Kličko

Kličko

(festivalový název)

Dokumentární / Sportovní

Německo, 2011, 110 min

Člověk by od dokumentu o boxerech čekal trochu toho boxu. Trochu té taktiky, tréninku, nedej bože rozebrání vícero zápasů, ale to už bych chtěl po skopčácích asi moc.(5.8.2012)

Tyhle sportovní životopisné filmy mám velmi rád. Klitscko se povedl stejně jako předchozí rok Senna. Doporučuji zhlédnout i těm, co se o sport moc nezajímají, životní příběh bratří Klitscků opravdu stojí za to.(9.7.2012)

Kličko sem, Kličko tam.(16.11.2014)

Moderný okúzľujúci dokumentárny film, ktorý je na špičkovej profesionálnej úrovni ako borci o ktorých je. Začína celkom rozpačito a dodnes presne neviem, čo tým ako presne mysleli, ale je to proste niečo iné. Z detstva, sťahovaní, štúdií, či vzťahov so ženami, ich rodiny, priateľov sa dozvedáme len to podstatné pre ich ďalšiu kariéru aj keď ja ako ich fanúšik by som privítal podrobnejší životopis. Olympiádou sa len tak prebehne, ale zas ostatným začiatkom sa venuje dosť veľká pozornosť, takisto ako aj ostatnej kariére. Vzostupy a pády a aj následné pozdvihnutia sú veľmi dobre ukázané, je to priam až ako z filmu. Rocky, či Ali na mňa ako filmy nezapôsobili tak, ako tento dokument, možno len film Druhá šanca bol pôsobivejší. Ono chápem, že ešte boxujú a venujú sa rôznym životným záujmom ako napríklad politike a podobne a berie sa tu veľký ohľad na neprezradzovanie istých súkromných záležitostí a zvyšok sa bude môcť odhaliť až po rokoch, ale na dnešok je to výborné a pre športovcov a laikov poučné a povzbudzujúce, teda veľmi inšpiratívne. Takisto rozhovory s ľuďmi, ktorí na ich kariéru mali dôležitý vplyv boli dôležitým faktorom. U výborných dokumentov to patrí k štandardne skvelým, nie je to vec extázy, ale 95% tomu dávam. Pre mňa sú tiež oni symbolom slovanskej sily a inteligencie v športe a prejavujú sa tak aj v súkromí. Mnohí majú za najlepších boxerov histórie Rockyho Marciana, ktorý nezažil v ozajstnom boxe prehru, avšak nebolo vtedy toľko súperov na ten lokál, kde boxoval a možno aj to, že nikdy sa nemusel zdvíhať z prehry tomu dodáva rozpačitosť, ale beriem to tak, že vo svojej dobe bol najlepší, takisto Ali, ale ten mi ako boxer a človek nebol nikdy sympatický, ale získal si istú povesť, často nafukovanú, ale stal sa legendou a najlepším svojej doby. Pre mňa sú najlepší svojej doby a najlepší vôbec títo dvaja Kličkovci. Vitali a Vladimír patrí vám moja úcta.(30.7.2012)

Na začátku dokumentu je zbožšťují a ukazují jen to nejehzčí na obou bratrech, ale postupně odkrývají tvrdý úděl boxera. Každodenní trénink a po celý rok. Nikdy nepolevit a jít až za hranice své bolesti. Kvalitně zdokumentovaný vývoj obou bratrů boxerů. Je to až zázrak, že jsou od jedné matky, dělí je od sebe 5 let, jsou si tak podobní a oba světoví boxeři. I když mají nadočnicové oblouky jako neandrtálci, byli mi sympatičtí. Nemůžete přece nenávidět někoho jen kvůli tomu, že mlátí lidi v ringu :-). Až tady vidíte jak je box nebezpečný a že i jedna rána může být smrtelná.(19.6.2012)