotivni, vypjate se snahou vse odlehcit a to se dari z pocatku. Ano, ze zacatku, clovek vi, ze ma rakovinu, vi, ze brzy umre, ale stale neumira a pak taky, spousta lidi umira a Jamese zatim nijak neznam, jen vim ze ma tuhle tvar a ze se jmenuje James. Najednou si me vsak ten nevyrazny, vetchy chlapik nejak ziskava, stale vic i presto, jak je ci neni mrzuty. Konec, ktery se sice dal predpokladat, najednou vyrazi stejne dech, jako kdejake zene, kdejaka svatba. TOP 20 ()

honzii

Kdo čeká komedii, chybuje. Kdo čeká drama, chybuje. Třetí hvězda je hlavně existenciální rozjímání. Je to sonda do člověka, který umírá na rakovinu, ne nějaká britská řachtanda, jak tady tříhvězdičkoví specialisté čekali. Film je především vážný, místy sice odlehčený vtipem (proto žánrová zařazenost ke komediím) avšak zde i každý vtip získává hořkou pachuť vážnosti a veřím, že to tak bylo míněno. Nevyhnutelnost smrti je cítit na každém kroku této výpravy za rozloučením. Její síla proniká do silných, přesto vrtkavých přátelství mezi protagonisty a vytváří trefně nejednoznačné debaty na základní témata jako jsou přátelství, manželství, sny, touhy, kariéra, sobectví, obětavost, eutanázie.. Málokterý film dokáže klást tolik zajímavých otázek a zároveň zůstat v paměti jako silný příběh a ne jako konverzační v-sobě-se-utápějící film. Tleskám kameře a hlavně hercům. ()

nameadel

Hodně diskutabilní film. Musím říct, že mě teda dost zklamal. Alfa omega skvělá, konec pochopitelný, ale tolik pitomostí, co se jim povedlo vyvést, to je hrozný (postavám). Snad u každého úkonu jsem musela hodně zvažovat, věřohodnost toho činu. Uznávám, že to tak muselo být, ale chvílemi to bylo minimálně dost zvláštní. Taky ta tuna hádek se mi nezdá moc pravděpodobná. Nebo naopak naprosto. Prostě těžko hodnotit. To, co to ve mně nechalo, asi fakt nevyjádřím. ()

ti88na

Dlho som otáľala, kým som si pozrela tento film. Mylne som sa domnievala, že pôjde o ďalšiu srdcervúcu drámu o umieraní, priateľstve a dojímavom lúčení. Nakoniec tam bolo všetko, ale Briti to dokážu natočiť ako nikto iný, preto tam nechýbal humor, napätie, dojatie jednoducho všetko čo má takýto film mať. Som rada, že som si ho pozrela, lebo bol skutočne nádherný, ako sa hovorí jedna báseň. ()