Vzteklina

(festivalový název)
  • Izrael Kalevet (více)
všechny plakáty

V rámci tradičních exkurzí do zemí, které nefigurují mezi hlavními destinacemi, k nimž se obrací zájem diváků brakových žánrů, se letos vydáme do Izraele. Debutující režiséři Aharon Keshales a Navot Papushado svůj společný počin pojali jako příspěvek k současnému trendu scenáristicky promyšlených žánrových hybridů, které slaví úspěchy na žánrových festivalech a případně i otevírají dveře do Hollywoodu. Premisa bude fanouškům hororů více než povědomá: Skupinka mladistvých složená ze dvou dívek a dvou mladíků, mezi nimiž lze cítit vzájemné sexuální napětí, během cesty na výlet špatně odbočí a následně uvízne na místě, odkud není návratu. Ve zdejším lesíku dokonce řádí i zlověstně neproniknutelný vrahoun, jehož specialitou je, že chytá lidi do nastražených pastí. Jenže tím veškeré důvěrně známé jistoty končí. Vyprávění uhýbá tu směrem k thrilleru, jindy spíš k exploataci a občas se otře o společenskou kritiku či humornou nadsázku. Do příběhu se zaplétají další postavy a neustále se mění pozice kořisti a lovce. Vzteklina stojí především na promyšleném a dramaturgicky precizně gradujícím scénáři, který až zlomyslně podvrací žánrová klišé a divácká očekávání. „První izraelský slasher“ asi neodstartuje boom žánrové podívané na Blízkém východě, ale coby psychologicky zabarvený thriller, nasáknutý notnou dávkou krve a zahuštěný vypjatou atmosférou, ukáže, že kvalitní a promyšlené vyvražďovačky nejsou jen doménou Západu. (Festival otrlého diváka)

JASON_X

Amatérská nízkorozpočtová pitomost, která je zajímavá pouze tím, že je izraelská, takže člověk má možnost nahlédnout do tamní filmové tvorby. Izraelských filmů jsem viděl všeho všudy asi pět a tenhle byl určitě nejhorší. Hloupý scénář, z něho plynoucí dementní dialogy a nesmyslné (= blbé) jednání postav, ubohá výprava (vlastně jaká výprava?), příšerná kamera, až na dvě výjimky nesympatičtí herci. I když jsem velký milovník horrorů a thrillerů, zajímavé to pro mne bylo opravdu pouze z "etnologického" hlediska, rád poslouchám cizí jazyky a hebrejštinu často neslýchám. Slabé dvě. ()

oLí

Vážně jsem nečetl ani za polovic zdejších komentářů, přesto... Příjde mi, že Kalavet tu zdejší komunita (převážně) horrorových fanoušků neopochopila a těžko jej docení. Je to něco jinýho. I když to začíná na Izrael netradičně / na naše zvyklosti obvykle a jako snaha tvůrců o napodobení západního filmového horroru v rámci subžánru. Jenomže ten Aharon s Navotem zřejmě budou pěkný piškuntálové. Šablona je zdánlivě daná, ale čím víc se do toho člověk dostává, tím víc vidí, že se tvůrci osvobozují, je to čím dál hravější, nečekanější, nápaditější a hlavně černohumorný jako prase! Což hodně diváků v lepším případě ani nepostřehně ( viz scéna s minou, kriket x tenis a další ). Není to žádná velká věda, ale je to něco, co u nás jakožto konzumentů převážně západních horrorů najde těžko pochopení, tohle na to není parodie, tohle si s tím prostě hraje po svém a jde to krásně. A navíc - Ania Bukstein je strašně krásná baba. 7.5/10 ()

Morholt

Kalevet má dobré obsazení (žeru Aniu Bukstein) a nádherně brakové charaktery, je tu i slušná porce krve a najde se i nějaká ta rozšmelcovaná hlava, takže se na první pohled zdá, že film má všechno, co člověk od béčkové lesní naháněčky čeká. Bohužel tomu zoufale chybí napětí a hlavně šťáva, která by alespoň občas zvyšovala tempo. To, jak se to celé občas táhlo, bylo místy nesnesitelné. Škoda. 30% ()

cjmafia

Netypická lesní vyvražďovačka z Izraele. Ze začátku to sice vypadá, že vrah bude masakrovat okolí, ale vše je jinak a dá se říct, že je to tak trocu den blbec, mírně řečeno. V rámci žánru příjemné osvěžení. 6,5/10. ()

Radka_86

Z počátku tuctově vypadající zápletka se postupně mění ve velmi překvapující děj, což mě velmi potěšilo a postavy a jejich charakter musím přiznat taky hodně překvapili. Já se téměr celý film celkem dobře bavila - nečekané zvraty, poutavý děj, dobrá kamera, akorát sem tam nějaká nelogičnost v chování postav. Pro mě lehce nadprůměrný snímek a můžu s úlevou říct že spokojenost. 60% ()

stuntmanMIKE

1. od hororu to ma daleko asi ako Beatles od hip hopu 2. postavy sa chovaju tak strasne iracionalne az som miestami mal pocit ze ide o komediu (zavrsi sa to zavercnou scenou s rodinkou) 3. jediny bod som dal za toho posahaneho policajta ktory bol fakt miestami dobry... inak strata casu... nemohol som sa dockat zaveru ()

Caminzind

Jediný, kdo v tomto crossoveru má trochu rozumu, je ta malá Navrátilová. Ikdyž já bych to celé vyřešil už v první půlhodině. Uznání si zaslouží kamera i režie. Střihač, ten si to vyloženě užíval, ale taky se nemusel hned za každou cenu předvádět . ()

Martin741

Celkom dobry izraelsky horor, kde partiu mladych ludi ma miestny vrah na plane rozsekat, alebo nejakym dalsim zaujimavym sposobom poslad do vecnych lovisk. Humor v hororoch dost vadi, a krvi je sice dostatok, ale divak ma pocit, ze ta krvavost je az samoucelna : 50 % ()

ecceHOMMO

Kvalitne premyslená, ale nudne podaná kravina s extra nesympatickými hercami (česť jednej výnimke) a bez akéhokoľvek zanietenia. ()

Wade

Nejspíš jsem udělal chybu, že jsem si film pustil když mi nebylo dobře a měl jsem horečku, protože i přes jednoduchost filmu jsem se šíleně nudil a nejspíš film nedocenil tak jak bych měl. Kalevet mi nepřišlo ničím zajímavé dokonce mi to nepřišlo ani jako film jednoduše mi to vůbec nesedlo. Partička v lese co se mezi sebou řeže a řeže nuda a nuda nic víc. Nejspíš dám někdy filmu další šanci, ale kdy to nevím. 20% ()

Forsberg11

Atypická, izraelská, lesná vyvražďovačka, kde nie je najväčším nebezpečenstvom hlavný zloduch ale samotná neznášanlivosť medzi ľuďmi a nezvládnutie kritických, hraničných situácii. Kalevet má niečo do seba, no na druhej strane mi na ňom niečo nenormálne prekážalo. No ani sám asi neviem presne čo to bolo. Možno priblblé, dlhé dialógy o ničom, možno hlúpe správanie sa postáv, možno menej napätia ako som čakal, a možno niečo úplne iné. Naopak celkom slušné je vo filme gore, aj keď ho nie je veľa stojí za to (rozmlátená dolná sánka rulles), ženské postavy sú sexy, postava zlého policajta tiež nemala chybu, škoda však že nebola viac využitá, a aj jednotlivé mordy boli celkom originálne a dobre zvládnuté. Každopádne stojí tento zaujímavý počin za to, aj keď som čakal možno trošku viac. 60 %! ()

RomeroIsGod

FOD 2012. Žánrová hříčka, která mě ale nakonec nějak moc nebavila. Kamera dobrá, formální stránka taky, ale to je tak všechno. Postavy jsou (až na mazáka, kterýmu voddělaj Buba) dost nesympatický a jejich chování chvílema na hranici demence (stoupnout si do pasti, která má rozměr ňů bítla je trochu hard). Sem tam se sice urodí náznak atmosféry, sem tam dobrej vtípek, ale nic světobornýho. Z novějších lesních naháněček je určitě lepší britská Pustina, nebo JASMem zmíněná komedie Tucker&Dale vs. Evil. 55% ()

Hapretor

Když to vemu jako parodii, jako horrorovou komedii, tak je to skvělé ... dlouho jsem se tak nenasmál ... když sem myslel, že přijde nějaké klišé, bác ho, ... bylo to úplně jinak... takže pro mě milé překvapení ... příjemný relax před spaním ... kdo má nakoukáno v hororech, gore, a je i trochu otrlý ... bude pobaven také ... u mě dobrý !!! ()

PEZ

Keby to nebolo tak prvoplánové a bez prekvapení. Rabies je síce oficiálne prvý izreaelský celovečerný horror (i keď je to skôr thriller), navyše za pár korún (asi 500 000 USD), ale zábava viazne keď človek vie/tuší ako to celé dopadne. Natočené to zle nie je, ale ani postavy, ani príbeh, ani forma neponúknu nič mimo priemer. A to je fakt málo. ()

vlado90

Úplne blbý film aspoň pre mňa, ako tu už bolo spomenuté nemalo to ani hlavu ani pätu, a nedavalo to fakt zmysel, nechápem čo sa na tom niekomu môže páčiť. Aj s tou jednou hviezdou som to asi nadhodnotil, tu dávam za tu peknú blondínku. :) ()

MaxForValue

Izraelský horor s českými reáliami. Dejovo nesmierne bohatý, no nie veľmi pútavý, naivný a hlúpučký zároveň, no prekvapujúco komplexný v celku. Jednotlvé scény sú často naivné ako z tureckej telenovely, postavy konajú proti logike, vo finálnej verzii, pospájaním týchto zdanlivo nesúvisiach častí vzniká vlastne zaujímavý, celkom komplexný film, ktorý v rukách zručnejšieho režiséra mohol pôsobiť ako príjemný relax, možno až čierna komédia. ()

bodula

K vyvražďovačkám mám celkem kladný vztah a když mi někdo naservíruje to, co naservíroval Kalevet, tak přitlačím i na hodnoceni. Od začátku mi to přišlo fajn, dobrý nápad, prostě jsem se bavila. Jistě, opět postavy dělají idiotská rozhodnutí proti zdravému rozumu, ale koho by pak vraždili, že? ()