USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

bono22vox

Až na krev bylo psycho, ale tohle je psycho psycho, odzbrojujici a elektrizujici film od uzasneho a ve svém oboru jedinečného P. T. Andersona... Je to film - událost: v intimní rovině je to subtilní drama o zvláštní symbióze dvou nemocných duší, v rovině celospolečenské je to freudiánská analýza civilizační neuróz. Díky MISTŘE :-D ()

jda23

U Andersona sa so zaujmom sleduju aj zaverecne titulky. There Will Be Blood / Cierna krv stale jeho Number One ! ()

ISAJ odpad!

Typická andersonovská nuda. There Will Be Blood sa ešte dalo prežiť, lebo tam bol celkom dobrý príbeh aj s občas nejakou tou dynamicky vydarenou scénou ako napríklad ten výbuch ropovodu, ale tu vôbec nič. Vyše dve hodiny dementne blbých žvástov. 0/10 ()

SeventySeve

Pseudointelektuální nuda. Zajímalo by mě, kolik z těch pětihvězdičkových hodnotitelů tento film upřímně zaujal. Nevím co bych měl obdivovat na sektě vycucané z prstu jednoho člověka. Hvězdy dávám jen za Phoenixe, který zahrál svou roli v tomto pro mě špatném filmu dobře. ()

Franc1s

Zajímavý film, který mě ale bohužel tak nedostal, jak jsem čekal :( A to příběh je proto jak dělaný, kde voják se snaží začlenit do obyčejného života, to se mu ale nedaří. Po čase potká Mistra a jeho bandu fanatiků, co mají vlastní víru a zalíbí se mu to, tak si taky chce nechat vymýt mozek.. :) Ti dva si dávají pořád otázky, kecají pak z toho magoří. A na konci přemýšlím, ani vlastně nevím nad čím.. Určitě by bodlo druhé shlédnutí, s titulkami písní, ale těch 140min asi už nedám. I když herecké výkony Hoffmana a Phoenixe na jedničku. Ale i přes to všechno, stojí za shlédnutí.. 7/10 ()

matt85

Místama dost psycho a vlastně si ani nejsem jistej jestli jsem to pochopil. Ale pět dát musím. Působivost toho filmu je totiž velkolepá. ()

Acrobat

Už je to raz tak. Niektoré veci vyrazia ako blesk. Pôsobia ako zázrak. Úkaz, ktorý spôsobí polemiky Odkiaľ sa vzal a nie Či je taký dokonalý. Povstanie z popola spôsobuje fascináciu rovnako ako Vstanie pred 2000 rokmi. Joaquin a herecký prejav je jediný element artového snímku, ktorý nepripúšťa diskusie. Dá sa tomu rozumieť aj tak, že znoška pochabých táranín Lancastera Dodda vyšumí ihneď po projekcii, formálna stránka bude ukájať počas 2 hodín a pointa vo svojej viacvrstvosti dovoľuje viaceré analýzy. Ja som sa nazdával, že to bude novodobý „lovec jeleňov“, na konci som uvažoval len o chlapíkovi, čo stratil smer a s nepochopiteľných príčin dal prednosť otroctvu pred živelnosťou. PTA v ťažkom rozpoložení, pri realizácii svojho videnia sveta. Nie je to zlé, len mi z toho nič nevyplynulo isto, tak ako v TWBB. Slzy tak tečú len z dojatia nad spomienkami, čo za herecký výkon to bol a výzva Phoenixovi, na poradu s divákmi (ktorí momentálne hľadajú herecké výkony s lupou), aby sa nerozhodoval sám na vlastnú päsť. http://www.youtube.com/watch?v=_DQ7TsX4vcQ&NR=1&feature=endscreen (videné 24.03.2013, BD) ()

E lan

Dvě hvězdičky za velmi dobré herecké výkony, ale jinak by to hodnocení bylo ještě jednu hvězdičku níže. Špatný scénář přináší nudu po více jak dvě hodiny, hrdinové se plácají odnikud nikam, člověk se ani moc nedozví co vlastně tato "církev" přináší. Nechápu ten úspěch... ()

josieaddms odpad!

Divný, nedomyšlený, nezajímavý, zdlouhavý a neskutečně nudný film. Co tím kdo chtěl říct? O čem to bylo? Nakously se tam určité situace, ke kterým se pak už nikdo nevrátil. Proč se některé postavy chovaly tak, jak se chovaly? Proč chtěla dcera Mistra svést Freddieho, a pak na něj donášet? A příběhem jsme se k tomu vůbec nevrátili! Uf, a scény kde viděl Freddie všechny ženy nahé... Trapné! Celé to nedávalo smysl. Proč měl Mistr pocit že se znali když to spolu vůbec nesouviselo? Proč nikdo nevysvětlil proč má Mistr záchvaty vzteku? Všichni mi tam přišli nechutní a nesympatičtí. Joaquin Phoenix je skvělý herec a úžasný zjev, ten byl alespoň zábavný na sledování. S ním se dali ty dvě hodiny dvacet vydržet. Podle mě rádoby velký a zajímavý film, ovšem ve skutečnosti odpad. ()

Shaleman

vždycky jsem si myslel, že Hubbard byl sci-fi spisovatel, jehož myšlenky byly zneužity ve prospěch jakéhosi hnutí budoucí církve. Ve skutečnosti to byl ale magor, který dokázal zlanařit spousta lidí a vypatlat jim hlavu. Hoffman to krásně naznačil v jedné scéně, kde si pžehodil přehazovačku jako Hitler. Nicméně jeho životní dílo není tak zajímavé a převratné, aby to spolehlivě naplnilo 150min. Utahaný styl po půlce celkem nezajímavého vyprávění, i když kolikrát dobře nasnímané, nezachrání ani bravurní zvíře Phoenix, ani věčně zadumaný Hoffman, na němž je znát herecká únava (ať už z pracovního nasazení a nebo drogového rauše, který ho nakonec odepsal). Zřejmě na mistra rychle zapomenu. Až takový to byl průměr. ()

Ergon

Film mně ani tak nezaujal příběhem o Scientologické církvi, ale hlavně postavou Freddie Quella, který si "jen tak" proplouvá životem a nic v podstatě neřeší, což mne vedlo k mnoha úvahám o bezesmyslném cestování, svobodě, nezávislosti a prostému bytí - pojmy dnešnímu materialistickému člověku naprosto neznámé. Takový člověk je nejšťastnější na světě. Naprosto úchvatný herecký výkon Joaquina Phoenixe a dle mého názoru podceněný film. Hold není pro každého. ()

m4xp4yn3

Skvěle navržená vystřihovánka, které musí dát tvar svými interpretačními nůžkami a intelektuálním lepidlem až divák. Pro každého bude tenhle film o něčem trochu jiném. Anderson neláká na příběh, ale na rýpání se v postavách. Obdivuju jeho schopnost natočit běžné filmové situace novým způsobem, nabídnout nový úhel, neopakovat sebe ani ostatní. Dovede dostat z herců něco, o čem oni sami neví, že jsou toho schopni. I záběr na postavu jdoucí po chodníku dokáže naplnit dramatem, významem a charakterem. Vidím zde nízká hodnocení a nedovedu si je interpretovat jinak než jako neochotou pokusit se do filmu proniknout. ()

Demonic189

Na tento divny film budem rád spomínať asi iba kvoli jednej veci - Joakim Fííííínix. Vskutku nezabudnuteľny herecky vykon!!! ()

samkko

Anderson je skutečný Mistr. Herecké obsazení, bomba. Kamera, fantastická. Příběh, na zamyšlení. No a film, úžasný. Paul Thomas Anderson třímá své řemeslo v pevné, sebejisté a osobité ruce, která je ke všemu schopná si ten film i sama napsat. Na tohle poválečné drama o sektě, přijmutí a složité osobnosti psychicky ne moc stabilního člověka, hraného úžasným Joaquinem Phoenixem, by se dalo koukat znova a znova a jsem přesvědčen, že pokaždé objevíte něco nového. Film propěchovaný tolika dramaticky správnými scénami, do puntíku promyšlenými dialogy a tak nenuceně artovým vizuálem rozhodně stojí za vaši pozornost. A pokud vás neoslovilo nic z výše uvedeného, zkuste si představit a zatoužit po zhlédnutí opět velmi atmosférického díla, které má obrovskou mravní, ale hlavně lidskou hodnotu. ()

GTS_PUNK

Nahliadanie režiséra Paula Thomasa Andersona na počiatky scientologického hnutia na začiatku päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Snímka z roku 2012 sleduje postavu Freddieho Quella (Joaquin Phoenix), ktorý sa po návrate z vojny nevie začleniť späť do spoločnosti, pričom čoskoro prepadá myšlienkam charizmatického vodcu kultu Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman). Na rovinu je nutné povedať, že Andersonov film patrí k tým, ktoré nemajú zlý námet, ale "zabíja" ich spracovanie. Myšlienka zachytenia vzniku tak kontroverznej scientológie a jej vplyvu na človeka, zobrazeného skrz postavu Freddieho Quella, je viac než dobrá, ale myšlienkou v podstate väčšina pozitív v spojitosti s touto snímkou aj končí. V praxi je totiž príbeh iba nezáživným, zdĺhavým a vlečúcim sa počinom, ktorý nieže prestane diváka baviť, ale baviť ho v podstate ani nezačne. Ak sa človek o problematiku, ktorej sa film venuje, bližšie nezaujíma, iba ťažko ho v ňom niečo výraznejším spôsobom zaujme. Minimálne po obsahovej stránke, ktorá je však v konečnom dôsledku tou najdôležitejšou. Andersonova snímka nie je, čo sa filmárskej práce týka, natočená zle, ale nedokáže adekvátnym spôsobom zaujať, čo ešte zhoršuje v tomto prípade úmorne pôsobiaca minutáž. Jediným plusom, ktorý ako-tak zachraňuje dielo od toho, aby nad ním divák zlomil palicu, je herecké obsadenie, respektíve herecké výkony. Joaquin Phoenix je jednoznačne najsvetlejším bodom celého filmu, pričom Philip Seymour Hoffman mu celkom obstojne sekunduje. The Master však od celkovej kvalitatívnej podpriemernosti ich výkony zachrániť ani zďaleka nedokážu. Najvypuklejšie problémy Andersonovho filmu sme už spomenuli, pričom práve tie sa najväčšmi podpisujú na tom, že jeho sledovanie je, bohužiaľ, stratou diváckeho času. ()

IEO10

Velký psycho, který se tak krásně liší svojí originalitou od většiny Hollywoodský produkce, psychologicky propracovanými dialogy a přístupem ke každičké scéně. Joaquin Phoenix jednoznačně na Oscara, jestli se za tohle nedostává Oscar, tak už je fakt něco špatně. Film se mi těžko hodnotí, protože nejsem přilíš velký fanoušek P.T. Andersona uznávám jeho filmy v kontextu filmografie, ale často se u jeho filmů nudím, každopádně vzhledem ke gigantickýmu výkonu Phoenixe, originalitě filmu a příjemně vedený kameře si film tři hvězdy zaslouží..... ()

sWONDER

Pre mňa úplné zbytočný film, ktorý mi nič nedal. Vlastne dal,.....nenudil som sa a po technickej stránke je vynikajúci. Herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov sú excelentne. Hlavne Phoenix, ktorý ak výhra oscara (už by si ho zaslúžil) sa nebudem vôbec čudovať, ale to je asi tak všetko. Hlavná pointa nie je vôbec nič pre mňa. ()

john.h

Zajímalo by mě, kolik bylo během natáčení spotřebováno drog. Phoenix totiž dle mého názoru nehraje, ale jen žije před kamerou. Svou složitou psychickou situaci se snaží řešit přes Mistra Philipa Seymoura Hoffmana, ale samozřejmě to nikam nevede. Mě jen mrazí, že i ve skutečném světě se tohle děje a takových "Mistrů", u kterých lidé hledají odpovědi na složité otázky, nebo alternativní léčbu složitých nemocí, tu běhá nezdravě hodně, ()

pekl

Ohromující režie a herecké výkony obou hlavních představitelů. Jak to ten P.T.Anderson dělá? Naposledy jsem tohle zažil u Day-Lewise v Až na krev právě od tohoto režiséra. Kdo nikdy ani nenahlédl do některé z knih Rona Hubbarda, nebude moc vědět, o čem se točí. Pomalé, ponuré, nádherné. Jen pro starší a pokročilé... ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)