Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

Bijazdic

Nová vlna a Forman. Forman a Nová vlna. "hele víš co, já se na ní, já se na ní vykašlu. Ona je blbá" Skvělééé dialogy skvělý Forman. Po více jak padesáti letech baví a baví. ()

Eluin

Tento klenot českého filmu jsem z jakéhosi nepochopitelného důvodu viděl až dnes v televizi. Skutečně výstižné téma tehdejší společnosti (pokud mohu posoudit), skvělé "Papouškovské" dialogy a dobří herci (i neherci - amatéři), díky nimž film působí velice přirozeně. ()

agassi68

Holt, majster Forman sa iba rozbiehal a napriek snahe to bola nuda. Okrem scény "Ahój" som sa nezasmial, aj keď si na dobu socialistickú dobre pamätám. V porovnaní s Hoří má panenko je to nebe a dudy.. ()

Skawin

Nestárnoucí film - většina dialogů je nadčasová. A také rodiče toužící být součástí světa svého dítěte naprosto špatným způsobem bychom našli v každé době. Bohužel jako bych se v některých scénách viděla sama :-) ()

brumbrum

Hm.. Vahal som ci 1 alebo 2*.. davam 2 nakoniec, ze to dobre stvarnili a zahrali. Ale ten obsah.. desne pomaleeee, tahaveeee. Velmi obrazove, lyricke, ziaden dej, len tie sceny. Ako prechadzka v galerii; toto nie je pre kazdeho ;-). Nebolo to zle, ibaze o nicom dokopy, taka malba vtedajsej doby. Dal by som 3*, ale ten koniec.. prilis experimentalny na moj vkus. Ja som cakal, ze mlady proste vyskoci a pichne tatkovi noz do pupku alebo daco take - a ono.. no ved si to pozrite, koniec na posratie. Dost uveritelne su tie scenky, ako sa neskuseny pubertiak snazi daco zistit o babach; a tie ich dialogy a trapasy, to se povedlo :). Teror doma, ten foter a jeho otazky, na to sa nechyta ani "..a formuluj presne!". Ale celkovo prilis slabe v porovnani s podobnymi filmami. ()

rekkky

Forman zpracoval téma puberty v tvrdém socialismu precizně s velkým důrazem na mezigenerační střet názorů, přičemž scénář je to pravé koření pro vytvoření zajímavého filmu s někdy až moc absurdní atmosférou. Ve filmu se objevují nápadité invence, ale zároveň je to rozkouskované natolik, že svět tohoto filmu se vzdaluje ambicím podat reálnou dokumentaci vztahů, poměrů a sociálních vazeb. ()

Evander odpad!

Z nějakého (mě neznámého) důvodu, nejsem schopný se na filmy tohoto typu dívat, natož pak je zhlédnout celé. Po pár minutách jsem tak otrávený a znechucený, že s velkým sebezapřením zvládnu půl hodiny, ale víc ani ránu. Velmi nerad a zcela výjimečně používám "odpad!", neboť si myslím, že na každém filmu se dá najít něco pozitivního, za co si alespoň jednu hvězdičku zaslouží, nikoliv však zde. Nenašel jsem nic, co by mi za ni alespoň trochu stálo a myslím si, že nebýt režisérem Miloš Forman, topí se Černý Petr někde kolem 30%... ()

GMVajgl

Sonda do života dospívajícího muže, po kterém se vozí jeho nadřízený i otec. Je to takový ten film o ničem a zároveň o všem. A působí to autenticky - hrají zde herci neherci a je to obrovský rozdíl od toho naumělkovaného hollywoodu. ()

Joeey

Neoslovil mě herecký výkon představitele Petra, naopak Vladimír Pucholt hraje velmi dobře (jako později v Láskách jedné plavovlásky). Na víc než na 3* to ale není. ()

bolf!k

Na téhle komedii o ničem musím vyzdvihnout tu její nadčasovost. Pro mě je to jedna z nejlepších teen komedií, co jsem kdy viděl :) 85% ()

Fredericus

Opravdu věrohodný otisk běžné zkušenosti, právě tím, že se nic skutečně zajímavého neděje; a to v kontrastu s českými filmy novější doby oceňuji (pročpak se mně stále vybavovaly Pelíšky?). Je to ale film? ()

siloalampa

Musím uznať teda, že vtákovina to bola poriadna... Divím sa, že to vo vlne socializmu prešlo a celý film nezakázali, pretože tento krásny úlet si režisér dokázal obhájiť "psychologickou a sociologickou generačnou štúdiou". Film ma vskutku ale príjemne potešil. 75% ()

GIK

Aktualizace 23: Hlášky: 1) podprahové strašení: „Nedej pambu, aby zas ňáká válka.“ 2) vesmírná propaganda: „Každej chce bejt astronautem, kosmonautem…“ 3) „Housle jsou na skříni, harmonika ve skříni.“ Občas jak zpomalený film, ale přežít se to dá. Fajn holka „Pavla Vrbová“. ()

horovska

Miluju Formanovy filmy 69tých let. Musely být naprostým zjevením a myslím, že předurčily do velké míry směr, kudy se český film od té doby ubírá. Autentičnost a tím pádem maximální vtažení diváka do děje, to Forman skvěle ovládal. Škoda, že odešel na západ, kde byl nucen se přizpůsobit tlaku komerce. Bylo by vrcholně zajímavé, co by točil tady.. Černý Petr je jedním z nejlepších... ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018